Ön Dişlerim Ayrık

Ön Dişlerim Ayrık için 896 yorum

Soru: Ön dişlerimin ayrık. Bu ayrıklıktan kurtulmak için ne yaptırmam gerekiyor?

Cevap: Hemen bir diş hekimine giderek bu ayrıklıktan belki tek seansta kurtulabilirsiniz, yani artık yarım saat 45 dk sonra istediğiniz gibi birleşik dişleriniz olabilir. Dişlerinizde başka sorunlar olup olmamasına, ayrıklığın derececesine göre alternatif tedaviler uygulanabilir, bunlar en zorundan en kolayına doğru ortodontik tedavi (dişlerinize tel takılması), dişlerinizin tamamen kaplanması yada sadece ön yüzü kaplanarak laminate yapılması yada en basiti kompozit dolgu yapılması olabilir. Sorunun nasıl giderileceğine diş hekiminizle birlikte rahatlıkla karar verebilirsiniz.

896 responses to “Ön Dişlerim Ayrık

 1. dt.fnur Post author

  Merhaba. Ortodontk tedavinin daha mı uygun olup olmadığına karar verebilmek için ayrıntılı bir muayene gerekiyor. Yazdıklarınızdan buna karar verilebilmesi mümkün değil malesef. Bahsettiğiniz gibi ön dişer birleştirlip lateral dişe yer açılabilecekse eğer açılan boşluğa implant yapılabilir eğer boşlukta yeterli kemik desteği varsa.
  Yaşınız göz önünde bulundurulduğunda tedaviniz 1,5 yıldan biraz daha uzun sürebilir. Maliyet konusu bulunduğunuz bölgeye, tedavinizi yapan hekime ve tedavinizin nasıl olacağına bağlı olduğu için net bir şey söyleyemem, ama gözden bir kaç bini çıkarmanız gerekiyor gibi gözüküyor.

 2. şenay

  Merhaba. Benim ön iki dişim ayrık. Bunun sebebi de sol yandaki lateral dişin eksikliği ve sanırm bir dişin daha sol arkada eksikliği. Sağ taraftaki dişerin dizilişi vs. gayet düzgün. Eksik sol tarafta olduğu için dişlerde sola doğru da bir kayma var. Bu durum beni rahatsız ediyor. Lateral dişim eksik olduğu için kaplama, lamine gibi tedavilerdense ortodontik tedavi daha mı uygun olur acaba? Ön dişeri birleştirdiğimizde lateral dişin yerinde oluşacak boşluğa bir tane implant yapılabilir mi? bU tedavinin maliyeti ve süresi ne kadar olabilir, bilgi verebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler..

 3. dt.fnur Post author

  Merhaba. Bahsettiğiniz tedaviler söyledikleriniz doğrultusunda uygun. Fiyat vermem malesef mümkün değil. Çünkü size uygulacak olan tel tedavisini hem uygulamıyorum hemde bulunduğunuz bölgeye, tedavinizi yapacak doktora göre fiyatlar değişmektedir. Yanlız dişlerin sıkışık olması veya seyrek olması fiyat konusunda bir etken değil. Nasıl bir tedavi uygulanacağı, ne kadar süreceği gibi faktörler fiyatı etkiler. Geçmiş olsun.

 4. Simge

  Merhaba doktor Hanım;
  21 yaşındayım. Dişlerimde eksiklik var (yan kesici dişlerim yok) Üst ön dişlerim oldukça ayrık. Yaklaşık 2 sene önce sol taraftan bir azı dişimi çektirdim. Açılan boşluğa müdahalede bulunulmadı. Geçen süre içinde sol köpek dişim o tarafa doğru iyice kayma gösterdi. Zaten oldukça aralı olan dişlerimde bir de böyle bir boşluğun oluşması çok rahatsız edici. Muayene olduğumda tel tedavisi uygulanacağını söyleyerek başka hastaneye sevk ettiler(telden sonra arka boşluğa da köprü uygulanacakmış). Ancak yaşım gereği sosyal güvenlik kurumu bu tedaviyi karşılamadığı için yani 18 yaşından büyük olduğum için henüz bekleme aşamasındayım yani yeni bir muayene olmadım henüz. Sizce, uzaktan da olsa verdiğim bilgiler doğrultusunda, söylenen bu tedavi uygun olacak mıdır? Fiyat verebiliyor musunuz bilmiyorum ama, bana tel tedavisi uygulanacak olsa, sıkışık dişli arkadaşlara göre maliyet daha uygun olmaz mı öğrenmek istiyorum. Fiyat verebiliyorsanız benimki gibi yapıdaki dişlere hangi aralıkta ücretlendirme yapabilirsiniz en az ne kadara mal olabilir bir fiyat verebilir misiniz? Teşekkürler.

 5. dt.fnur Post author

  Merhaba. Başka bir doktora daha muayene olabilirsin. Ortodonti uzmanına muayene olursan çok daha iyi olur. Bence tel tedavine hemen başlanmalı. Ama eğer tel tedavisi istemiyorsan diğer başka alternatif tedaviler uygulanacaksa büyüme gelişiminin tamamlanması gerekiyor. Onun için de 18-20 li yaşlarını beklemelisin.

 6. merve

  selam. benim ön dişlerimin hemen yanında olması gereken 2 diş eksik. onlar çıkmadan köpek dişlerim çıktı ve ön deki dişlerim ayrık duruyor. 15 yaşındayım. doktora gittim ve tel tedavisi uygulanmadı. 18 yaşında yapılabileceği söylendi. acaba şuan yapılacak başka bir şey olabilir mi?

 7. dt.fnur Post author

  Hayır böyle bir şey mümkün değil. Bu işlemler için dişten bir miktar aşındırma yapılır. Bu yapılan aşındırmanın geri dönüşü söz konusu değildir.

 8. ayşe

  dişlere laminate yada kompozit dolgu yapıldığında onlar beğenilmediğinde dişi tekrar eski haline dönüştürülebilir mi?

 9. melisa

  merhblar bn 16 yşndym bütn dişlrmn arsı açk doktr tel taktrmamı söldi ama bn istmyrm aralrnı doldurablrmym? bide 2-3 yıl sonra düşüyomş dha uzn bi tdvsi yk mu? şmdidn tşk.

 10. dt.fnur Post author

  Merhaba. Eksik dişiniz olduğu için muayene etmeden pek bişey söylemem mümkün değil. Yapılacak tedaviye göre maliyet ve süre değişeceği için herhangi bir diş hekimine muayene olursanız net bir cevap alabilirsiniz.

 11. seher

  mrb benim ön dişlerim ayrık 2 dişim eksik ve çok rahatsız oluyorum 18 yaşındayım cabuk ve maliyeti uygun bir tedavi varmı acaba?şimdiden teşekkürler

 12. dt.fnur Post author

  Merhaba. Muayene etmeden kesin bir şey söylemem mümkün değil. Ama yazdıklarınıza göre söylecek olursam dişleriniz büyük ve geniş olduğu için kaplama yada dolgu yaparak aradaki boşluğun kapatılması sizi estetik olarak memnun etmeyebilir. O yüzden ortodontik tedaviyi (tel tedavisi) önerebilirim ama bu tedavi de uzun sürer. Bir diş hekimine muayene olursanız ne yapılabileceğine daha net karar verilebilir.

 13. Biloo

  Mrb benim üst ön dişlerim baya açık çok rahatsızım yasim 28 bide o dişlerim büyük ve geniş en kısa zamanda en güzel nasıl düzeltilebir

 14. dt.fnur Post author

  Tel tedavisinin fiyatı yapılan tedaviye göre değişir. Bin liradan başlar bazı tedavilerde 5-10 bin liraya kadar çıkabilir. Tedavi yaptıracağın doktora sorarsan fiyatını daha iyi olur.

 15. beyza

  ben 14 yaşındayım … ön dişlerim fazla ayrık değil ama ben bundan çok rahatsız oluyorum :((
  doktora göründüm ama 20 yaş dişlerim çıkınca düzeleceğini söyledi .. ben tel takmak istiyorum ..
  bir kaç doktora daha gittim onalrda istersem takabileceğimi söyledi küçük dişlerim ..:))
  bana genelde olan fiyatları söyleyebilir misiniz :)??

 16. dt.fnur Post author

  Merhaba. Sizin için hangisinin daha iyi ve dhaa uygun olduğuna ancak muayene sonucuna göre karar verilebilir. Yani dişlerinizin durumunu görmem gerekiyor. Bir diş hekimine muayene olursanız, daha net cevap alabilirsiniz.

 17. ipek

  benim öndeki dişlerim ayrık ve hiç güzel değil. tel takarlar ya da kaplama yaparlar dedilae sizce hangisi iyi ve de kaplama görünüş acısından kaba gösteriyor mus doğrumu?

 18. dt.fnur Post author

  Merhaba Zeynep hanım. Bence öncelikli tercihiniz tel tedavisi olmalı. Diğer seçeneklerin estetik açısından yeterli olup olmadığına karar verebilmek için ayrıntılı muayene etmek gerekiyor. Gerekirse alçı model üzerinde bitmiş halinin nasıl olacağının provası yapılarak ona göre karar verilebilir.

 19. zeynep

  merhaba, ön dişlerim ayrık.üstte bir dişim eksik olduğu için dişler dağılmış, ve açık kapanış var bende, buda beni çok rahatsız ediyor, diş hekimine muayene oldum tel tavsiye etti. Ama ben tel tedavisi istemiyorum hem maliyetli hem de uzun bir süreç, o yüzden zirkonyum kaplama düşünmüştüm ama doktor bir dişimin eksik olmasından dolayı üst 3 dişimin kaplama sonucunda büyük olucağını ve bunun hoş gözükmeyeceğini söyledi. Sizce ne yapmalıyım?

 20. dt.fnur Post author

  Merhaba. Görmeden kesin bir şey söylemem mümkün değil. Eğer dişlerin durumu müsaitse kompozit dolgu ile dişte herhangi bir kesme küçültme işlemi yapılmadan estetik olarak aradaki boşluklar kapatılabiliyor.

 21. Aylin

  Merhaba
  Benim ön dişlerim ayrık yanlarında köpek dişlerim var onun yanlarında ise süt dişlerim var (köpek mi 2. diş mi bilmiyorum.) röntgen çekildi altta bekleyen diş yok. 38 yaşındayım. ayrıklık ile ilgili estetik dışında bir şikayetim yok. ancak süt dişerimin dökülebileceği söyleniyor.
  Benim öğrenmek istediğim, ön dişlerimde herhangi bir kesme küçültme işlemi olmadan estetik anlamda seyrekliği kapatabilirmiiz. üst sağ 6.7. dişerimde 2’li köprüm var
  şimdiden teşekkürler

 22. dt.fnur Post author

  Merhaba. Dolgu yaptırman da yaş olarak bir sakınca yok. 20 lik dişlerinin çıkmasıyla aradaki boşluğun kapanacağını çok sanmıyorum ama yine de 20 lik dişlerinin durumu muayene ile değerlendirilebilir.

 23. öznur

  merhaba doktor hanım.benim ön iki dişimde küçük bi dişin yarısı kadar ayrıklık var ve ben bu durumdan çok rahatsız olyorum yaşım 18 dolgu yaptrmam için sizce yaşım uygunmu tel taktırmak istemiyorum 20 lik dişlerim çıktğnda aradaki boşluk kapanırmı?şimdiden teşekkürler…

 24. dt.fnur Post author

  Merhaba. En doğal görüntü ortodontik tedavi yani tel tedavisi ile sağlanabilir. Bunun haricinde istekleriniz doğrultusunda porselen kaplama yada kompozit dolguda sorununuza çözüm olabilir. Muayene sonucu ne yapılacağına daha net karar verilebilir.

 25. nuray

  merhba doktor hanm benmde ön üst iki dişim ve alt ön iki dişimin arası kısa bi süre ile ayrldı.. bulunduum yer itibarıyla fazla doktrla görüşemedim ama doktorum tel takmam gerektiini söyledi uzun ve maddi anlamda yorucu bi süreç daha kolay bi yöntemle halletmem mümkün mü ne önerirsiniz 20 yasındaım yapay bi görüntü olmasını istemiorm ama.. cevap verirsenz çok memnun olrum tşk ederim

 26. dt.fnur Post author

  Merhaba Aslı hanım. Süt dişlerinin ayrık olması normal. Daimi dişleri çıktığında aynı ayrıklık devam ediyorsa müdahele edilebilir. Ön daimi dişleri 7 yaş civarında çıkar. O yaşa kadar herhangi bir müdahele yapmaya gerek yok.

 27. aslı

  mrb 10 aylık bebeğimin ön iki dişi cok ayrık çıktı aynı sorun bende de var acaba en erken nezaman müdahele edilir.malum insan psikoljisni olumsuz etkiliyor diş sorunları kızımın etkilenmesini istemiyorum şimdiden teşekkürler

 28. dt.fnur Post author

  Merhaba. Bir diş hekimine muayene olursanız gerekli tedaviler uygulanabilir.

 29. gülsüm

  merhaba ben gülsüm. ön dişlerim ayrık çok az ama gülerken kötü duruyor.17 yaşındayım ne yapmalıyım

 30. dt.fnur Post author

  Merhaba. Doktorunuzun yetersiz geldiğini düşünüyorsanız başka bir doktora daha muayene olabilirsiniz. Sizi muayene etmeden antibiyotiği kullanmalısınız-kullanmamalısınız yada size yapılan tedavi yetersiz, şu şu tedavilerin de uygulanması gerekiyor demem gibi bir şey mümkün değil.
  Antibiyotiğin saati kosunda sahurda ve iftarda almanız sorun olmaz.
  Geçmiş olsun.

 31. İLHAN

  SİZİ ÇOK RAHATSIZ EDİYORUM AMA KUSURUMA BAKMAYIN LÜTFEN !! DAHA ÖNCE SORDUKLARIMA SABIRLA CVP VERDİĞİNİZ İÇİN TEKRARDAN TEŞEKKÜR EDERİM
  BENİM KAPLAMALARIM DAN BİRİNDE APSE OLUŞDU ANTİBİYODİK KULLANDIM 3-5 GÜNDE BİR DOKTORA GİTTİM İNTİHAPI KAZIDIĞINI SORUN YOK GİBİ GÖRÜNDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ AMA SONUÇ ALAMADIM YİNE ISIRDIĞIMDA ACI MI AĞRI MI NASIL TARİF ETMLEYİM BİLMİYORUM AMA BÖYLE BİR DURUM VAR DOKTORUMU ARADIM TEKRARDAN APSE YAPMIŞDIR TEKRARDAN ANTİBİYOTİK KULLANALIM SONRA KONTROLE GEL DEDİ BANA.ASLINDA BEN BAŞKA Bİ DOKTORA GİTME TARAFTARIYIM AMA ÇEVREMEDEKİLER DİŞCİME DEVAM ETMEM GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYORLAR BANA DİŞCİM YETERSİZ KALIYORMUŞ GİBİ GELİYOR.NE YAPMALIYIM BİLEMEDİM Bİ BİLENE DANIŞMAKDA YARAR VAR DİYEREK SİZE SORMAK İSTEDİM . BİRDE MALUM RAMAZAN AYINDAYIZ ANTİBİYOTİKLER 12 SAATDE BİR ALINIYOR BUNU NASIL DENGELEBİLİRİM İFTAR İLE SAHUR ARASINDA 15 SAAT VAR CEVABINIZI BEKLİYORUM ANTİBİYOTİĞİMİ ALDIM AMA SİZDEN GELECEK YORUMA GÖRE KULLANMAYI DÜŞÜNÜYORUM.

 32. dt.fnur Post author

  Merhaba Emre. Kompozit dolgu ile boşluğu kapatmak için yaşın uygun değil, büyüme gelişiminin tamamlanmış olması gerekiyor. Ama yinede bir diş hekimine muayene olursan eğer uygun görülürse tel tedavisi ile aradaki boşluk kapatılabilir.

 33. emre boz

  merhaba benim ön iki 2-3 mm ayrık . bu durumdan çok rahatsızlık duyuyorum. yaşım 14 . bu olay kompotize dolgu ile halledilebilir mi? yaşım uygun mu?

 34. İLHAN

  VERMİŞ OLDUĞUNUZ BİLGİLER ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM İYİ GÜNLER DİLİYORUM SİZE

 35. dt.fnur Post author

  Merhaba. Sert derken; dişinizle fındık kırmaya çalışmamalısınız, yada taş sertliğinde herhangi bir şey dişinizi yada kaplamalarınızı kırmanıza neden olabilir.
  Zirkonia dediğimiz şey porselenin altında kullanılan alt yapı malzemesidir. Rengi beyaz olduğu için alt yapısı metal olan porselenlere göre daha estetik ve daha doğal gözükmektedir. Zinkonia çok diş eksikliklerinde kullanabileceğimiz kadar dayanıklı bir malzeme değildir. O yüzden çiğneme kuvvetlerinin fazla olduğu arka azılar bölgesindeki uzun köprülerde çoğunlukla tercih ettiğimiz bir malzeme değildir. Ama sizinki gibi tek diş kaplamalarında hem estetik olarak hemde dayanıklılık, sağlamlık olarak herhangi bir sorunla karşılaşmıyoruz. Güvenerek kullandığımız bir malzemedir. Birde empress dediğimiz full porselen vardır. Bunu da diş eksikliğinin olmadığı ön bölgedeki estetik bozuklukları düzeltmek için tercih ederiz. Zirkonia destekli porselen kaplama empress dediğimiz full porselen göre daha dayanıklıdır.
  Sinirlerin alınması yani kanal tedasi işleminde dişteki çürük kısım tamamen temizleniyor. Çürük, dişin canlı olan (kan damarları ve sinirlerin olduğu bölüm) pulpa dediğimiz kısmına kadar ulaştığında bu pulpanın da tamamen temizlenmesi gerekiyor. Sinir alınması denilen olay budur. Dişin kök uçlarına kadar olan pulpa dediğimiz dişin canlı kısmı tamamen temizlenir ve daha sonrada yine kök uçlarına kadar doldurulup dişin üst kısmına da dolgu yapılır. Eğer gerek görülürse de daha sonra kaplama yapılır. Kanal tedavisi yapılmayan bir diş nasıl çürüyorsa, kanal tedavisi yapılan bir diş de aynı nedenlerden dolayı tekrar çürüyebilir. Kaplama yapılmış dişte çeşitli nedenlerden dolayı çürüyebilmekte.
  Eğer herşey çok mükemmelse, temizliğe özen gösteriyorsanız kaplamalı bir dişi 10-20 yıl sorunsuz kullanabilirsiniz. Yaş ilerledikçe kemik dokusunda, buna bağlı olarakda dişeti dokusunda kayıplar meydana gelebileceği için ilerleyen yıllarda tekrar yeniletmeniz gerekebilir.
  Kaplamanın içindeki yapıştırıcıda eğer erime meydana gelirse kaplamanız düşebilir, fakat kaplamanın diş ve dişeti ile uyumunda herhangi bir sorun yoksa düşen kaplama yeniden yapıştırılır.

 36. ilhan

  anladım teşekkür ederim birşey daha sormak istiyorum izninizle sinirleri alınan bi diş kaplama yapıldığında çürürmü ben sinirlerin alınması olayını pek anlamadım çünkü … ve kaplamanın ömrü ne olur temiz kullandığımızda düzenli olarak fırçaladığımızda ne bileyim örnek olarak kaplama düşermi ? sert derken ne sertlikde bi yemekden bahsediyoruz bunuda cevaplarsanız eğer çok sevinirim

 37. İLHAN

  ÖNCELİKLE CVP VERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM YALNIZ BİRŞEY DAHA SORABİLİRMİYİM SERT DERKEN NE GİBİ ÖRNEK VERİRMİSİNİZ ? BİRDE KAPLAMANIN ÖMRÜ NEDİR PORSELEN Mİ DAHA DAYANIKLIDIR ZİRKONYUM MU ?

 38. dt.fnur Post author

  Merhaba. Eğer dişinizin şimdiki durumu rahatsızlık veriyorsa, zirkonyum kaplama yeteri kadar sağlıklı olur. Çok sert bir şey yeyip, ters bir darbe almadığı sürece zirkonyum kaplama dayanıklıdır. Yemek yemenizde herhangi bir kayıp olmaz. Ama tabiki zirkonyumun üstüne porselen yapıldığı için çok sert bişeyler yememeye dikkat etmeniz gerekiyor. Her türlü kaplama da olduğu gibi zirkonyum kaplamada da diş eti çekilmesi ihtimali söz konusu, bunu önlemek için düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız gerekiyor ve kaplamanın da diş eti ile uyumunun iyi olması, iyi yapılması gerekiyor.

 39. İLHAN

  merhabalar benim ön azı dişi dediğimiz dişlerimde boşluk var ve hafif dışa doğru doktora gittim dişin dönmüş dedi kapanması için kaplama dedi zirkonyum kaplamayı önerdi ne yapmalıyım bilmiyorum zirkonyum kaplamayı araştırdım sanırım iyiymiş benim merak ettiğim zirkonyum kaplamanın ne kadar sağlıklı olduğu ve dayanıklılığı yemek yememde ne gibi kayıp olabilir.ve de diş eti çekilmesi olurmu önlemek için nasıl önlem almalıyım.cevap veren olursa çok memnun olurum

 40. dt.fnur Post author

  Merhaba Gözde. Dişlerindeki estetik sorunlar (ayrıklık, küçüklük gibi) tel tedavisi olmadan diğer alternatif yöntemlerle de giderilebilir. Bunun için herhangi bir diş hekimine muayene olman ve doktorunun tavsiyeleri doğrultusunda gerekli olan tedavileri yaptırman yeterli. Ama eğer doktoruna göre de en doğru tedavi tel takmaksa bunu tercih etmeni tavsiye ederim. Sağlıklı gülüşler.

 41. simge gözde

  merhaba ben gözde.18 yaşındayım. ön dişlerimde ayrıklık var ve onun yanındaki dişim de normalden küçük tel kullanmak istemiyorum lütfen yardım edin teşekkürler

 42. dt.fnur Post author

  Merhaba Hazal. Ön dişlerindeki ayrılığın sebebi seninde tahmin ettiğin gibi bazı dişlerinin eksik olması. Bu gibi durumlarda ve senin yaşındaki hastalarda en uygun tedavinin tel takmak olduğunu düşünüyorum. Diğer tedavi alternatifleri büyüme gelişimin tamamlandıktan sonra ancak uygulanabilir. Geçmiş olsun.

 43. ece

  Merhaba ben Hazal 15 yaşındayım.Ön dişlerim ayrık ve ön dişlerimin hemen yanında köpek dişlerim var ve normalde ön dişlerimin yanındaki dişlerim çıkmadı.Ayrıklığın nedeni o dişlerimin çıkmaması olabilir mi? Tel takımından başka bir tedavi uygulanabilir mi?

 44. dt.fnur Post author

  Merhaba Buse hanım. Kompozit yada porselen lamina, kompozit dolgu, empres yada porselen kaplama yada ortodontik tedavi yapılabilir. Ama bir diş hekimine muayene olursanız, daha net ve doğru şekilde ne yapılabileceğine karar verilebilir.

 45. buse

  benim üst ve alt dişlerimin arasında boşluk var. Nasıl bir tedavi uygulanabilir bana ?

 46. dt.fnur Post author

  Merhaba İrem hanım. Dolgu, laminate yada porselen kaplama ile tedavisi yapılabilir. Ortodontik tedavi de alternatifler arasında sayılabilir. Ne yapılacağına muayene sonrası daha ne bir şekilde karar verilebilir.

 47. irem

  Merhaba ben irem benim ön iki dişim ve ön iki dişimin yanlarındaki dişlerim ayrık bunun tedavisi nasıl olabilir ?

 48. dt.fnur Post author

  Ebru hanım, muayene sonrası kesin bir fiyat çıkarılabilir. Buradan fiyat vermem mümkün değil.

 49. ebru

  teşekkür ederim fatmanur hanım… peki bana özel ağız ve diş sağlığı kliniğinde kaça mal olur bu söyledikleriniz?

 50. dt.fnur Post author

  Merhaba Ebru hanım. Yazdıklarınıza göre aradaki açıklık kompozit dolgu ile kapatılabilir. Dişlerinizin rengi içinde ağartma tedavisi uygulanması gerekiyor. Ne yapılacağına daha doğru ve net bir şekilde karar verebilmek için bir diş hekimine muayene olmalısınız.

 51. ebru

  merhabalar… benim ön dişlerimde daha önce bir problem yoktu; ancak git gide ayrıklaşmaya başladı. 23 yaşındayım. dişlerimin arasında 1- 2 mm kadar ayrık var. nasıl bir tedavi uygulanabilir? ayrıca ön dişlerim 2 renk. yani uçları beyaz, üst kısmı sarı gibi… sigara kullanmıyorum; ama diğer dişlerde de sarılık var. teşekkür ederim şimdiden… iyi günler…

 52. dt.fnur Post author

  Merhaba Gülçin hanım. İstediğiniz gibi daha az zamanda ve daha çabuk olabilecek çeşitli kaplama alternatifleri var. Tekrar doktora gidip isteklerinizden bu şekilde bahsederseniz, size uygun alternatifleri sunacaktır.

 53. gülçinn

  merhaba. benim ön dişlerim ayrık ayrıca yan dişlerdede ayrıklık var. Doktora gittim tel tedavisi dedi. Ancak o kadar uzun süre beklemek istemiyorum daha az zamanda ve çabuk olabilecek bi tedavi yöntemi yok mu ?

 54. dt.fnur Post author

  Tel tedavisi bir kaç yılı bulabilir. Ama tel tedavisi dışında başka alternatifler de var. Bunların senin için uygun olup olmadığına karar verebilmek için seni muayene etmek gerekiyor. Tel tedavisinin bir kısmını sosyal güvencen karşılar. Diğer yapılabilecek tedavilerin de yine aynı şekilde bir kısmını ya da tamamını sosyal güvencen karşılar.

 55. sefika

  ama çok korkuyorum.duyduğum kadarıyla tel biraz zaman alıyo ben o kadar beklemek istemiyorum.bide sosyal güvencekarşılıyomu acaba ?

 56. dt.fnur Post author

  Merhaba Şefika. Bir diş hekimine muayene olursan ön dişlerindeki beğenmediğin görüntü daha güzel hale getirilebilir.

 57. sefika

  ön dişlerim ayrık ve yanındaki bir dişim ise eksik dişlerim kaydı.daha 16 yaşndym ve kendmi çok kötü hissediyrum konşmak bile istmiyrm

 58. dt.fnur Post author

  Merhaba Ceren hanım. Kompozitin de kırılma ihtimali var ama laminate kadar pahalı olmayacağı için şansınızı deneyebilirsiniz. Hem dişlerinizin yeni halinin nasıl olacağını görmüş olursunuz, hemde kompozitleri kırılıncaya kadar kullanırsınız. Kron alternatifini de eğer kompozitleri rahat kullanamazsanız yada kırılırsa düşünebilirsiniz.
  Geçmiş olsun.

 59. Ceren K.

  Merhabalar Fatma Hanım.Dişlerimde ayrıklık var.Laminate veneer yaptırmak için bir diş doktoru ile görüştüm.Kalıp alındı.Ancak dişlerim uç uca kapanıyormuş ve bu sebepten porselenleri kırarsın dediler.Dişlerimde sürtünmeden oluşan kısalmalar da mevcut.Acaba kompozit dolgu ile boşluğu kapattırsam bu malzeme de kırılır mı?Sağlam dişlerimden vazgeçip kuron da yaptırmak istemiyorum.Lütfen yardımcı olun…

 60. betül

  tekrar tekrar tşkederim fatma hanım.bilğilendirdiğiniz için sevindim.en kısa zamanda dr. gidicem inşh.işinizde başarılar dilerim sağlıcakla..

 61. dt.fnur Post author

  Merhaba Betül hanım. Ön dişlerinizi kaybetmeden, eksik olan dişiniz de tamamlanacak şekilde bir kaplama yapılabilir. Bu da sağlıklı bir tedavi ve görüntü açısından sizin gibi mutsuz olan hastalarımıza tavsiye ettiğimiz bir tedavi. Fiyatlar yapılan işleme ve bulunduğunuz bölgeye göre değişmekte. O yüzden fiyat konusunda bir diş hekimine muayene olursanız daha sağlıklı bir bilgi alabilirsiniz.

 62. betül

  merhaba benimde ön dişerlimde ayrık ve yanında bir dişim daha eksik ne yapılabilir bu durumdan çok ama çok rahatsız oluyorum Dr. a gittiğimde yaptrmamamı söyledi. ana dişlerin daha sağlıklı olur gibi şeyler söylüyolar ana dişlerimi kaybetmeden üzerine yaprak diş uyğulaması tarzında bişey yapılamazmı bunu we fiyatları hakkında bilği werirseniz çok sewinirim tşkler:(( çok mutsuzum.

 63. dt.fnur Post author

  Merhaba Zeynep hanım. Sizi rahatsız ediyorsa tel taktırabilirsiniz. Ya da bir diş hekimine muayene olursanız tel takmak dışında başka çözüm alternatifleri varsa onlar da değerlendirilebilir. Muayene etmeden fiyat konusunda bir şey söylemem mümkün değil ama tel takmada yaş sınırlaması yok, her yaştaki hastaya tel tedavisi uygulanabilir.

 64. zeynep sena tekin

  merhaba. benim ön 2 dişim 1-2 minim ayrık. ama bni rahatsız ediyor. tel taktırmalı mıyım. taktıracaksam fiyatı ne kadar tutar. bir de en geç teli kaç yaşına kadar taktırabiliyoruz. 🙁

 65. dt.fnur Post author

  Çok rahatsız ediyorsa bir diş hekimine muayene olabilirsin, çene gelişimini etkilemeyecek bir şekilde tedavi uygulanabilir.

 66. dt.fnur Post author

  Merhaba Elif. Yaşın biraz daha ilerledikten sonra, yani büyüme gelişimin tamamlanınca tel takmak dışında ön dişlerin için yapılabilecek çeşitli tedaviler var. Dişlerinin durumuna göre bunlardan biri tercih edilebilir.

 67. elif

  merhaba ben 14 yasındayım. dislerimin arası ayrık ama fazla degil. yine de ben bundan cok rahatsız oluyorum. tel takmak da istemiyorum. ne yapabilirm ?

 68. dt.fnur Post author

  Merhaba Sena. Büyük ihtimalle tel tedavisi görmen gerekiyor ön dişlerindeki ayrıklık için ama muayene etmeden kesin bir şey söylemek mümkün değil. Çürüklerine de daha çok ilerlemeden mutlaka dolgu yaptırmalısın. Bahsettiğin durumun sağlıksızlıkla pek ilgisi yok. Bir diş hekimine muayene olursan neler yapılabileceği konusunda daha kesin ve net bilgiler alabilirsin.
  Geçmiş olsun.

 69. Sena

  merhaba benim ön dişlerim arasına küçük bir diş giricek kadar ayrık 14 yasındayım daha süt dişlerimin bazılarıda çıkmadı herkes bunu sağlıksızlıktan kaynaklandığını söylüyor ve dişlerimi hergün fırçaladığım halde arka dişlerimde çabuk çürümeler meydana geliyor sizce tel mi uygulanır yoksa dolgu veye benzeri bişey mi ?

 70. dt.fnur Post author

  Merhaba Esra. Her tedavi her durumda uygulanamayacağı için, doktorun sadece senin için uygun olan tedaviden bahsetmiş olabilir. Bütün tedaviler sağlıklıdır. Ne yapılacağına ve maliyetine ancak muayene sonucuna göre karar verilebilir.

 71. dt.fnur Post author

  Merhaba Gülçin hanım. Aradaki ayrıklık çok değilse kompozit dolgu ile kapatılabilir. Maliyeti 2 dolgu fiyatı olur. Dolgunun fiyatı bulunduğunuz bölgeye ve tedaviyi yapan hekime göre değişir. Laminate kaplama yada empress de yapılabilir tercihinize göre. Bunların maliyeti dolgudan bir kaç kat daha fazla olur.

 72. gülçin

  ben ön iki dişim çok olmasa da ayrık ve bu durumdan çok rahatsız oluyorum nasıl bir tedavi uygulanabilir ve maliyeti ne kadar olur ??

 73. dt.fnur Post author

  Merhaba Esra. Daha önce bahsettiğim diğer tedavi yöntemleri ortodontik tedaviye göre çok daha ucuz.

 74. dt.fnur Post author

  20 lik dişleriniz çıkınca birleşmesi teorik olarak mümkün değil. Tel tedavisi esnasında dişleriniz yerinden oynayacağı ve belli bir kuvvet uygulanacağı için ağrınız olabilir. Ama tedavi bittikten sonra ağrınız olmaz.

 75. dt.fnur Post author

  Bir diş hekimine muayene olarak daha net bir cevap alabilirsiniz ama eğer dişlerin boyutu küçük değil ise ortodontik tedavi ile açıklıklar kapatılabilir.

 76. dt.fnur Post author

  Eğer dişlerin boyutunun küçük olmasına bağlı bir ayrıklık söz konusu değilse ortodontik tedavi yani tel takılarak tedavi edilebilir. Tedavi süresi 6 ayla 1-2 yıl arasında değişir.

 77. esra

  cevapladığınız için çok sağolun ben tel taktırmak istiyorum olabilirmi tel taktırırsam tedavi ne kadar sürer

 78. dt.fnur Post author

  Merhaba Esra hanım. Dişlerinize nasıl bir uygulama yapılacağına bağlı olarak 1 saat de süredilir, bir kaç yılda. Kompozit dolgu, laminate uygulamaları, empress, zirkon kaplama yada ortodontik tedavi gibi çeşitli alternatifler var. Süreyi belirlemek için öncelikle ne yapılacağına karar verilmesi gerekmekte.

 79. esra

  benim öndeki 4 dişimin araları ayrık tedavisi nedir kaç yıl sürer tedavi cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler

 80. dt.fnur Post author

  Merhaba. Tedavisi mümkün. Nasıl tedavi edileceğine göre süre değişmekte. Eğer ortodontik yani tel tedavisi gerekiyorsa bir kaç yıl sürebilir, protezle tedavi edilecekse 1 haftada bitebilir, estetik dolgu ile düzeltilebilecek bir durum söz konusu için 1-2 seansta tedavi edilebilir. Bir diş hekimine muayene olarak daha net ve daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 81. m.ö

  Merhaba. Benim ön iki dişim ayrık. Ve yan kesici dişlerimin ikiside eksik. Tedavisi mümkün mü ? Tedavisi mümkünse ne kadar zamanda olabilir ? Şimdiden teşekkürler 🙂

 82. dt.fnur Post author

  Merhaba Berna Hanım.

  Eğer yapılacak protez ile eksik olan dişin tamamlanması gerekiyorsa laminate uygulanamaz. Fakat ayrıklık öndeki dişlere laminate uygulaması ile kapatılabilecekse, eksik dişin tamamlanması gerekmiyorsa, sorun teşkil etmez uygulanabilir.

  20’lik diş çıktığında dişlerin birbirine yaklaşmasıyla ilgi, teorik olarak böyle bir şey mümkün değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir