Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır.
Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Diş Hekimi Fatma Nur Kuyucu ÇELİK

Dişleri Çapraşık Sürüyor

Gönderen: dt.fnur  :  Kategori: -Ortodonti (Tel Tedavisi)

Soru: Çocuğumun süt dişi çıktı, yerine çıkmakta olan diş yamuk gelmekte. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Cevap: 6-8 yaşları arasında özellikle ALT ön bölgede süt dişlerinin yerine çıkan daimi dişlerin yamuk yani çapraşık sürmesi normal kabul edilmekte. Çünkü süt dişlerinin yerine çıkan daimi dişler daha büyük olup yer darlığı nedeniyle bu şekilde sürebilmekte. Zamanla hem çene kemiğinin büyümesi hemde diğer süt dişlerininde değişmesiyle birlikte (8-10 yaşından sonraki dönemlerde) çapraşıklıklar azalmakta ve düzgün bir dizilim meydana gelmekte. Bu yaşlarda diş hekiminiz gerek görmediği sürece herhangi bir önlem almanıza gerek yok. Fakat ileriki yaşlarda hala çapraşıklıklar devam edip, anormal bir görünüm mevcutsa mutlaka zaman kaybetmeden tedavi edilmesi gerekmektedir.

2 Responses to “Dişleri Çapraşık Sürüyor”

  1. 1
    zinet Says:

    ben 12 yaşındayım ve üst köpek dişlerim diğer dişlerime göre üstten geldi.ve bu da beni rahatsız ediyor.Acaba nasıl tedavi edilebilir.tel takmak gereklimidir.Bir de Eskişehir de önerdiğiniz ortodontist var mı?

  2. 2
    dt.fnur Says:

    Merhaba Zinet. Evet tel takılması gerekiyor gibi gözüküyor anlattıklarınıza göre. Bir an önce taktırsanız da çok iyi olur. Malesef Eskişehir’de tavisye edebileceğim herhangi bir ortodontist yok.

Leave a Reply