Ön Dişlerim Çürük

Ön Dişlerim Çürük için 1.600 yorum

Soru: Ben 16 yaşında ve bir lise öğrencisiyim. Ön dişlerimin 2 tanesinde ise çürük var ve bu beni çok rahatsız ediyor. Sizce bu çürüklerin beyazlatılması mümkün mü?

Cevap: Çürük dişlerin beyazlatılmaz, çürükler temizlenip dolgusu yapılır, böylecede beyazlamış olur 🙂 Bunun için bir dişhekimine gitmen yeterli.

1.600 responses to “Ön Dişlerim Çürük

 1. dt.fnur Post author

  Evet olabilir. Kanal tedavisinde kullanılan patlar dişte renklenmeye neden olabiliyor. Bir diş hekimine muayene olursanız başka bir sorun varsa tesbit edilebilir.

 2. deniz

  benim sormak istediğim bi soru varr, benim dişlerime kanal tedavisi yapıldıktan sonra hafiften kararmaya basladı? acaba kanal tedavisiyle bi ilgisi var mıı ?

 3. dt.fnur Post author

  Dolgu değişirken çürükler temizlenir daha sonra dolgu yapılır. Çürüklerin oluşmasının bir çok nedeni var, en önemli nedeni ağız içi temizliğe yeteri kadar dikkat edilmemesi.

 4. elif

  peki bu çurukler neden olusur? çünkü sanırım bende olusmaya baslamıs, bi de dolgu değiştikten sonra çürüklere ne yapılır?

 5. dt.fnur Post author

  Dolgunun dişle bağlantısı ile ilgili olarak herhangi bir sorun yoksa, dolgunun kenarlarından-altından çürük başlamamışsa, dolgunuz değiştirilmeyebilir, herhangi bir soruna neden olmaz.

 6. dt.fnur Post author

  Merhaba. Çürük temizlenip dolgu yapıldığında sorununuz geçer. Başka bir tedaviye gerek kalamz. Geçmiş olsun.

 7. kübra

  merhaba benim ön dişlerimin arkasında çürükler var ama sadece sıcak ve soğuk birşeyler içtiğimde ağrı oluyor bir kaç dakika sonra ise geçiyor. çürükleri temizlettiğimde sorun hallolur mu yoksa başka bir tedavi gerektirir mi?

 8. dt.fnur Post author

  Dolgular zamanla renk değiştirebilir, özellikle kanal tedavili dişlerde bu durum daha sık gözleniyor. dolgulur değiştirilir, gerekirse ağartma tedavisi de uygulanabilir.

 9. elif

  aslında sormak istedigim bir şey daha var ben ön dişlerime dolgu yaptırmadan önce kanal tedavisi uygulanmıstı gecen gun farkettimki ön dişlerimin arkasındaki dolgular kararmıs boyle mavimsi bi renk almıs acaba nedeni ne ?

 10. dt.fnur Post author

  Bir diş hekimine muayene olursan gereken tedaviyi uygular. Geçmiş olsun.

 11. ceren

  Merhaba ön dişlerimde kocaman bir çürük var ve de çok ağrıyor :(((((( Nasıl tedavi ettirebilirim.?

 12. dt.fnur Post author

  Beslenme alışkanlıklarınızla ilgili olabilir, yada genetik yatkınlığınız olabilir. Dizşlerinizi düzenli ve etkili bir şekilde fırçalamalısınız, çok fazla abur cubur tüketmemelisiniz, ara öğünlerde çok fazla karbonhidratlı şeyler tüketiyorsanız sonrasında mutlaka dişlerinizi fırçalamanız gerekiyor. 6 ayda bir düzenli kontrollerle çürükleriniz erken tesbit edilip müdahele edilebilir.

 13. Elif

  merhaba benim ön dişlerimde çürükler vardı dolgu yaptırdım fakat bi sure sonra çok fazla olmasada hafiften tekrar curukler belirmeye basladı, aslında dişlerimide surekli özenle fırçalıyorum acaba bunlar neden oluyor ve ne yapmalıyım?

 14. dt.fnur Post author

  Keşke baksaymışsınız. Ama bu şekilde devam etmeniz de çok doğru değil. Sağlık güvenceniz varsa devletin hastanelerinde tedavilerinizin büyük bir çoğunluğunu ücretsiz yaptırabilirsiniz.

 15. ayhan

  Merhaba, dişlerim berbat durumda. çürük olmayan tek dişim yok. bir tanesi dibinden koptu. 2 tanesi ortadan kırıldı. hepsi çürük. bir cogu yarım vaziyette. dişçiye gitsem hepsini ceker dişsiz kalırım. o yuzden gitmeye cekiniyorum. diş yaptırmakta çok maliyetli. zamanında iyi baksaydım keşke.

 16. dt.fnur Post author

  Merhaba. Fırçalamayla çürük geçmez, mutlaka dolgu yapılması gerekiyor. Geçmiş olsun.

 17. ayşegül

  merhaba ben ayşegül,ön dişimin ikisi de cürük ve bu beni çok kotu etkılıyor.dısçıye gttım randevu aldım ama sonra kiracı evden cıkınca gidemedik tekrardan girmesini bekliyorum.o zaman gecerkende dişlerimi her sabah aksam fırçalasam çürükler gidemi? ve illa dolgumu olması gerekıyor?

 18. dt.fnur Post author

  Merhaba. Dişlerinize dolgu yapılabilir. Ne kadar erken tedavi için başvurursanız sizin menfeatinize olur.

 19. Gamze

  Merhaba , öncelikle tel tedavisi oldu üst dislerime ve faydadan cok zararı olmus on dislerimin tel ile temas halinde olan yani arka tarafı (icten) cürümüs. Ve ilerlemis gözüküyor ön dislerin ic kısmınada dolgu yapılabiliyor mu yoksa dislerim cekilmek zorundamı kalıcak? Simdiden tesekkur ediyorum.

 20. dt.fnur Post author

  Çürük varsa önce temizlenip dolgu yapılması gerekiyor. Kaplama dolgu yapılmadan önce yapılamaz.

 21. dt.fnur Post author

  Dolgu yapmak için yaşının büyük olmasına gerek yok. Başka bir doktora daha muayene ettirsin annen bence seni.

 22. dt.fnur Post author

  Merhaba. Hayır iğne acıtmaz. İğnesiz yapılırsa çürük temizlenirken ağrı hissedebilirsin. Annen dişinin dolgusunu hemen yaptırsın bence, 8. sınıfa gitmeyi beklerseniz çürük ilerleyebilir. Geçmiş olsun.

 23. nurşah

  ben 12 yaşındayım ön dişlerimde 2 tane çürük var 8.sınıfa gidince annem yaptırcak fakat çok korkuyorum iğnesiz tedavisi yokmu acaba ya aslında azı dişlerimi çektirirken iğne vurdu ama acımdı acaba acırmı bunda

 24. dt.fnur Post author

  Merhaba. Çürük olması dolgu olmasından daha iyi bir durum değil. Ayrıca dolgu kötü bir durum değil. Çürüklerinizin ilerlememesi için acilen dolgu yapılması gerekiyor. Gerek görülürse 4 ön dişinize de dolgu yapılabilir. Dişinizin rengine göre dolgunuz yapılır, belli olmaz. Ehil olmayan kişilerin söylentilerine göre hareket etmemeniniz sizin mefaatinize olur.
  Geçmiş olsun.

 25. yns

  slm benim ön dişlerimde çürüme ufak ama yandakilerinede bulaştı belli olluyor
  çk rahatsız oluyroum dolgu yapılırsa kötü olur felan gibi söylentiler rahatsız ediyor beni
  lütfen açıklama yaparmısnız bide devlet hastaneleri ön dişlere dolgu yapıyormu ??????????

 26. dt.fnur Post author

  Merhaba. Çürüyen dişine, çürük temizlenip dolgu yapılır. Köpek dişin için ise muayene edildikten sonra ne yapılabileceğine karar verilir.

 27. baran

  Merhaba iyi gunler. Ben 16 yasindayim. Sag kopek disim yamuk oldugundan duzgun gulemiyorum. On iki disimin ust kisminda diste catlakliklar olmaya basladi. Resmen kiriliyor onden. Bu gun fark ettim on disimin arkasinda curuk olusmus.ilerlemeden doktora gitmek istiyorum. Nasil bir tedavi uygularlar?

 28. dt.fnur Post author

  Merhaba. Önce dişlerine yeniden ve daha güzel bir dolgu yapılması gerekiyor. Eğer yapılan dolgular dişinin yarısından fazlasını kaplayacak şekilde büyük değilse yada kırılma riski yoksa kaplatmana gerek yok. Dolgularda kaplamalarda ömürlük değildir, ama iyi bir dolgu yada kaplama yapılırsa ve sende dişlerini düzenli fırçalayıp temiz tutarsan uzun yıllar (10-15 belki daha fazla) sorunsuz kullanırsın.
  Geçmiş olsun.

 29. sema

  Merhaba, 16 yaşımdayım. Ön dişlerimin aralarında ufak kırıklar vardı ve zamanla çürüdü. 4 dişimde de çürükler var. 15 yaşımda dişçiye gittim dolgu yaptılar fakat iyi temizlenmedi herhalde, ağrıyor ve çürükler hala görünüyor. Dolgunun rengi çok kötüydü ilk yapıldığı zaman da. 16 yaşında kaplama yaptırırsın demişti doktor, şimdi doktora gitsem dolguları boşaltıp kaplama mı yaparlar, kaplama ömürlük kullanılabilir mi? Teşekkürler.

 30. dt.fnur Post author

  Merhaba. Eğer bahsettiğiniz şey çürükse dolgu yapılması gerekiyor. Lekelenme yada diştaşı ise de doktorunuz temizleyebilir. Geçmiş olsun.

 31. aynur

  merhaba, tel kullanıyorum ve ön iki disim arasında cok kucuk curuk oldugunu dusundugum bir koyuluk var. Dislerime cok iyi bakıyorum fakat o hep orda. Ne yapabilirim?

 32. öğrenci

  iyi günler benim önde ki iki dişimin köklerinde iç kısımda çürüme var acaba dolgu yaptırdıktan sonra çürüme durur mu şimdiden teşekkürler

 33. dt.fnur Post author

  Merhaba. Öncelikler dişlerini her gün en az 2 sefer fırçalaman gerekiyor. Diş doktorundan da korkmana hiç gerek yok emin. Daha da geç kalamadan bir an önce dişlerini tedavi ettirmen gerekiyor.

 34. Kemal

  Merhaba doktor abla yine ben birşey sorucam öncelikle tekrarlayayım yaşım 16 ve artık dişçi korkusu o kadar içime işlediki sürekli ağlıyorum kenarda köşede çünkü ön kesici dişlerim çok hafif olmak üzere diş aralarından çürük ve şu son 1-2 haftadır 2 günde bir olmak üzere signal diye diş macunuyla fırçalıyorum ama nefes felan alırken dişlerimde sızlama oluyor doktora gitmekten çok korkuyorum çünkü kanal tedavisi diyecek kesin.Çok pişmanım yaşıtlarımda 1 tane dolgu bile yokken bende 3 tane dolgu ver keşke küçüklükten beri diş fırçalasaydım.Daha bu yaşımda gitti dişler 🙁

 35. dt.fnur Post author

  Merhaba. Filimle bakmak lazım, eğer süt dişinin altında diş varsa ve konumu çıkabilmek için uygunsa gelir.

 36. Mehmet

  Merhaba doktor hanım yaşım 17 ağzımda süt dişi varsa ve bu dişler çekilirse yerine yni diş gelir mi ?

 37. dt.fnur Post author

  Dolgun çürük temizlenir gibi temizlenerek yeni baştan dolgu yapılır. Ağrı hissetmezsin bu işlem esnasında.

 38. Kemal

  Cevabınız için teşekkürler ederim eklemek istediğmi birşey daha var dolgunun yarısı kırılan dişim yaklaşık ağustos ayından beri öyle duruyor , sorun olurmu dolgu kırıldığı gibi hemen gitmedim doktora çünkü ağrı felan olmuyordu.O kırık yeri yeniden dolguylamı kapatırlar yoksa varolan dolguyu çıkarıp yeni dolgumu takarlar o dolguyu nasıl bir yöntemle çıkarıyorsunuz.Herhangi bir acı verir mi ?

 39. dt.fnur Post author

  Merhaba Kemal. Dolgu zararlı değil. Dişlerini güzel fırçalarsan, dolgulu dişlerinde yeni çürükler oluşmazsa yada dolgun ve ya dişinde kırık vs. gibi problemlerler olmazsa dolgulu dişlerini çok uzun yıllar sorunsuz kullanabilirsin.
  Diğer sorun için muayene etmeden kesin bir şey söylemem mümkün değil. O yüzden yeniden bir diş hekimine gitmelisin. Ağzındaki bütün problemli dişlerinin tedavisi yapıldıktan sonra sende dişlerini düzenli fırçalayarak gerekli özeni gösterirsen dişlerin kolay kolay çürümez. Geçmiş olsun.

 40. Kemal

  Merhaba doktor abla ben 16 yaşındayım.Dişlerime çok iyi bakmadım çünkü diş fırçası dişime deydiği an tüylerim diken diken oluyor du bende hiç fırçalamadım fakat son iki senedir çok patlaklar vermeye başladı dişler yemek yerken ağrı felan oluyordu.Dolgu yaptırdım fakat bir kaç sorum olacak.Dolgu zararlı mıdır? yani dişlerimde 5-6 tane dolgu olacak gibi gözüküyor.Yani zararlımı derken den kastım şudur ki birdaha sorun olmayacak değilmi.Dişlerimi fırçalarsam ? bir dolgu kaç sene gider.Ayrıca 3 dişime dolgu yaptırmıştım ama bir tanesi yarısına kadar kırıldı yada çıktı bilmiyorum ama doktora gitmedim diğeride en arka dişin bir önündeki dilimle dişimi yokladığım zaman dilim bir boşluğa giriyor ve orası sim siyah olmuş artık oraya dolgu yapılmaz heralde başka hangi tedavi uygulanır çok teşekkürler.

 41. dt.fnur Post author

  Merhaba. Çekildikten sonra da alternatif tedaviler uygulanabilir ama dolgu yada kanal tedavisi ile dişiniz kurtarılırsa daha iyi olur. Geçmiş olsun.

 42. byznrymn

  Merhaba, ön iki dişimde çürük var doktor dolgu olmaz dedi bir 10-15 gün içinde tekrar gidicem, kanal tedavisi yapılacak dedi ama olmazsa çekilir dedi, çekilirse ben ne yaparım? Çok büyük bir çürük de değil aslında.

 43. dt.fnur Post author

  Dişiniz ileri derecede sallanmıyorsa ve tedavi idlebilecek durumdaysa uygulanabilir.

 44. türkan

  çene kemiği erimesi varsa eğer çürük dişe yine dolgu uygulanabilirmi acaba

 45. dt.fnur Post author

  Merhaba. Dişlerinizi eskisi gibi kullanabilirsiniz. Ama sıkıntı yapmayacağının garantisi verilemez. Nasılki kendi ana dişleriniz çürüyor, dolgulu dişleriniz de aynı şekilde eğer temizliğine dikkat etmezseniz tekrar çürüyebilir yada kırılabilir.
  Kanal tedavisi yapılan dişlerde ara seanslarda ağrı olabiliyor, eğer ağrılarınız ağrı kesici ilaç almanıza rağmen geçmiyorsa randevu zamanını beklemeden doktorunuzla yeniden görüşebilirsiniz

 46. mustafa

  ve 1 tanesininde sinirlerini aldığını söyledi ve ağrı kesici koyduğunu söyledi.1 hafta sonrrasına randevu verdi. 2 gün geçmesine rağmen ağrı kesici yaptığı yer şiddetli bi şekilde ağrıyo.cevabınız içn şimdiden teşekkürler.

 47. mustafa

  merhaba. doktora gittiğimde arka dişlerde 5-6 tane dolgu yaptı ve ön dişlerimin arasındaki çürüklerede dolgu yapıldı. peki bundan sonra eskisi gibi kullanabilicekmiyim yoksa ileride sıkıntı yaratıcakmı merak ediyorum

 48. dt.fnur Post author

  Merhaba. Muayene etmeden kesin bir şey söylemek mümkün değil ama yazdıklarınıza göre dolguyla hallolabileceğini düşünüyorum. En kısa zamanda bir diş hekimine muayene olmalısınız.

 49. selin

  Merhaba benim sol köpek dişimde ince kökten diş ucuna doğru bir çürük var dişimin rengi biraz değişti acaba dolgu ile halledilebilecek bi durum mudur? Yorumunuzu merak ediyorum. Teşekkür ederim

 50. dt.fnur Post author

  İki dişin arasına yapıldıysa dolgunuz ve çok büyük bir dolgu değilse düzenli fırçalamak dışında çok fazla bir şeye dikkat etmeniz gerekmiyor.
  Dolgunuz büyük ve dişin uç ve köşe kısımlarınıda yapıldıysa düzenli fırçalamakla birlikle çok sert şeyler ısırmamanız gerekiyor, bölerek yemeniz gerekiyor.

 51. özge

  doktorum hiç bir şey demedi geçmiş olsun dedi gönderdi ve ben ne yapacağımı bilmiyorum ?

 52. dt.fnur Post author

  Merhaba. Çürük olmayabilir, teli dişlerinize yapıştırmak için kullanılan malzemenin artıkları da olabilir. Temizlenirse geçer. Doktorunuza tekrar başvurusanız gerekli işlemi yapacaktır.

 53. sevgi

  merhabe ben 2 yıla yakın bir süredir tel kullanıyordum 3 gün önce çıktı ama ön dişimin birinde tel takılı olan yeri siyahlaşmış gibi ama pek çürüğede benzemiyor sizce çürümüşmüdür?

 54. dt.fnur Post author

  Ne kadar erken giderseniz sizin için o kadar iyi olur. Çürük ilerledikçe tedavi daha komplike hale gelir.

 55. dt.fnur Post author

  Merhaba. Evet dişinizin çok fazla ağrısının olmaması dolgu yapılabileceğini, kanal tedavisine gerek olmadığı gösterir çoğu zaman. Ama bazen ağrı olmasa bile çürük çok fazla ilerlemiş oluyor, böyle bir durum söz konusu ise ağrınız olmasa bile kanal tedavisi yapılması gerekebiliyor.

 56. efe

  merhaba. benimde ön iki dişim arasında çürük var sürekli erteliyorum ama artık gitme vakti geldi gülmekten soğudum. diş doktoruna gitmişliğim var korkum yok. bu çürük ağrı yapmıyor sıcak veya soğuk su içtiğimde ciddi bir sızlama yok bu çürüğün temizlenip dolgu yapılacağını mı gösteriyor ? yani kanal tedaviye gerek kalmaz dimi ? arka dişimin birine kanal tedavi yapılmıştı ama o çok ağırıyordu.

 57. dt.fnur Post author

  Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Doktorunuzun söylediklerine dikkat etmeniz yeterli.

 58. özge

  merhaba. ben bugün doktara gittim ön dişime dolgu yaptı hiç korkucak birşey yok arkadaşlar çok küçük bir operayon bu arada ben ne yapmalıyım daha yeni dolgu yaptırdın nelere dikkat etmeliyim
  ?

 59. dt.fnur Post author

  Merhaba. Dolgu malzemesi ilk günkü renk uyumunu zamanla kaybedebilir. Ama bu hemen olabilen bir şey değil, 5-10 yıl gibi uzun sürelerden sonra renk değiştirebiliyor. Kaliteli malzemeyle iyi bir dolgu yapılırsa ve dişlerinizin temizliğine de dikkat ederseniz daha uzun süreler de renk değiştirmeden kullanabilirsiniz.

 60. ezgi

  ben 17 yaşındayım ön sol dişinde 1-2 cm bir cürük var doktora gidicem ama dolgu sonradan siyahlaşır gibi bişiler diyorlar ne yapmalıyım?

 61. dt.fnur Post author

  Merhaba. Çürük temizlenip dolgu yapılabilir. Doktora gittiğinizde kötü bir şey olmaz.

 62. Sindy

  merhaba. öndeki iki dişimin arasında küçücük bir cürüme meydana geldi sizce tedavisi nasıl olur ?? doktora gittiğimde kötü birşey olur mu?

 63. dt.fnur Post author

  Merhaba Alara. Dişlerin çekilmeyecek, sadece dolgu yapılacak. Eğer doktora gitmemeye devam edersen dişlerin çürümeye devam edeceği için artık tedavi edilemeyecek duruma gelir ve çekilir. Ayrıca çürük dişlerin, doktora gidip tedavisini yaptırmadığın takdirde çok çirkin gözükür.
  Korkmana hiç gerek yok, belki iğneye bile gerek kalmadan dolgusu yapılabilir. İğne gerekse bile sivrisinek ısırığı gibi bir şey hissedersin.

 64. alara

  merhba. ben 13 yaşındayım ve ön dişlerimin ikisinde çürük ve bu çürükler kenarda olduğu için diğerlerinede geçmiş. ailem dişciye götürelim diyolar ama ben neredeyse 1 yıldır erteleyip duruyorum çünkü çok korkuyorum dişlerim çelilecek veya iğne yapıcaklar diye 🙁

 65. dt.fnur Post author

  Merhaba. Dolgu yada kanal tedavisi yapılarak dişinizi kaybetmeden kullanabilirsiniz. Ne yapılacağına doktorunuz karar verecek. Geçmiş olsun.

 66. özge

  merhaba. been bugün doktara gittim öndeki 2 dişim çürük ancak doktor sadece röntgen çekti ve geri gönderdi eğer kökde sorun varsa dişimi kaybeder miyim yoksa başka tedaviler varmı?

 67. dt.fnur Post author

  Merhaba. Muayene etmeden yazdıklarınıza göre yorum yapmam mümkün değil. Çünkü yazdıklarınız yeterli değil. Doktorunuzun söyledikleriyle ilgili olarak eksiklikler yada yanlış anlama olmuş olabilir.

 68. özgür

  merhaba. ben bugün doktara gittim öndeki 1 tane dişim çürük ve diğerinide etkilemiş doktor röntgen cekti ve ameliyat olcaksın dedi sizce neden ameliyatlık ve nasıl bir ameliyat.birde diş etimimde hasar olduğunu söyledi bu arda dişimin tekine anesteziye uygun diyerine anestezi uygun değil çekilecek yazmış ne anlama geliyor?

 69. dt.fnur Post author

  Merhaba. Korkmanızı gerektirecek bir durum yok. Çürükleriniz temizlenip dolgu yapılacak sadece.
  Geçmiş olsun.

 70. orhan

  Merhaba, ön dişlerimin arasında boşluk var ve bu boşluk dişlerimin çürümesine neden oldu bu beni çok rahatsız ediyor gülemiyorum konuşamıyorum kendimi eve kapattım dişçiye gitmeyi düşünüyorum ama acayip korkuyorum ne yapmalıyım gerçekten bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim .

 71. merve

  Gittim doktora fakat çekmedi kesti bugün ölçü alıcak cumartesi günüde takıcakmıs dişleri 🙂

 72. dt.fnur Post author

  Merhaba Merve. Daha yaşın ön dişlerinin çeklilerek tedavi edilmesine uygun değil. Ama dişlerinin çürükleri tedavi edilerek büyüme gelişimin tamamlana kadar daha dişlerinin ağzında kalması sağlanabilir.
  Geçmiş olsun.

 73. merve

  merhaba ben 14 yasındayım ön iki dişimde baya bir çürük var doktora 10 yasında gittim agzımın büyümesi gerektigini söledi şimdi ise babam 15 tatil oldugu için yaptırmak istiyor. bügün büyük ihtimalle gidecegim hiç gitmediğim için çok korkuyorum. ön iki dişimi çekicekler çok korkuyorum :/

 74. dt.fnur Post author

  Merhaba. Öyle bir sistem yok. Beyazlatma tedavisi yapıldıktan 10-15 gün sonra dolgularınız dişinizin rengine göre yenilenir.

 75. tuğba

  merhaba… benim ön dişlerimde dolgu var ama dişlerimi beyazlatmak istiyorum. Diş dolgularınıda dişlerle aynı oranda beyazlatacak bi sistem varmıdır?

 76. dt.fnur Post author

  Merhaba. Bir diş hekimine muayene olursanız gerekli tedaviler yapılacaktır. Geçmiş olsun.

 77. halit

  merhaba 23 yasındayım ve askerde dişlerim cok zedelendi ön üç dişim çürük ve diger dişlerimdede cürükler var ne yapmalıyım 🙁 ?

 78. dt.fnur Post author

  Merhaba. Eğer çürümeye başladıysa tedavi edilmezse çürümeye devam eder ve ağrı yapmaya başlar. Çürük dişler dolgu yapılarak tedavi edilebilir.

 79. defne

  merhabalar.Ön dişim çürümeye başladı bunu annem farketti.bakınca belli olmuyor fakat çürümeye devam edermi bilmiyorum .bunun tedavisi varmıdır.ltfen yardımcı olun .??

 80. dt.fnur Post author

  Merhaba. Muayene etmeden bir şey söylemem mümkün değil. Neden hava aldığı belirlenip ona göre bir tedavi uygulanması gerekiyor. Geçmiş olsun.

 81. gül

  merhaba benim ön dişim hava aliyor felaket bir sekilde ağriyor ancak çürük değil sizce bu dişime nasil bir tedavi uygulanmasi gerekiyor.

 82. dt.fnur Post author

  Merhaba. Çok kötü ağızlar görüyoruz, dişleriniz çürük diye dişhekiminden utanmanıza gerek yok. İşimiz bu sonuçta. Bence çürük dişlerinizi başkalarının görmesinden utanmalısınız. Başkalarının artık sizi çürük dişlerle görmemesi içinde bir an önce bir diş hekimine gitmelisiniz. Terapist değilim ama inş. sanal terapi yeterli gelmiştir.

 83. mahir

  merhaba ön dişlerimin üçünde çürük var. biri baya bi çürüdü. o kadar ki dişçiye gitmeye bile utanıyorum.bu güne kadarda hiç dişçiye gitmedim…bana biraz sanal terapi yapsanız iyi olur.teşekkürler…

 84. dt.fnur Post author

  Merhaba. Görmeden kesin bir şey söylemem mümkün değil. Ama eğer dolgu gerekiyorsa dişinizin rengiyle aynı renkte bir dolguyla belli olmayacak şekilde tedaviniz yapılabilir.

 85. merve

  Merhaba ön dişimin birinde çürük değil de böyle çatlama ,erime gibi bir şey oldu .Sizce buna nasıl bir tedavi uygulanır …Ön diş olduğu için de dolgu çok belli edecek kendini,kötü bir görünüm sağlayacak gibi…

 86. dt.fnur Post author

  Merhaba. Bahsettiğiniz gibi küçük bir çürükse çürük temizlenip dolgu yapılır. Yaklaşık 30 dk süren tek seanslık bir işlem dolgu işlemi. Korkmanızı gerektirecek zor bir işlem değil, rahat olabilirsiniz.
  Geçmiş olsun.

 87. yasin

  ii günler 18 yaşındayım.ön iki dişimin arasında küçük bi çürük var ve dişçiden korktuğum için henüz gidemedm.nasıl bi tedavi yöntemi uygulanabileceğini öğrenebilirmiyim acaba ve kaç seans…şimdiden teşekkürler…

 88. dt.fnur Post author

  Dişlerin kökü sağlamsa bir şekilde tedavi edilerek bir süre daha ağızda kalması sağlanabilir. Ama tedavi için dişlerinizin ve kökünün ne durumuda olduğu önemli. Buna da ancak sizi muayene eden doktorunuz değerlendirebilir.

 89. Ali

  Saolun Peki başka bir doktorada gidicemde dolgu olmazsa nasıl bir tedavi uygulanır kurtaramıcakmıyım dişlerimi başka tedavi yolu yokmudur piskolojim bozuldu 🙁

 90. dt.fnur Post author

  Merhaba. Bir an önce dişlerinizin tedavisini yaptırmanız gerekiyor. Başka bir doktora daha gidebilirsiniz. Sizi muayene etme şansım olmadığı için dişinize dolgu olur yada olmaz birşey diyemiyorum. Geçmiş olsun.

 91. Ali

  17 yaşındayım ön dişlerimden 2 tanesi cürük 1 i bayabi bu gün doktora gittim buna dolgu olmaz dedi veya başındansağdı bilmiyorum cok endişleyim ne yapmam gerekiyo şimdi ?

 92. dt.fnur Post author

  Merhaba Selen. Korkacak hiç bişey olmadığına emin olabilirsin. Zaten çürük ön dişlerde olduğu için tedavi tahmin ettiğiğinden de daha kolay geçecek. Hemde gülerken kötü gözükmesinden kurtulmuş olacaksın. Geçmiş olsun.

 93. selen

  16 yaşındayım dişçiden çok korktuğum için gitmeyi hep erteledim ama şimdi ön dişlerim hafif birbirinin üzerinde olduğu için çürüdü .bu hafta sonu dişçiye gdicem ama çok korkuyorum .gülümserken kötü gözükmese gitmiyecektim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir