Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır.
Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Diş Hekimi Fatma Nur Kuyucu ÇELİK

Köpek Dişlerim Yukarıdan Çıktı

Gönderen: dt.fnur  :  Kategori: -Ortodonti (Tel Tedavisi)

Soru: Köpek dişlerimin her ikisi de yukarıdan çıktı, epeyce bir yukardan. Alttaki kısımda çok az bir boşluk var, diş girebilecek kadar bir boşluk yok. Acaba tavsiyeleriniz neler?

Cevap: Dişlerinize tel takılarak ortodondik tedavi görebilirsiniz. Böylece köpek dişleriniz, arkadan diş çekilerek yada çeneniz darsa genişletilerek yerine yerleştirilebilir. Tam olarak ne yapılacağına karar verebilmek için ağız içindeki durumu görmek lazım, o yüzden bir diş hekimine muayene olmanızı tavsiye ederim.

82 Responses to “Köpek Dişlerim Yukarıdan Çıktı”

 1. 1
  öznur Says:

  bende tel taktırmak istiyorum,yaklaşık olarak ücretleri ne kadar oluyor?bilgi verirseniz sevinirim

 2. 2
  dt.fnur Says:

  Yapılacak tedaviye, tedavinin süresine, bulunduğunuz bölgeye ve tedavinizi yapacak olan doktora göre fiyatlar değişmekte. Bulunduğunuz bölgede bir ortodonti uzmanına (tel tedavisi uzmanı) yada ortodontik tedavilerle ilgilenen bir diş hekimine muayene olursanız daha sağlıklı bilgi olabilirsiniz. Yaklaşık olarak 2-3bin lirayı gözden çıkarmanız gerekebilir.

 3. 3
  Yasin Says:

  Hocam 2 hafta sonra çıkmayan köpek dişim aşağı kaydırılcakmış. Ve sonrada tel tedavisi uygulanacakmış.Ben 19 yaşındayım.Sormak istedigim 2-3 soru var;

  1-)Bu köpek dişini nasıl kaydırcaklar acaba damağı özel bir alet ile kesip mi yapıcaklar ve sonrada damağı dikme işlemi vb.

  2-)20′lik dişlerim henüz çıkmadı kök dahi vermedi agrı felanda yok.Ben tel takınca ve 1 sene sonrada yani teller hala ağzımda iken 20′lik dişler çıkmaya başlarsa yamukmu çıkar veya düzmü, yamuk çıksa bile tel yardımıyla düzelen dişleri tekrar bozarmı acaba iterek ?

  3-)Ve son olarak bu köpek dişi doktor yardımıyla kayrıdılarak tedavi sonunda doğal çıkan köpek dişiyle aynı olurmu tel tedavisi ile birlikte yoksa biraz yamuklu olurmu ?

 4. 4
  dt.fnur Says:

  Merhaba.
  1. Eğer köpek dişiniz ağız içinde hiç gözükmüyorsa öncelikle damak yarılarak dişinize ulaşılacak, sonra dişinize tel benzeri bir aparat takılarak yavaş yavaş hareket etmesi sağlanacak. Damakta açılan yerleri dikmek gerekebilir. Dişinizin konumu tedavi nasıl bir yöntem uygulanacağına karar verebilmek için önemli, görmediğim için yazdıklarım sadece bir varsayım.

  2.Tedavi esnasında doktorunuz 20 lik dişlerinizi de göz önünde bulunduracaktır, eğer tedaviyi olumsuz etkileyecek olurlarsa çekilirler.

  3. Anormal extra bir durum söz konusu değilse, normal olması gereken konuma gelinceye kadar tel tedaviniz devam eder.

 5. 5
  Yasin Says:

  Tel benzeri bir aparat yardımı ile hareket etmesi saglanacak dediniz. Bu aparak bahsettigimiz normal tel tedavisimi yoksa o dişe özel olarak takılacak bir tel mi ve özel olarak o dişe takılacak bir tel ise boyutu ne kadardır acaba yani insanlara gülümsediğim zaman gözükebilecek boyuttamı. Son olarak o dişin tam olarak yerine oturması ne kadar süre alır ?

 6. 6
  dt.fnur Says:

  Merhaba. Evet normal tel tedavisi, ama tellerin bir çok çeşidi var. Ön diş olduğu için gülümsediğiniz zaman gözükür. Boyutuda ne kadar gömülü olduğuna bağlı. Tedavi sürecini takip edemediğim için süre vermem mümkün değil.

 7. 7
  pinar Says:

  merhaba bnm ust damagmda iki tane dis cikti ve ck ktu gzukyo cok buyudu artik ama bn tel taktrmk istemiyorum baska bir caresi ykmu

 8. 8
  dt.fnur Says:

  Merhaba. Otodontik tedavi ile dişleriniz düzeltilebilir…

 9. 9
  pinar Says:

  nasil bir tedavi sekli bilgi verirmisiniz

 10. 10
  dt.fnur Says:

  Dişlerinize tel takılarak hareket ettirilip olması gerektiği şekilde sıralanması sağlanacak, gerekirse yer kazanmak için arkadan küçükazı dişleriniz çekilebilir.

 11. 11
  pinar Says:

  dr hnm bunun baska br caresi yokmu cekilme gbi yda bska bsy hmn sonuc alabilecegim cnki yazn dugunm vr ve dslerm ck ktu gzkuo ltfn yardm

 12. 12
  dt.fnur Says:

  Muayene etmeden başka alternatifleri değerlendiremeyiz. Bir diş hekimine muayene olursanız sizi bilgilendirecektir.

 13. 13
  öyküm Says:

  merhaba doktor hanım ben 15 yaşındayım ve ödn dişlerimin yanında olması gereken bir dişim eksik dişlerimin arası cok aralıklı ve bu beni psikolojik açıdan cok etkiliyor.daha önce bırcok doktora gıttım tel tedavısı uygulanırsa bırsure sonra dişlerimin arasının tekrar açılacağını söylediler.bazı doktorlarda 16-17 yasıma gelmem gerektıgını söylediler sizce ne yapmalıyım

 14. 14
  dt.fnur Says:

  Merhaba. Doktorlarınızın tavsiyelerinden birini değerlendirmeniz ve ona göre tedavi uygulamanız gerekiyor. Dişlerinizin durumunu bilmediğim için şunu yapın yada demek doğru olmaz. Eğer tel tedavisi ile menun edici sonuçlar alınamayacağı düşünülüyorsa, büyüme gelişiminiz tamamlandıktan sonra yani 18 yaşından sonra protetik tedavi alternatifleri değerlendirilebilir.

 15. 15
  büşra Says:

  Merhaba doktor hanım. Benim köpek dişlerim de yukardan çıktı ve bir ortodonti uzmanıyla görüştüm. Her iki köpek dişimin arkasından ve altından toplam 4 diş çekilmesi gerektiğini söyledi. Sonrasında tel tedavisine başlanılacak. Dişlerim çekildikten sonra oluşan boşlukların kapanması ne kadar sürer? okul dönemindeyim. Sırf bu yüzden tedaviye başlamayı ertelemeli miyim?

 16. 16
  dt.fnur Says:

  Merhaba. Tedaviniz zaten en az 2 yıl süreceği için bence bir an önce tedavinize başlamalısınız. Herhalukarda okul dönemlerininde de tedaviniz devam edecek. Ne kadar erken yaşta tedavinize başlarsanız o kadar kolay sonuç alırsınız tedaviden. Yaşınız ilerledikçe diş hareketleri yavaşlayacağı için tedavi süresi uzar.

 17. 17
  miraç Says:

  merhabalar benim köpek dişlerimin her ikisi de yukarıdan çıktı. şuan bana estetik görünüm dışında hiçbir zararı yok. arkalarında dişlerin girebileceği kadar yer de var. merak ettiğim ortodontik tedavi ne kadar sürer ve ne kadara mal olur

 18. 18
  dt.fnur Says:

  Dişlerin girebileceği yer varsa 1-6ay gibi bir sürede tedaviniz tamamlanabilir. Ücret konusunda doktorunuzdan daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

 19. 19
  Yusuf Says:

  merhaba benim sağ üst köpek dişim damagımın ortasında ama cıkmadı sizce nasıl bi tedavi izlemeliyim çok uzun sürermi birde ortalama fyiat ne olur acaba ?

 20. 20
  dt.fnur Says:

  Merhaba. Dişinizin durumunun röntgen filmi ve muayene ederek değerlendirilmesi gerekir. Daha sonra ne yapılacağına karar verilebilir.

 21. 21
  dilek yılmaz Says:

  merhabalar, benim sağ üst dislerim kısa sebebi de küçükken çok kalem isirmak gibi seylermis sanırım diş etime baktigimda sağ taraftakiler oldukça yukarı çekilmiş haliyle gulumsedigimde sağ dislerim yok gibi bunun tedavisi tel midir lazer mi ve dislerim yamuk değil gayet düzgün gorunumluler bu dislerimin diğerleri gibi aşağıda olması için uygulanan tedavinin masrafi aşağı yukarı nedir bir fiyat araligi verebilir misiniz ?

 22. 22
  dt.fnur Says:

  Tel tedavisi uygulanabilir yada porselen kaplama yapılabilir dişlerinize. Her bölgenin ve hekimin fiyatı farklılık gösterdiği ve yapılacak olan tedaviyi net olarak bilemediğim için fiyat konusunda bilgi vermiyorum.

 23. 23
  reyhan Says:

  Ben diş tedavisi görūyorum dis teli taktirdim fakat yukardaki bir tane köpek dişim asagiya inmedi 2 ameliyat oldum yine inmedi doktor iniyo ama yavas dedi simdi köpek disi agri yapiyo asagiya iniyomudur

 24. 24
  dt.fnur Says:

  İniyor olabilir. Yine de ağrının başka bir nedeni varmıdır diye kontrol amaçlı doktorunuza muayene olabilirsiniz.

 25. 25
  fazilet Says:

  meraba doktor hanım bn 14 yasındayım dıslerım aynı yukarıda yazdıgınız gıbı cenemde br sorun yok olduguna gore tel tedavisimi olur acaba ve bu tel nasıl bi sey merak edıyorumve bu tedavi ne kadar sürer acaba cevabınızı bekliyorum

 26. 26
  dt.fnur Says:

  Evet tel takılabilir. Tel tedavisi ile ilgili resimleri internetten bulabilirsiniz. Ne kadar süreceği dişlerinizin durumuna bağlı.

 27. 27
  berra Says:

  üst damağımda köpek dişim çıktı. doktora gittik ve üst çenemin dar olduğunu önce sabit damaklık takmam gerektiğini sonrada tel tedavisi uygulayacağını söyledi. henüz 16 yaşındayım bu tedavi ne kadar sürer ?

 28. 28
  dt.fnur Says:

  Buna tedaviyi yapacak doktorunuz karar verecek ama yazdıklarınıza göre en az 2 yıl sürebilir.

 29. 29
  melike Says:

  Merhaba dr hanım ben 17 yaşındayım sol üst kopek dişim sut dişim zamanında duşmediği için yukarıdan çıktı ama zamanla inmeye başladığını farkettim sut dişim çekilirse diş aşağı iner mi çunku altında yeterince boşluk var. Teşekkür ederim

 30. 30
  dt.fnur Says:

  İnebilir.

 31. 31
  55 Says:

  merhaba benim köpek dişlerim önden çıktı ve bu beni çok rahatsız ediyor .nasıl düzeltebilirim

 32. 32
  dt.fnur Says:

  Ortodontik tedavi ile düzeltilebilir.

 33. 33
  melike Says:

  Dr hanım merhaba 17 yaşındayım sut dişim zamanında duşmediği için sol kopek dişim yukarıdan çıktı ama zamanla aşağı inmeye başladığını farkkettim. Aşağıda yeterince boşluk var alttaki dişi çektirirsem diş aşağı iner mi? Teşekkurler

 34. 34
  dt.fnur Says:

  Yer varsa muhtemelen iner. İnmezse tel takılarak düzelmesi sağlanabilir.

 35. 35
  melike Says:

  Peki ne kadar zamanda iner. Şuan dişim duşeli 5 gün kadar oldu pek bi ierleme yok

 36. 36
  dt.fnur Says:

  3-4 hafta sürebilir.

 37. 37
  melike Says:

  Çok teşekkür ederim doktor hanım :)

 38. 38
  dt.fnur Says:

  Değil.

 39. 39
  merve Says:

  merhaba adim merve 98.liyim geçen hafta doktora gittim benim bi üstten dişim vardi onun sol taradindakini yani üst dışimim bi alttaki ni çektiler cok kotu duruyo şu an diyebilirim ben usttekini ceker diye tahmin etmistim ama oyle olmadi iste ve bana zamanla o üstteki dişin duzelicwgini soyledi ve bana okmeydani endodenti bölümünden randevu almami söyledi doktor hanim rabdevu şu an almaya calistim alamiyorum benim size sormak ve öğenmek istedigim o üstteki diş tel felanmi takicaklar yoksa kendiliginden belli bi sureden sonra sol tarafa dogru kayarak aşşagi gelirmi o dis ve beni neden endodenti bölümüne yönlendirdi orda napicaklr dişlerimi merak ediyorum ve bana daha diş cektirmemi soylediler ve çene resmim vardi onu da gittigin doktora goster dedi doktor hanim dedigim gibi dişlerim nasil olucak düzelicek çok merak ediyorum yandan güldüğümde cok kötü gözüküyo ve benim daha süt dişlerim de duruyormuş bana biraz yardimci olursaniz cok sevinirim .

 40. 40
  dt.fnur Says:

  Endodonti bölümünde çürük dişlerinize kanal tedavisi yapılır. Tel takılarak düzelmesi için Ortodonti bölümüne başvurmanız gerekiyor. Dişlerinizin durumunu bilmediğim için nasıl bir tedavi uygulanacak bilemiyorum.

 41. 41
  murat Says:

  Merhaba doktor hanim benim sut dislerim 12 13 yaslarimda dusmedi. O yüzden köpek dislerim yukardan çıktı. Su anda süt dislerimde köpek dislerimde cok saglam 19 yasindayim. Uzun sureli bir tel tedavisi istemiyorum. Sut dislerim cekilse kopek disleri zamanla yerine gelir mi? yoksa tek care tel midir? Ayrica tel tedavisi ortalama ne kadar sürer ve tedavi zorlumudur ayrı bir dişçi fobim var :) .
  Teşekkürler

 42. 42
  dt.fnur Says:

  Muayene etmeden bir şey söylemek mümkün değil. Kendi kendine de düzelebilir, tel tedavisi de gerekebilir.

 43. 43
  Humeyra Says:

  Merhaba ben 10 yaşındayım köpek
  Dişlerim ustten çıktı nasıl bir tedavi
  yapilabilir

 44. 44
  dt.fnur Says:

  Ortodontik tedavi uygulanır. Yani tel takılarak düzeltilir.

 45. 45
  selen Says:

  Ben 17 yasindayim üsstten köpek cisim vardi saglamdi bugün cektirdim ve orasi oyuk gibi oldu ve sürekli durmadan kaniyir

 46. 46
  dt.fnur Says:

  Bir kaç gün kanayabilir normal. Çekim yarası iyileştikçe oyuk da kapanır.

 47. 47
  İlayda Koç Says:

  Merhaba ben 16 yaşında dövüşçü bi kızım. Milli sporcuyum ve maçlara teller ile çıkamam. Yukarıdan çıkan 1 tane köpekdişim var aşağısı boşlık o en kısa sürede nasıl aşağıya inebilir? afyonda oturuyorum ve güvenebileceğim hiçbir sişçi yok..

 48. 48
  dt.fnur Says:

  Tel olmadan asağı inmez.

 49. 49
  Asım Says:

  Ben 20 yaşındayım kücüklükten beridir köpek dişlerim var yukarda 2 tane büyüyorlar gülümseyeyorum.doktora gittim tel takılacagı söylendi ama ben tel takmak istemiyorum.direk kaldırsak ne gibi bi zararı var? Tel takılırsa kaç ay veya kac yıl sürer tel tedavisi?

 50. 50
  dt.fnur Says:

  Tel tedavisi en az 2 yıl sürer. Çektirirseniz de gülüş estetiği bozulabilir. Muayene sonrası tel tedavisine alternatif ne yapılacağı dair daha net bir şeyler söylenebilir.

 51. 51
  vildan Says:

  Merhaba ben gecen gun doktora gittim ve bana üst damagimda köpek disim oldugunu soyledi ama görünmüyo bana cene cerrahisine git dedi o disleri napcaklar nasil aldircam ve ne kadar sürer ?

 52. 52
  dt.fnur Says:

  Ameliyatla alırlar. Uzun sürmez.

 53. 53
  vildan Says:

  Peki tel ne kadar kalir disimde

 54. 54
  dt.fnur Says:

  Kalma süresini tedaviyi yapacak olan doktorunuz belirler.

 55. 55
  villl Says:

  İnsan gibi soru sorduk iki kelime yazmaya usendin !!! Olmadi bu doktlooooooooooor .p

 56. 56
  dt.fnur Says:

  İnsan gibi yardımcı olmaya çalışıyorum bende ama 7/24 internet başında nöbetçi doktor değilim. Sonuçta gönüllülük esasına dayalı kurmuş olduğum bir site. Acil yada anlık cevap bekliyorsanız sanal değil de reel ortamları tercih etmenizi tavsiye ederim.

 57. 57
  ali Says:

  solköpek dişim kucukken cıkmadı ve yukarıdan cıkmaya baslayınca sut dısı cekildi ve cok dısta gozukuyor tel taktırtmak istemiyorum bu dıs kesilerek oraya takma bir diş konuşulrumu

 58. 58
  dt.fnur Says:

  Tel takmanız gerekiyor, kaplamayla değişen bir şey olmaz diye düşünüyorum. Ama yinede kesin bir şey söylemek için dişlerinizin durumunu görmek gerekiyor.

 59. 59
  zeynep Says:

  Hocam merhabalar
  Benimde sorunum bir çok kişiyle aynı iki köpek dişim de diğer dişlerimin üstünde çıktı bugün doktora gittim alt dişlerimin düzgün olduğunu aralarında çok boşluk olmadığını ve istersem çekilebileceğini söylediler.Ama bu seferde üst dudağımın çökebileceğini söylediler.Bu çökme çok fazla olur mu?Hiç böyle bir durumla karşılaştınız mı?

 60. 60
  dt.fnur Says:

  Çok anormal bir çökme olmaz. Rahatsız edici bir görüntü olmasa da estetik olarak hoş bir görüntü olmayabilir.

 61. 61
  murat taskin Says:

  Benim çocuk 12yasinda üst damakta köpek dişi çıktı.Doktor tel tedavisi önerdi. 4500tl istedi,vermem zor, neyapabilirim.Cektirsem altta inemedigi boşluğa protez yaptirsam olurmuş?

 62. 62
  dt.fnur Says:

  İmkanınız yoksa şu an için hiç bir şey yapılmaz. Diş çekimi ve protez için büyüme gelişiminin tamamlanmasını yani 18-20 yaşını beklemeniz gerekiyor.

 63. 63
  irfan Says:

  iyi günler merak ettiğim birşey var; 18 yaşındayım. benim sağ üst köpek dişim diğer dişlere göre yukarıda duruyo ama arkasında hemen hemen sığabileceği kadar bi boşluk var. Bunun tedavisi nedir? nekadar sürer? ve ortalama maliyeti ne kadar tutar cevaplarsanız sevinirim…

 64. 64
  dt.fnur Says:

  Ortodontik tedavi ile yani tel takılarak düzeltilebilir. Ortalama 8-12 ay sürer ama süre tedavinin kapsamına göre de değişir. Maliyet konusunda yaptırmak istediğiniz doktordan daha net bilgi alabilirsiniz.

 65. 65
  irfan Says:

  anladım teşekkür ederim yardımınız için..

 66. 66
  ErY Says:

  Merhaba DOKTOR hanim ben 13 yasindayim sol kopek disim biraz yukarida ve bu beni rahatsiz ediyor sizce me yapmaliyim

 67. 67
  dt.fnur Says:

  Ortodontik tedavi ile dişleriniz düzeltilebilir.

 68. 68
  sümeyye Says:

  Mrhba doktor hanm bnm de 15 yasmda sol kopek dism ckti 18 yasndaym su an yarsi geldi ama hala bosluk var disimim koku sızlyo asagi ineri mi bosligu doldur mu yoksa tel tedavisi mi uygulanr ????

 69. 69
  dt.fnur Says:

  3yıldır boşluk dolmadıysa bundan sonra da kendi kendine dolmaz. Tel takılması gerekir.

 70. 70
  ceyda Says:

  Meraba benim üstten 2 tane daha dişim çıkttı doktorlar (ortodonti uzmanı) tel ile tedavi edile bileceğini söledi peki tavsiyeniz nedir gülüşüm bozuldu :( ne yapabilirim bana zararı olur mu ?

 71. 71
  dt.fnur Says:

  Zararı olmaz. Telle düzelttirmenizi tavsiye ederim.

 72. 72
  Sena Says:

  Hocam merhabalar. Öncelikle yaptığınız gönüllü bilgilendirmeden dolayı çok teşekkür ederim köpek dişim uzun zamandır gömülüydü ben 20 yaşındayım. Dün farkettimki beyazlamış patlayacak bir kaç güne. Çıkması için boşluk var lakin çok küçük bi boşluk. Üniversitesiteye gidiyorum süt köpek dişimi çektirirsem o boşlukla okula gitmem imkansız diş bir kaç güne patlamadan alabileceğim bi önlem var mı? Eğer alttaki dişi çektirirsem yeni köpek dişinin çıkması ne kadar sürer tahminen dönem ortasında yaptırsam büyüyene kadar okula gitmesem ne kadar zamanda büyür teşekkürler

 73. 73
  Sena yıldırım Says:

  Mesajım gitmedi galiba ama sonuç olarak sormak istediğim bir köpek dişinin büyümesi ne kadar zamanı alır

 74. 74
  dt.fnur Says:

  Kısa süreli bir tedavi olmaz. Diğer dişlerinizin durumuna göre tel tedavisi 1 yılı bulabilir. Alabileceğiniz pek bir önlem yok. Okulunuzu etkileyecek bir durum söz konusu değil. Süt dişiniz çekilip tedaviye başlanabilir.

 75. 75
  sude solmaz Says:

  Benim on iki dişim yamuk kopek dişlerimde baya yukarıda acaba nasıl bir tedavi uygulanır ?

 76. 76
  dt.fnur Says:

  Ortodontik tedavi ile dişleriniz düzeltilebilir.

 77. 77
  Ali Says:

  Merhabalar :) 15 yaşındayım Üstten köpek dislerim çıktı yaklasik 1,5 senedir var:( Tel takılması gerektiği söyleniyor, fakat:cesaret edemiyorum :( ve çok uzun süre duracagindan korkuyorum sizce
  1-Tel ne kadar durur ?
  2-Bu dişler iyice aşağı geldi çekilme durumu var midir?

 78. 78
  dt.fnur Says:

  Çekilme durumuna ve telin ne kadar süre kalacağına muayene sonrası karar verilebilir.

 79. 79
  özgür Says:

  merhaba benim sağ köpek dişim yukarda. bu diş aşağıya inmesi için köpek dişi yanında ki dişin çekilmesi gerekiyor sonra tel tedavisi başlayacak. diş çektirdikten ne kadar zaman sonra köpek dişi aşağıya iner ? ne kadar süre boşluk olacak uzun süre mi ?

 80. 80
  dt.fnur Says:

  Tedavi süresi tel tedavinizin kapsamına göre değişir, eğer sadece o dişinize yönelik bir tedavi uygulanacaksa uzun sürmez. Bir kaç haftada dişiniz iner aşağıya.

Leave a Reply