Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır.
Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Diş Hekimi Fatma Nur Kuyucu ÇELİK

Diş Etlerim Kanıyor

Gönderen: dt.fnur  :  Kategori: -Diş Eti Problemleri

Soru: Her sabah uyandığımda yada dişlerimi fırçalarken diş etlerim kanıyor. Neden kanıyor ve ne yapmalıyım?

Cevap: Bunun en önemli sebeplerinden birisi diş etlerinizin iltihaplı yada ödemli (şiş) olmasıdır. Dişlerimizi düzenli olarak fırçalamadığımızda dişlerimizin üzerinde plak dediğimiz birikintiler meydana gelir. Bunlar uzun süre uzaklaştırılmadığında diştaşı halini alır ve bunlar bakterilerin çok kolay üreyebileceği bir ortam hazırlar. Bakteri ve mikroorganizmalar çoğaldıkça dişetleri kendini koruyabilmek için damarlanmasını arttırır, fakat bu kaliteli bir artış değildir. O yüzden sert darbelerde (diş fırçalama gibi) yada özelikle uyurken ağızdan solunum yapıyorsanız ağız kuruluğuna bağlı kanamalar meydana gelebilir.

Bunu önlemek için yapmanız gerekenler, öncelikle bir diş hekimine gidip diştaşlarınızdan kurtulmak, eğer gerekiyorsa dişetlerinizle ilgili daha komplike bir tedavi uygulanmalı. Sonra düzenli olarak, özelliklede akşamları yatmadan önce dişlerinizi fırçalamalısınız ve diş ipi kullanmalısınız.

5 Responses to “Diş Etlerim Kanıyor”

 1. 1
  elif Says:

  Merhaba ben uyurken dişlerimi çok sıkıyorum ve sabah kalktığımda tukuruyorum ağzımın içi kan dolu oluyor diş etlerim cekiliyo gün içerisinde sürekli kaniyo ve aşıri kan geliyor sürekli her sabah kaniyo iltihapli geliyor çok sıkldm artık ne yapmaliyim ??

 2. 2
  dt.fnur Says:

  Dişlerinizi düzenli fırçalamanız gerekiyor, varsa diştaşlarınız temizlenmeli ve çürük dişleriniz tedavi edilmeli. Gece uyurken de gece plağı kullanmanız gerekiyor.

 3. 3
  yns emre Says:

  iltihaplı diş yanındaki dişinde ağrımasına bastırıldığında ağrı olmasına sebep olur mu ?

 4. 4
  adem Says:

  iltihaplı diş yanındaki dişinde ağrımasına bastırıldığında ağrı olmasına sebep olur mu

 5. 5
  dt.fnur Says:

  Olabilir.

Leave a Reply