Diş Etlerim Kanıyor

Diş Etlerim Kanıyor için 5 yorum

Soru: Her sabah uyandığımda yada dişlerimi fırçalarken diş etlerim kanıyor. Neden kanıyor ve ne yapmalıyım?

Cevap: Bunun en önemli sebeplerinden birisi diş etlerinizin iltihaplı yada ödemli (şiş) olmasıdır. Dişlerimizi düzenli olarak fırçalamadığımızda dişlerimizin üzerinde plak dediğimiz birikintiler meydana gelir. Bunlar uzun süre uzaklaştırılmadığında diştaşı halini alır ve bunlar bakterilerin çok kolay üreyebileceği bir ortam hazırlar. Bakteri ve mikroorganizmalar çoğaldıkça dişetleri kendini koruyabilmek için damarlanmasını arttırır, fakat bu kaliteli bir artış değildir. O yüzden sert darbelerde (diş fırçalama gibi) yada özelikle uyurken ağızdan solunum yapıyorsanız ağız kuruluğuna bağlı kanamalar meydana gelebilir.

Bunu önlemek için yapmanız gerekenler, öncelikle bir diş hekimine gidip diştaşlarınızdan kurtulmak, eğer gerekiyorsa dişetlerinizle ilgili daha komplike bir tedavi uygulanmalı. Sonra düzenli olarak, özelliklede akşamları yatmadan önce dişlerinizi fırçalamalısınız ve diş ipi kullanmalısınız.

5 responses to “Diş Etlerim Kanıyor

 1. adem

  iltihaplı diş yanındaki dişinde ağrımasına bastırıldığında ağrı olmasına sebep olur mu

 2. yns emre

  iltihaplı diş yanındaki dişinde ağrımasına bastırıldığında ağrı olmasına sebep olur mu ?

 3. dt.fnur Post author

  Dişlerinizi düzenli fırçalamanız gerekiyor, varsa diştaşlarınız temizlenmeli ve çürük dişleriniz tedavi edilmeli. Gece uyurken de gece plağı kullanmanız gerekiyor.

 4. elif

  Merhaba ben uyurken dişlerimi çok sıkıyorum ve sabah kalktığımda tukuruyorum ağzımın içi kan dolu oluyor diş etlerim cekiliyo gün içerisinde sürekli kaniyo ve aşıri kan geliyor sürekli her sabah kaniyo iltihapli geliyor çok sıkldm artık ne yapmaliyim ??

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir