Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır.
Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Diş Hekimi Fatma Nur Kuyucu ÇELİK

Ön Dişlerim Çürük

Gönderen: dt.fnur  :  Kategori: -Çürükler ve Dolgu

Soru: Ben 16 yaşında ve bir lise öğrencisiyim. Ön dişlerimin 2 tanesinde ise çürük var ve bu beni çok rahatsız ediyor. Sizce bu çürüklerin beyazlatılması mümkün mü?

Cevap: Çürük dişlerin beyazlatılmaz, çürükler temizlenip dolgusu yapılır, böylecede beyazlamış olur :) Bunun için bir dişhekimine gitmen yeterli.

1.227 Responses to “Ön Dişlerim Çürük”

Sayfalar: [13] 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 » Show All

 1. 1225
  dt.fnur Says:

  Sallanması zamanla daha da azalır. Ama yine de kontrol amaçlı bir diş hekimine muayene olmanız gerekir.

 2. 1224
  Semih Aydoğan Says:

  Merhaba ben semih,14 yaşındayımbenim kanım alındıktan sonra düşüp bayılmıştım ve öndeki iki dişimin çok az bir kısmı kırıldı ilk başlarda ağrıyor ve biraz sallanıyor gibiydi şimdi ağrısı geçti biraz kaldı ve sallanması çok azaldı çok az bir şekilde sallanıyor bu ilk günlerde daha fazla sallanıyordu fakat şimdi git gide azaldı sizce sallanması tamamen gider mi gözle görülen bir sallanma yok sadece dokununca ufak bir şekilde hissediyorsunuz ilgilenirseniz çok sevinirim.Soruyu biraz karışık ve uzun yazdığım için özür dilerim :D

 3. 1223
  dt.fnur Says:

  Evet. dolgu yapılmadan önce bütün çürük temizlenir.

 4. 1222
  şeyma Says:

  bnm ön iki dişimde azıcık çürük var ama birinde biraz beli ve azıcık ağrı yapıyo dolgu yapıldıktan sonra çürükler geçermi
  teşekkürler

 5. 1221
  dt.fnur Says:

  Morluk çürükten kaynaklanıyorsa temizlendikten sonra geçer. Kaşığa dişlerinizi deydirmenizle alakalı bir durum olduğunu sanmıyorum.

 6. 1220
  Bera Says:

  iyi günler. Ben 16 yaşındayım ön tarafta sağdaki ve soldaki dişimde morluk var eskiden de vardı ama şu an biraz daha arttı.Sallanma felan yok ama nefes alırken sızlıyor bide kaığa dişlerimi çok değdiriyordum bu yüzden de olabilir mi ve dolgu vs. sayesinde o morluklar giderile bilir mi ?

 7. 1219
  dt.fnur Says:

  Küçük bir çürükse kanal tedavisine gerek olmaz. Dolguyla kurtulur. Çürüklerin nedeni iyi fırçalamıyor olabilirsiniz, abur cubur fazla tüketiyorsanız ondan kaynaklı olabilir.

 8. 1218
  hira Says:

  çok teşekkür ederm bu kadar kısa sürede cevapladığnz için :) bazıları kanal tedavide gerekebilir diyo ondan çok korkuyorum benimki küçük bir çürük sadece dolguyla olabilirmi sizce aslında ben dişlerimi fırçalamayı ihmal etmiyorm ama dolgu yapılacak 3 4 dişim var bunun nedeni ne sizce

 9. 1217
  dt.fnur Says:

  Ön dişe dolgu yapılabilir. dolgu yapılırsa görünen siyahlık tamamen gider.

 10. 1216
  hira Says:

  merhaba 19 yaşındayım ön dişlrimden solda kalandan bitanesinin diş eti ile diş arasındaki çizgide az bir çürük var öncelikli sorum ön dişe dolgu yapılabiliyo mu ikinci sorum da dolgu yaptırırsam o görünen siyahlığın gitme ihtimali varmı şimdiden çok teşekkürler

 11. 1215
  dt.fnur Says:

  Zar zor da olsa tedavilerinizi tamamlatıp, sonra da tekrar aynı şeyleri yaşamamak için ağız hijyeninize ekstra özen göstermeniz gerekiyor. Ayrıca 6 ayda birde dişlerinizi kontrol ettirirseniz, herhangi bir sorunda erkenden müdahele edilmiş olur.

 12. 1214
  ramazan Says:

  merhabalar..
  ben 34 yaşındayım.bu yaşıma kadar dişçiden hep kaçtım.nerdeyse acıya bağışıklılık kazandım,artık dayanılmaz hal aldı. son 5 yıl içerisinde 2 kez doktora gittim.birinde kanal tedavisi diğerinde 2 dişimi çektirdim.şuan 4 dişim yok ve 5 dişimde çürük ağzımın sol tarafını kullanamıyorum.cesaretimi toplayıp yine gidicem.benim birde şöyle sorunum var ağız yapım ufak olduğundan ağzımı çok fazla açamıyorum.o yüzden doktorlarda haliyle pek memnun olmuyorlar ama inanın ağzımı yırtarcasına açıyorum birde sürekli yutkunasım geliyor.artık korkularımı bi yana bıraktım bu sorunumla nasıl koltuğa oturacağım bilmiyorum doktorlar bile artık ilgilenmiyor.

  saygılar…

 13. 1213
  dt.fnur Says:

  Kanal tedaviniz henüz bitmemiş. Pamuğun üstünde geçici dolgunuz olması gerekirdi. Sorun yaratıp yaratmayacağı konusunda doktorunuzla görüşmeniz uygun olur.

 14. 1212
  ezgi Says:

  meraba apseli olan ön dişime kanal tedavisine başlandı doktor ilaçlı pamuk koyduğunu ve 10 gün sonra gelip dolgu yapıcağını söyledi. kanal tedavisi bitmiş mi şuan yoksa 10 gün sonra tekrardan sinirlerle alakalı bir işlem yapılırmı birde dişimdeki pamukbiraz bir ip şeklinde dağılmış gibi o herhangi bir sorun yaratırmı( not:henüz birbuçuk gün oldu ve hiçbir ağrım olmadı)

 15. 1211
  dt.fnur Says:

  Çürük tamamen temizlenmeden dolgu yapılmaz. Çürük nasıl ve ne şekilde olursa olsun temizlenebilir. Başka bir doktora daha muayene olabilirsiniz.

 16. 1210
  Hasan Says:

  Daha doğrusu sormak istediğim dolgu işlemi sırasında o ince tabakanın kırılma riski bulunuyormu, yani ince bir tabaka bile olsa tamamının temizlenmesi mümkün mü, hekimin ince bir tabaka olduğunu söyleyip tamamını temizleyemeyeceğini söylediğini varsayarsak nasıl bir yol izlemeliyim,

  Tekrar teşekkürler.

 17. 1209
  dt.fnur Says:

  Temizlenip dolgu yapılır. Zor bir işlem değil.

 18. 1208
  Hasan Says:

  Merhaba Fatma Nur hocam;

  Benim küçük bir sorum olacaktı,

  Ön dişlerimden birinin kenarında ufak bir leke var, yaklaşık 2,3 ay önce bununla ilgili olarak bir tedavi uygulandı dolgu tedavisi ancak hekim çürüğün kaldığı bölgenin çok ince bir tabaka olduğundan dolayı tamamen temizleyemediğini söyledi ve dolgu işlemi sonucunda leke’nin rengi daha açık bir hal almış olsada hala sinir bozucu, bu leke dediğim gibi ön dişimin kenarında ufak bir bölgede yani dişin %15 lik bölgesinde diyebilirim ancak diğer bir ön dişime oldukça yakın olduğundan dolayı leke daha çok birleşik gibi görünüyor küçük bir leke ancak iki öndişimin birleşiminde tam ortada olduğundan dolayı estetik açıdan rahatsız ediyor beni, sizce nasıl bir yol izlemeliyim bu konuda ?

  Çok teşekkürler.

 19. 1207
  dt.fnur Says:

  Dolgu yapar.

 20. 1206
  ayşe Says:

  Benim ön dişlerimden bir tanesinde çok hafif bir çürüme var çok hafif ama ben fark ettim tabi ki de yani doktora gitsem ne yapar acaba?

 21. 1205
  dt.fnur Says:

  Gece ağrısı ve perküsyon hassasiyeti yoksa dolguyla kurtulabilir. Yapılacak işlem dolgu, kullanılacak malzeme kompozit yani kompozit dolgu yapılacak.

 22. 1204
  birkan Says:

  https://imageshack.com/i/ex9bObwcj

  hocam sizce bu diş dolguyla kurtulabilir mi?kurtulursa yapılacak işlemin adı nedir?

  şimdiden teşekkür ederim.

 23. 1203
  dt.fnur Says:

  Temizletmeniz gerekir. Bunun için bir diş hekimine başvurabilirsiniz.

 24. 1202
  Emre Says:

  Hocam 19 yaşındayım dişlerimi doğru düzgün fırçalamadığım için dişlerimin bazı kısımları açık kahverengi bazı kısımları koyu kahverengi lekeler bazı kısımlarındada siyah noktalar var dişlerimi son 5-6 aydır doğru ve düzenli bir şekilde fırçalıyorum fırçaladığım günden bu yana bayağı bir rengi açıldı ama o kahverengi leke şeklinde kaldı bunun için bir tedavi varmı beyaz olması için teşekkür ederim…

 25. 1201
  dt.fnur Says:

  Mecbur dişsiz kalacak. Yapılabilecek başka bir tedaviye gerek yok.

 26. 1200
  Esra Sert Says:

  Merhaba hocam 2.5 yasinda oglum bunda 2 ay önce ağzının üstüne düştü ve 2 ön disinde filmde catlak göründü doktor agrı olduğı sürece boyle kullansın dedi 2 gündür diş dış diyip dişinin agrıdıgını gösteriyor bu sabah kaltıgımda hafif burun altınca sislik olmuş apse gibi aldık dis doktoruna götürdük baktı dişi karar yapmış ölmüş diş cekime gidecek dedi cektirsekbile yerine ddiş 7 yaşında gelecek bu cocuk 2.5 yaşında 7 yaşına kadar dişsiz mi kalacak nasıl bir tadavi uygulanabilir lütfen bir fikir verin

 27. 1199
  dt.fnur Says:

  Açılmaz.

 28. 1198
  betul Says:

  10sene once kirilan disime dolgu yapildi ve renginde ciddi anlamda kararma oldu rahatsiz edici 1 ay oncede istemedigim halde estetik dolgu denilen dolgudan yapildi rengininde birkac gune kendini toparlayacagi soylendi fakan 1 ay gecmesine ragmen hala hafif grilik var o renk acilirmi ?

 29. 1197
  dt.fnur Says:

  Eğer aynı yarım çenedeyse ağrı vuruyor olabilir. Doktorunuzun kontrol etmesinde fayda var.

 30. 1196
  ezgi Says:

  meraba 3 ay önce üst ön dişlerime kanal tedavisi yapıldı,dün sabah kalktığımda ön dişlerimde ağrı ve uyuşma gibi birşey vardı bastırınca dokununca ağrı artıyor bir gündür böyle sizce bunun sebebi nedir? (birde 5 gün önce arka dişlerime dolgu yapılmıştı acaba onun ağrısı vuruyor olabilirmi)

 31. 1195
  dt.fnur Says:

  Dişleri düzeltmeden de dolgu yapılabilirdi sanırım ama tabi dişlerinizin durumunu bilmediğim için kesin bir şey söyleyemem. Doktorunuzla görüşün, eğer eski haline getirmesi mümkünse eski haline getirebilir.

 32. 1194
  sultan Says:

  merhaba hocam benim ön dişlerimde çürük vardı dolgu yaptırdım fakat benım dislerımın dolgusu cok kalın olmus bıde dislerım carpık ve içe dogruymus onları düzelti bu dıs dolgusu dıslerı düzeltmeden olmuyormu çünkü bana sormadan düzelttı ve ben şimdi kendımı cok rahatsız ve konusurken rahat konüşamıyorum sizce ne yapmalıyım teşekkürler

 33. 1193
  dt.fnur Says:

  Süt dişi çekimi acımaz. Diğer dişlerinizin durumunun kötüleşmemesi içinde dişlerinizi düzenli fırçalamalısınız, fazla abur cubur tüketmemelisiniz, peynir, süt, yoğur gibi kalsiyum deposu yiyecekleri mutlaka gerektiği kadar tüketmelisiniz.

 34. 1192
  offff Says:

  Merhabalar efendim. Benim bir süt dişim var çekilecek sizce fazla acır mı? Hem bide benim disci fobim var:( bide annemde bana kızdı discide bu yasta 6 dolgu 1 kanal tedavin var dedi normal degil bu degilmi ? Bunlari nasil halledecegim . Gelecekte kötü olacak diye korkuyorum . Cevaplariniz icin tesekkurler .

 35. 1191
  dt.fnur Says:

  Normalde alt dişler içerde üst dişler dışarda olur. Eğer böyle bir durumdan bahsediyorsanız normal. Ama arka dişleriniz sağlıklı bir şekilde temas etmiyorsa, yükseklik vardır. Doktorunuz kontrol edebilir.

 36. 1190
  samet Says:

  hocam köprü yaptırdım ön dişlerim yüksek gibi alt dişlerim altında kalıyor dogalmıdır bu durum

 37. 1189
  dt.fnur Says:

  Diğer dişlerinizdeki hassasiyetin dolgunuzla bir ilgisi yok. dolgunuzda hassasiyet varsa dolgu yapılmış olmasıyla ilgili bir durum. Dolgunuz yeniyse zamanla geçer, eski bir dolguysa kontrol edilmesinde fayda var. Tekrar çürümüş olabilir. Beyazlatma işleminden sonra dolgunuz yenilenerek renk uyumu sağlanabilir.

 38. 1188
  nisa Says:

  Ön disimde dolgu var. Dislerimi beyazlatmak istiyorum dolguma bi etkisi olmucagini ogrendim peki dolgum dislerimle ayni renk tonunda nasil yapilabilir yada mumkun mu? Ayrica dolgu olduktan sonra dislerim hassaslasti nedeni ne olabilir?

 39. 1187
  dt.fnur Says:

  Dişiniizn renginde dolgu yapılırsa sorun olmaz. İğne yapılırken biraz acıyabilir, sonrasında acımaz.

 40. 1186
  dis sorunu olan kiz Says:

  merhaba fatmanur hanim 12 yasindayim. Sol alt cenemde delik ve curugu cok fazla olan bir disim var sanirim kanal tedavisi yapilacak. Ve ön iki disimin arasi cüruk arkadan ve onden bunu nasil tedavi edecegiz dolgu olursa leke gibi görünürmü ve ön dis dolgusu yaptirmak acırmı ? Cevaplariniz icin cok saolun :)

 41. 1185
  dt.fnur Says:

  Çürük temizlenip dolgu yapılır. Özel kurumlarda sağlık güvencenizden faydalanamazsınız. Fiyat doktordan doktora değişir. Sağlık güvencenizle devlet hastanelerinde, ağız diş sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak tedavilerinizi yaptırabilirsiniz.

 42. 1184
  yaren Says:

  14 yasindayim ön dislerimden iki tanesi curuk bunun icin uygulama nedir ve fiyati ne kadardir( babam uzerine sigortalayim) ve de dis beyazlatma nin fiyatini ogrenebilirmiyim

 43. 1183
  dt.fnur Says:

  Dolguyu yaptırmanız gerekiyor, telin çıkmasını beklerseniz çok geç kalmış olabilirsiniz. Tel dolgu yapılmasına engel olmaz. Yinede doktorunuza durumu söylerseniz o sizi gerektiği şekilde yönlendirir.

 44. 1182
  asli kaya Says:

  Benim disimde tel var ve on dism curudu telin cikmasinada daha var curuk git gide ilerliyo ne yapabilirim daha tel takilali 6 ay oldu cikana kadar disim cok çürürse

 45. 1181
  dt.fnur Says:

  Çürüğün derinliğini görmek gerekiyor, köklere ulaştıysa kanal tedavisi gerekir.

 46. 1180
  dilara Says:

  Merhaba ben 21 yasindayim sol kopek disimin sag tarafindaki disimde curukOlustu dolgu yapilmasina ragamenben daha yeni farkketm simdi disime baktigimda sanki dis etime dogru gidiyr acaba kanal tedavsi gerekirmi

 47. 1179
  dt.fnur Says:

  Eğer halen kaplama yapılmadıysa geçici kaplamayla ağrılarınız hafifletilir. Eğer kaplama yapıldıysa hava alan bir yeri vardır. Kapalama yeni yapıldıysa bir kaç gün ağrı yapması normal.

 48. 1178
  samet Says:

  Selam hocam su içerken dişim sızlıyor diş kesiminden sonra bu olay oldu ne yapmam lazım tşkrler

 49. 1177
  dt.fnur Says:

  En kısa zamanda doktora gitmeniz gerekiyor. Aksi takdirde çekilmesi gerekebilir. Bu haliyle tedavi edilerek dişleriniz kurtarılabilir.

 50. 1176
  Bilge Says:

  Merhaba, 15 yaşındayım ve öndeki 2 dişimin üstleri çürük ve bunlar birleşik olduğu için arasını da çürütmeye başlamış. Doktordan çok korkuyorum. Damağım dar olduğu için tel takmamız gerekiyomuş. Bunun yanında dişlerim çekilir mi :/ çünkü çürükken kötü durduğu gibi çekildiğinde daha kötü olacak ne kadar korksam da bende artık herkes gibi gülmek istiyorum. Konuşurken bile ağzımı kapatmaktan bıktım :( :(

 51. 1175
  dt.fnur Says:

  Dipten çürüyen dişlerinizde aynı şekilde çürük temizlenip dolgu yada kanal tedavisi yapılır. Dişleriniz ilgilenmediğiniz için çürüyor, başka bir hastalık sebep değil. Eğer dişleriniz tedavi edilemeyecek durumdaysa çekilir. Eğer çekilirse yerine implant yapılabilir.

 52. 1174
  gzem Says:

  Merhaba ben 23 yaşındayım. Bundan 5-6 sene önce ön dişlerimde çürükler oluşmaya başladı ve doktora gittim. Kanal tedavisi ve dolgu uygulaması yapıldı. aradan 3 yıl geçti ve dolgu düştü. Sonrasında tedaviye gitmedim, aksattım. 6 ay kadar önce dişçiye gittim ve dişimin renginde bir dolgu yapılarak çürük kısım gizlendi. Diğer dişlerim dipten çürüyor ve bazılarının yanı kırılıyor. Hatta öyle ki, sürekli kırık parçalarını ağzımda hissedebiliyorum. Dipten çürüyen dişler nasıl tedavi edilir? Sadece ilgilenmediğim için mi çürükler bu denli yayıldı yoksa başka bi hastalık sebep olabilir mi? Dolguyla tedavisi mümkün mü yoksa implant mı gerekir? Şimdiden ilginize teşekkürler.

 53. 1173
  dt.fnur Says:

  Gömülü değilse ameliyata gerek olmadan normal diş çekimi gibi çekilir ve komplikasyon riski de sıradan bir diş çekimiyle aynı.

 54. 1172
  esmn Says:

  Meraba benim 20lik disim normal yerinin dış tarafindan cikti ve disa dogru buyuyor. Doktorum ameliyat dedi. disim gömülü degil ama bayaa bir disarda. Komlikasyon riski yuksek midir en fazla ne olur sizce

 55. 1171
  dt.fnur Says:

  Dolgunuz yenilenebilir.

 56. 1170
  ece Says:

  merhaba benim ön iki dişimin arasında boşluk vardı,sonra o çürüğe döndü ve doktorum kanal tedavisi yaptı.ama şuan kanal tedavisinden dolayı olan dolgulu kısım yüzünden dişlerim lekeli gözüküyor.
  nasıl düzelebilir,14 yaşındayım,fiyat ve yapılacak işlem önemli değil,nasıl çözüm yolları var? teşekkürler

 57. 1169
  dt.fnur Says:

  Olmaz.

 58. 1168
  samet Says:

  Merhabe hocam Ben üst dişime köprü yaptırdım diger dişlerime zararı olurmu köprünün tşkrler

 59. 1167
  bbbeyza Says:

  Saolun size anlatayım. Ön 2 disimde nokta gibi cürükler var. Ust cenemdeki sag en arka disim delik ve curuk. ust cenemde sol en arkada cok az curuk en arkanin bi onundede cok az,en arkanin onunun bi onunde cizgi halinde curugum var. Alt cenemdede sağ en arkanin bi önü dişim delik ve cizgi halinde azcik bir çürük var. alt cenemde sol tarafta en arkanin bi onu disime kanal tedavisi gerek çoook çürük ve delik cünku. Çürüklerim bunlar alt cenemdeki dislerim yemek yiyince çok ağrı yapıyor anneme soyleyemiyorum beni disciye goturecek diye Çünkü dişçiden cok fazla korkuyorum ne yapacağım bu disleri ileride kötü olacak diye korkuyorum, ama şu dişçi korkumuda yenemiyorumki . :(

 60. 1166
  dt.fnur Says:

  Kanal tedavisi acımaz, çünkü öncesinde dişiniz uyuşturulur ve hiç bir şey hissetmezsiniz. Tel takılabilmesi için bütün çürüklerinizin temizlenmesi gerekir. Daha fazla vakit kaybetmeden dişlerinizi tedavi ettirmelisiniz, ileri de daha kötü olur.

 61. 1165
  bbeyza Says:

  Doktor hanım merhabalar ben 12 yaşındayım ağzımda 8 kalıcı diş çürük. Bir tanesi cok feci cürük size sordum kanal tedavisi olması lazım dediniz.ama ben çok korkuyorum kanal tedavisinden acırmı kanal tedavisi yapilirken ve uzun sürermi. Ustelik dislerim yamuk tel takmak icin butun curuklerin temizlenmesi gereklimi . Çünkü benim çok çürüğüm var. Kaç senedir dişçiden çok korktuğum icin gitmeyi erteliyorum çürüklerim çok ilerledi ne yapmam gerek. Yardımınız ve bana moral verdiginiz icin çok teşekkürler.

 62. 1164
  dt.fnur Says:

  Doğru fırçalama tekniğini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Fırçalamaya ilave olarak diş ipi kullanmalısınız ve eğer gerekliyse ara yüz fırçası da kullanmalısınız. Bir de beslenmenize dikkat etmeli ara öğünlerde tükettiğinişz abur cuburlardan sonra da mutlaka ağız hijyenini sağlamalısınız.

 63. 1163
  ceren Says:

  Çok teşekkür ederim bir sorum daha olacaktı dişlerimi fırçalamama bakmama rağmen çürüklerim ilerledi çok fazla çürük dişim var bunu önlemek için başka neler yapmalıyım çok fırçalamama rağmen oluyor

 64. 1162
  dt.fnur Says:

  Hafif ağrılar normal. Zamanla geçer. Geçmezse doktorunuza başvurabilirsiniz.

 65. 1161
  mehmet Says:

  İyi aksamlar hocam on dislerime dolgu yaptırdım ertesi gün agarmaya başladı normalmidir acaba ?

 66. 1160
  dt.fnur Says:

  Başka yolu yok. Kanal tedavisi acıtmaz.

 67. 1159
  beeyza Says:

  Ya ama :( duyduguma göre kanal tedavisi çooooooooooooooooooooook fazla acıtıyormuş başka yolu yokmu alt cenemdeki :( çürük dişin tedavisi icinn :(( yardımınız icin cok tesekkurler :(

 68. 1158
  dt.fnur Says:

  12 yaşına kanal tedavi olmaz diye bir şey söz konusu değil. Kanal tedavisi acıtmaz.

 69. 1157
  beyz Says:

  Ama 12 yaşına kanal tedavisi uygun olmazmış :( duyduğuma göre kanal tedavisi bütün tedavilerden daha çok acıtıyormuş başka bir yolu yokmu sizce :’( :( :( :( :(

 70. 1156
  dt.fnur Says:

  Kanal tedavisi yapılabilir. Vakit kaybetmeden tedavi edilebilmesi için bir diş hekimine başvurmanız gerekiyor.

 71. 1155
  beyzoş Says:

  Merhaba Bir sorum olacak. Alt çenemde En arka dişin bi önü dişim çok fazla çürük yani damağımla birleşme yeri falan çürük bayaa vede delik. Bu dişin çekilmesimi gerek eğer çekilirse yerine daha çıkmayacak :( bu dişin tedavisi nasıl olacak :( Tedavisi acıtırmı ?????? :(

 72. 1154
  dt.fnur Says:

  Eriyen mine yerine dolgu yapılması gerekiyor, bunu konuda doktorunuza ısrarcı olabilirsiniz, çünkü zaten rahatsızlığınız var. Dişlerinizi günde iki sefer orta sertlikle bir fırçayla fırçalayın, diş ipi kullanmaya devam edin ve doğru fırçalama tekniğini doktorunuzdan öğrenin. ayrıca 6 ayda bir de mutlaka doktorunuza dişlerinizi muayene ettirmelisiniz. Dolgularda ki hassasiyet için de muayene etmek gerekiyor, doktorunuza kısa zamanda tekrar başvurmalısınız.

 73. 1153
  Melek Says:

  Merhabalar. Ben 19 yaşındayım. Kalıcı dişlerim çıkarken çok sıkıntı çektim. Ağzımın içi tamamen iltahaplanıyordu ve hemen hemen her çekilen dişim için ciddi miktarda antibiyotik tükettim. Bunca yıl tekrar sıkıntı çekmemek için hep düzenli fırçaladım ve diş ipi kullandım ama bana mısın demedi. Azı dişlerimin hepsi çürümüş, küçük kesici dişlerimin arkasında dolgu var ve üst ön iki dişimin yarısında mine tabakası eridi. Özellikle ön dişlerim beni çok rahatsız ediyor psikolojik olarak. Ve diğer dişlerimde de erimeler görüyorum. Doktorum kızıp çok sert fırçalamışsın dedi ve dişlerimin iltahaplanmadan etkilenmiş olabileceğini söyledi. Genetik olarak da zayıf dişlere yatkınlığım olabilir. Ama eriyen mine için bişey yapmadı çürük olursa temizleyip dolgu yaparız dedi ama dentin tabakası iyice oyuldu ve hassasiyeti iyice arttı dolgu için ısrar etmeli miyim? Dişlerim için yapabileceğim başka birşey yok mu? Ayrıca doktorun bana yaptığı dolgularda ağrı yapıyor bazen hassasiyet gibi değil ama çenemde ağrı oluyor ve sadece 3-4 ay oldu dolgu yapılalı. Yakında tekrar gideceğim ama farklı bir görüş almak istedim. Teşekkür ederim.

 74. 1152
  dt.fnur Says:

  Ne ameliyatı olacak? Problem neydi?

 75. 1151
  hasan Says:

  İyi aksamlar saygıdeğer hocam on dış ameliyatı ortalama olarak kaç saat sürer bilgi verirseniz sevinirim

 76. 1150
  dt.fnur Says:

  Ayrılmaz.

 77. 1149
  ceren Says:

  Ve çürük iki dişin ortasında olduğu için dolgudan sonra ön dişlerim ayrılır mı??? Şimdiden teşekkürler

 78. 1148
  dt.fnur Says:

  Zor değil. Dolgunun rengi dişinizin renginde olur.

 79. 1147
  Çağla Says:

  Merhaba. Benim òn üst dįsîm arka kısmından çürümüş. Çok az ama doktora gittim doktor Disin arka kısmından dolgu yapılacak dedi. Bu zor mu sizce. Bir de benim dislerim beyaz acaba dolgu rengi daha sarı bir şey mi olur.Teşekkürler

 80. 1146
  dt.fnur Says:

  Dişlerinize dolgu yapılabilir. Beklemenize gerek yok. Dolgu yapılırsa kötü olmaz, iyi olur.

 81. 1145
  ceren Says:

  merhaba ben 18 yaşındayım üst dişlerimde çürümeler mevcuttu 6 ay önce falan dişçiye gittiğimde bunlar küçük şeyler yapsakta düşer zaten diye geçiştirmişti ama şimdi biraz daha ilerlemiş gibi duruyor üst ön dişlerimin arasından siyahlık görünüyor ve arkadan da çürümüş fırçalamama rağmen bu da beni inanılmaz rahatsız etti. Dolgu yapılsa dişlerim daha kötüye gider mi dolgu belli oluyor falan diyorlar bide o dişlerin arkadan da hafif çürük olması durumu kötüleştirir mi dişlerim daha da kötü olacak diye gitmeye korkuyorum

 82. 1144
  dt.fnur Says:

  Çürük temizlenip dolgu yapılır.

 83. 1143
  hatice yöndemli Says:

  Benim ön disimin arasında kucucuk bir curuk var iki disin arasında kalmıs bu nasıl tedavi edilir

 84. 1142
  dt.fnur Says:

  Rahat çıkar. Sorun olacağını sanmıyorum çünkü büyüme gelişiminiz devam ediyor.

 85. 1141
  Beyza Says:

  Çok teşekkürler birşey daha soracağım . Benim üst dişelerim 12 tane bildiğime göre 14 tane olması gerekiyormuş. 2 tane daha damağımdan çıkıyor çıkacak dişe göre yer biraz dar. diş aşağıya indiğinde çıkacağı yer açılırmı ??? çünkü alt dişlerimde 12 tane

 86. 1140
  dt.fnur Says:

  Hayır. Zaten uyuşmuş olacak.

 87. 1139
  ali Says:

  Merhabalar hocam dış hekimine gittim on dişinin ameliyat olacağını söyledi acaba çok canım yanarmi ameliyat. Esnasinda

 88. 1138
  dt.fnur Says:

  Dolgu yapılırken acımaz. Önce dişiniz uyuşturulur sonrasında zaten bir şey hissetmezsiniz. Çürük temizlenip dolgu yapılır. Doktorunuzun vakti müsaitse iki dişinizi de aynı gün yapabilir.

 89. 1137
  cansu Says:

  merhaba ben cansu benim 2 köpek dişiminde çürük biri azdan çok kenarlarını yemiş ortadan iğne ucundan dazla biraz oyulmuş öbür köpek dişim ise çürümeye başlamış onlara dolgu olurmu dişlerim hiç ağrımıyo ben izmirdeyim konak a gitcez büyük ihtimalle devlet hastanesine acıtır mı olanların hepsi acıtır diyolar dişini kescekler diyolar dolgu nasıl olcak gerçekten acıcakmı birde şu sorum var 2 dişimide aynı gün yapabilirlermi TEŞEKKÜRLER :D

 90. 1136
  dt.fnur Says:

  Hayır canın yanmaz. Arkadaşların abartmışlar. Önce dişin uyuşturulur sonrası zaten çok kolay, ağzını açık tutman yeterli.

 91. 1135
  Beyza Says:

  Daha 12 yaşımdayım ön dişlerimin 2 si çürük :( birinin çürüğü yukarıda damağıma çok yakın bu hafta doktora gideceğim arkadaşlarıma sordum canın çok yanacak delicekler kanıycak falan dediler :( :’( çok korkuyorum dişçiye gitmeye . canım çok yanarmı ? nasıl olacak bu iş? :( :( :(

 92. 1134
  dt.fnur Says:

  Sağlık güvenceniz varsa devlet hastanesinde dolgular için para almazlar. Doktorunuzun vakti müsaitse iki dişinizi de aynı anda yapabilir. Dişleriniz çok çürükse, gece uykudan uyandıran ağrılar yapıyorsa, vurunca ağrı yapıyorsa kanal tedavisi gerekir.

 93. 1133
  ayla Says:

  mrb ben dilara 14 yaşındayım.şuan sınavlarım olduğu için dişçiye gidemiyorum.Ama 1yada 1,5 hafta sonra gitcez ozmn sınavlar bitiyo 8.sınıf öğrencisiyim sınavlar önemli tabi.neyse benim sorunum hem sağ hem sol köpek dişerimin biri biraz çürük öbürü kenarlarını yemiş ama fazlada değil iğne keçeli kalem ucundan birz küçük ama hiç ağrı yapmıyor birde doktor devlet hastanesnde ön dişe para alıyorlar mı öbür sorum ikisini aynı anda yapabilirmi bir günde hepsi bitecek yani bide dişçi fobim var çok korkuyorum adım çağrıldığı an heyecandan ödüm patlıyor teşkkürler :D dolgu olur demi kanal olmaz kanal tedavi belirtileri nelerdir bunuda soruyum

 94. 1132
  dt.fnur Says:

  Sağlık güvenceniz varsa devlet hastanesinde dolgular için para almazlar. Doktorunuzun vakti müsaitse iki dişinizi de aynı anda yapabilir.

 95. 1131
  dilara Says:

  mrb ben dilara 14 yaşındayım.şuan sınavlarım olduğu için dişçiye gidemiyorum.Ama 1yada 1,5 hafta sonra gitcez ozmn sınavlar bitiyo 8.sınıf öğrencisiyim sınavlar önemli tabi.neyse benim sorunum hem sağ hem sol köpek dişerimin biri biraz çürük öbürü kenarlarını yemiş ama fazlada değil iğne keçeli kalem ucundan birz küçük ama hiç ağrı yapmıyor birde doktor devlet hastanesnde ön dişe para alıyorlar mı öbür sorum ikisini aynı anda yapabilirmi bir günde hepsi bitecek yani bide dişçi fobim var çok korkuyorum adım çağrıldığı an heyecandan ödüm patlıyor teşkkürler :D

 96. 1130
  dt.fnur Says:

  Bir diş hekimine başvurursanız tedavi edilebilir.

 97. 1129
  fatma Says:

  merhaba benim ön dişlerim yarısından çogu çürük artık utanıyorum konuşmaya gülmeye bile ne yapmalıyım

 98. 1128
  dt.fnur Says:

  Kaplama iyi yapılmazsa yada siz dişlerinizin temizliğine dikkat etmezseniz çürüyebilir. gerek görüldüğünde kaplama çıkartılıp yenisi yapılabilir. Kaplama yapılsa bile öncesinde çürüklerinizin tamamen temizlenip dolgu yapılması gerekiyor.

 99. 1127
  tuba Says:

  selamun aleyküm.bnim de dişlerimin hepsinde çürük var.ve bunlar bir anda oldu.doktora gittim .bana ya dolgu yapılması gerektiğini söylediler yada kaplama. bn korkuyorum kaplama yapılırsa alttan dşlerim yine çürürmü yada kaplamaya zarar geldiği zaman çıkarılabilirmi.hangisini önerirsiniz. .

 100. 1126
  dt.fnur Says:

  Yer yeterli ve gelen dişin pozisyonu uygunsa kapatır.

Sayfalar: [13] 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 » Show All

Leave a Reply