Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır.
Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Diş Hekimi Fatma Nur Kuyucu ÇELİK

Dişimin Üstünden Diş Çıktı

Gönderen: dt.fnur  :  Kategori: -Süt Dişleri

Soru: Ben 14 yaşındayım. Dişimin üstünde bir diş daha çıktı. Fakat altındaki sallanıyor, ne yapmalıyım? Başka bir dişim de yeni çıkıyor, gülüşümün bozulmasını istemiyorum.

Cevap: Eğer ağzında hala süt dişlerin duruyorsa öncelikle onların çekilmesi gerekiyor ve muhtemelen sallanıyor dediğin diş süt dişidir. Sonrasında eğer dişlerin sıralamasında bir problem varsa, çapraşıklık, yamuk sürmesi gibi mesela, ortodondik tedavi (tel takılması) görerek düzelttirebilirsin dişlerini.

785 Responses to “Dişimin Üstünden Diş Çıktı”

Sayfalar: [8] 7 6 5 4 3 2 1 » Show All

 1. 777
  dt.fnur Says:

  Çıkmaz. Çok ağrınız varsa kanal tedavisi yapılması gerekebilir.

 2. 776
  Doki Baba Says:

  Öncelik le Merhaba lar doktor hanim ben 15 yaşındayım ve ve üst dişim çok ağrıyor dolgu yaptırdım, ama sinir çok kötü bi ağrı ve çektirsem yenisi çıkar mı acaba

 3. 775
  dt.fnur Says:

  Sallanan dişinizin çekilmesi için bir diş hekimine başvurmalısınız.

 4. 774
  Ece Says:

  Merhaba ben 12yaşindayim ve çürük dişim sallanıyor ve üstten diş cikti ne yapmaliyim

 5. 773
  dt.fnur Says:

  Sallanan dişiniz çekilir.

 6. 772
  nur Says:

  Hocam iyi günler. Benim sağ üst damağımda dişimin üstünde diş var ve kendimi bildim bileli var ama hiç doktora gitmedim yanlış yaparak. Çıkan dişimin altındaki diş sallanıyor az bi şekilde. Ustteki dişin çekilme sansı var mı çünkü ondan kurtulmak istiyorum sallnıyor diye alttakini mi çekerler?

 7. 771
  dt.fnur Says:

  Acımaz.

 8. 770
  pınar Says:

  dr hanım benim köpek dişimin ve kök dişimin üstünden diş geliyor .Fakat dişler az sallanıyor.Dişçiden randevu aldık ama çekerseler acır mı

 9. 769
  dt.fnur Says:

  Gelebilir.

 10. 768
  beren su Says:

  Dr hanım ben 10 yaşındayım dişimin üzerinden diş çıktı dişi sallanıyordu ve çıkartdım o dişim yerine gelirmi

 11. 767
  dt.fnur Says:

  Çekim yarasından kaynaklıdır. Doktorunuza tekrar başvurabilirsiniz.

 12. 766
  yazgulu Says:

  Merhaba hocam. Lise cagindayken kopek disim ustten cikmisti, asagi inemeyecek kadar az bosluk vardi. Simdi 23 yasinda dis teli takip, yeterli bosluk olusmasi icin yanindaki disi cektirdim, 2 gun oldu cekileli ve ust kopek disimin hemen alti biraz kanamaya basladi agrisi da cabasi. (agzimi acmakta da zorlaniyorum) nedeni cekim yarasindan kaynaklanir mi? veyahut kopek disim hareket etmeye baslamis olabilir mi? Ilgiiniz icin tesekkurler.

 13. 765
  dt.fnur Says:

  Alttan diş geliyorsa üstteki süt dişi çekilebilir, sorun olmaz. Farklı bir durum varsa muayene sonrası değerlendirilir.

 14. 764
  Noname Says:

  Hocam merhaba.Kızım 68aylık.Bugun üst damagında dişinin üstünde yeni bir diş çıkacagını gördüm. Diş henüz çıkmamış. onu doktora götürecegim.Hocam bir tedavisi var mıdır?Yası küçük oldugundan çekimi doğru mudur?
  Bize öneriniz nedir?Tesekkürler şimdiden

 15. 763
  dt.fnur Says:

  Diş çıkan yerden süt dişiniz çekilmeli. Diş çıkmayan yeri de doktorunuz kontrol etmeli. Duruma göre ne yapılacağına karar verilir.

 16. 762
  Seda Says:

  Ben 12 yaşındayım süt dislerim çekildi dış geliyor diye ama çekilen yer değil yanından diş geldi daha sona o süt disimin yerine çıkmadı ve şimdi de sol üst tarafta bir disimin üstüne dış çıkmaya başladı ne yapmalıyım

 17. 761
  dt.fnur Says:

  Süt dişi varsa çekilmesi gerekir. Çekilirse acımaz. Süt dişi değilde ana dişleriniz üst üste çıkıyorsa ortodontik tedavi ile düzeltilmesi gerekir.

 18. 760
  Yasin Says:

  Ilk önce SELAMUN ALEYKUM hocam 11 yaşındayım 12 ye az kaldı üst sivri disimin sağında i disimin ve sol üst taraftarı sivri disimin solunda yer alan dislerimin ustunden hafif diş çıkıyor soldaki belli olmuyor ama sagdaki fena görünüyor fazla ne çözüm onerirsiniz diş cekilirse acırmı çok korkuyorum lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler

 19. 759
  dt.fnur Says:

  Muayene etmek gerekiyor.

 20. 758
  musa Says:

  Selamlar doktor hanim benim üst köpek disimin yanında bir küçük diş daha çıkıyor problem olurmu (17 yaşındayım

 21. 757
  dt.fnur Says:

  Tel takılarak düzeltilebilir.

 22. 756
  Kubra Says:

  Merhaba ben Kubra , 14 yasindayim. Butun sut dislerimi cektirdim ,ust kopek disimin biri disinda hepsi duzgun cikti ve agzimda yer oldugu halde ust kopek disimin biri azi disin icinden cikiyor . Ne yapmaliyim ?

 23. 755
  dt.fnur Says:

  Muhtemelen düzelir. Ama durumlarını görmediğim için kesin düzelir diyemiyorum. Eğer düzelmezse tel takılarak düzeltilebilir.

 24. 754
  Zeynep Says:

  Merhaba doktor hnm. Ben 11 yaşındayım. Benim sağ üst 2. azı dişimin üzerinde apse olmuştu süt dişim çekildi sonra antibiyotik kullandım geçti şimdi orda üstten diş çıkmaya başladı .Sol üst 1. süt azı dişimde de üstten diş çıkıyodu dişimi çektim şuan diş üstten çıkıyor , sağ alt ķöpek dişimin arkasından diş geliyordu süt dişimi çektim şuan diş arkadan çıkıyor . Sol alt süt köpek dişimin arkasından diş çıkıyor ucu gözüküyor bu süt dişim şimdi çıktı. (Alttaki köpek dişlerim arkadan , üstteki 1. Ve 2. Azı dişim üstten çıkıyor). Doktor hnm. benim bu arkadan ve önden çıkan dişlerim yerine yerleşir mi? Yani düzelirler mi? 11 yaşindayım.

 25. 753
  dt.fnur Says:

  Doktora gitmeniz gerekiyor.

 26. 752
  sena Says:

  merhaba 12 yaşındayım köpek dişlerimin arkalarından yeni diş geliyor ve arasıra ağrıyor ncak doktora gitmekten korkuyorum ne yapmalıyım

 27. 751
  dt.fnur Says:

  Doktora gidip süt dişinizi çektirmeniz gerekiyor. Korkulacak bir durum yok bence.

 28. 750
  irem Says:

  12 yaşındayım sut dişimin ustunden diş geliyor ve alttaki diş sallanmıyor . ancak diş doktoruna da gitmekten korkuyorum ne yapabilirim ?

 29. 749
  dt.fnur Says:

  Süt dişiniz çekilir. Her iki dişiniz de daimi dişse ortodontik tedavi ile dişleriniz düzeltilebilir.

 30. 748
  Nisanur Says:

  merhaba ben nisanur 12 yaşındayım benim dişimin üstünde diş çıktı ne yapmalıyım

 31. 747
  dt.fnur Says:

  Bir diş hekimine başvurursanız kontrol edilebilir.

 32. 746
  İlayda Says:

  Ben13 yaşındayim ve ağzimi kapattigimda sanki disimin ustunde bisey varmis gibi hissediyorum ne yapmam gerekiyor :-(

 33. 745
  dt.fnur Says:

  Doktor kontrolü dışında tel takmanız doğru değil. Dişinizin düzelmesi için yeniden tel takılması gerekiyor.

 34. 744
  Sevinc Says:

  Merhaba.Ben 13 yaşındayim 14 olamaga cok az bi vakit kalip.Benim sut dişimin ustunden diş çıkıyordu doktora gitdim.Süt dişimi çekdiler.5 ay bundan önce amma üst dişim yerine gelmiyor.Öncedende tel takiyordum 11 yaşinda sonra konuşamayinca çikartdim.O tel bende kaldi.O teli şimdi takıyorum.Acaba ne zaman gelir yerine dişim.Çok kötüyüm.Güle bilmiyorum..

 35. 743
  dt.fnur Says:

  Büyümez.

 36. 742
  umut can Says:

  15 yaşındayım alt kesici dişim çok arıyor çektirsem yeniden büyürmü ? büyürse ne kadar sürer

 37. 741
  dt.fnur Says:

  Bir diş hekimine muayene olursanız bir çaresine bakılabilir. Muayene etmeden bir şey söylenemez.

 38. 740
  Smyr Says:

  Merhaba benim ön dişimin yani yedilik dişim ile köpek dişimin arasında bir dişim var ve ben 20 yaşındayım bunun bi çaresi var mı ameliyat yapılır mı her türlü yola razıyım tel hariç.

 39. 739
  dt.fnur Says:

  Evet tel takılır.

 40. 738
  Tunahan Says:

  merhaba benimde sol köpek dişimin üstüneki diş etinden dış çıktı bu nasıl tedavi edilir tel felan mı takılır 14 yaşındayım

 41. 737
  dt.fnur Says:

  Ortodontik tedavi ile düzelebilir.

 42. 736
  Ahmet Says:

  Merhaba ben 16 yaşındayım 10 yasimdayken ön yan disimin üstünden dış çıkmıştı dişçiüstteki dışı çekmişti ama sonra üstteki dış üstten geldigi icin altta kadar gelmedi sıkıştı ve kısa kaldı nasil dissim düzeltebilir . şimdiden teşekkürler.

 43. 735
  dt.fnur Says:

  Ortodontik tedavi ile dişleriniz düzeltilebilir.

 44. 734
  hatice Says:

  merhaba ben hatice 14 yaşındayım sol üstte dişimin üstünde diş çıktı ve yana kaymış durumda ayrıca gülüşümü bozuyor

 45. 733
  dt.fnur Says:

  Süt dişi çekildikten sonra tel takılarak dişleriniz düzeltilebilir.

 46. 732
  aaaaA Says:

  Ne yapmam gerek disim duserse cok bosluk kaliyor cok sknti ediyorm doktor da bisey soylemiyor ustte cikan dis inmezden baska

 47. 731
  aaaaA Says:

  Bn on sekiz yasindayim sag ust sut disim varmis sallaniyor dort yil oncede onun ustunde dis cikmisti bende cektirmek istedigimde yastan dolayi cekmediler hala duruyor fakat sut disim sallaiyor die dokta gittim kökü kalmamis o duser ister cikar ister cikarma dedi bn yerine ustte cikan dis bunu cikaritsam inermii die sordum zor oasik bir bir bucuk yillxiror bn cekmek istemiyo

 48. 730
  dt.fnur Says:

  Tedavinin kapsamını tam olarak anlayamadım maalesef. Doktorunuzdan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 49. 729
  Beyza Says:

  merhaba ben Beyza 16 yaşındayım ve diş teli takıyorum sol köpek dişim süt dişiydi ve onu çektik damakta dişim varmış bu damaktaki köpek dişim Yanındaki dişin kökünü eritti ve onu da çektirdim bu köpek dişini nisanda çektiler ve yerine ne kadar zamanda gelir acaba bir diğer sorum da implant yaptırmak istemiyoruz acaba dişler kayarak o dişin kökünü erittiği dişin yerini doldurur mu ?

 50. 728
  dt.fnur Says:

  Çıkmaz.

 51. 727
  ÖZKAN Says:

  merhaba doktor hanım benim kardesim 17 yasinda ve arkaki 2 büyük dişini çektik ve aradan 1 ay geçti en arkadaki büyük dişide ağriyor acaba o diside ceksek dişleri çikarmi kardesimin şimdiden teşekkürler.

 52. 726
  dt.fnur Says:

  Dişlerinizin durumunu muayene etmek ve görmek gerekiyor. Ama süt dişiniz üzerinden yapılabilecek çok fazla bir işlem yok. İlerleyen dönemlerde çekilip gerekli tedavi uygulanabilir.

 53. 725
  özge A. Says:

  Hocam merhabalar. benim sol taraftaki yani ön dişlerimn yanında olan 3. dişim süt dişim. süt dişim düşmedi onun hemen üstünde degil 2 diş ötesinde diş cıktı. Zaman zaman agrıtıyor ve estetik olarak kötü duruyor. diş hekimine gittimde cok sasırdı ilk defa böyle bi vakayla karsılastını söyledi. Cekilrse damagımın cökecegini dişlerimn yamulacagını söyledi. ben saglam dişime dokunmak istemiyorum ? sizce nasıl bi tedavi gerceklestirlebilr. şimdiden tesekkurler :)

 54. 724
  dt.fnur Says:

  Çekilebilir.

 55. 723
  Şimal Says:

  Merhaba hocam ben 11 yaşındayım süt dişlerinin biri çok kötü çürümüş ve koku yapıyo ne yapmalıyım teşekkür ederim

 56. 722
  dt.fnur Says:

  Kullanılıp kullanılmayacağına tel tedavisini yapan doktorunuz karar verebilir.

 57. 721
  Seda Says:

  Merhaba hocam 25 yaşımdayım sağ tarafta azı dişimin üstünde diş çıktı tel tedavisi görüyorum bu dişi kullanabilirler mi tedavimde 2 sene oldu ne yapılablir şimdiden teşekkür ederim.

 58. 720
  dt.fnur Says:

  Süt dişiniz çekilir.

 59. 719
  murat Says:

  Hocam azi disimin yanindan dis cikti sallaniyor bide kopek disim sallaniyor ama damanda kucuk bi yara cikti bu arada 12 yasindaym

 60. 718
  murat Says:

  Hocam küçük azı dişimin yanindan diş çikti sallaniyor ve sol kopek disimin damgında küçük bi yara olustu tedavisi ne olur bu arada bugun 12 yasima girdm kopek disum sallaniyor

 61. 717
  dt.fnur Says:

  16 yaşında normal şartlarda süt dişi olmaz. Ama varsa süt dişiniz çekilmesi gerekir. Arkadakinin durumuna muayene sonrası karar verilir.

 62. 716
  Bengü Says:

  Merhaba ben 16 yaşındayım süt dışım in arkasında yeni bir dış çıktı kalıcı dış galiba öndeki dişimi çektirrsem arkadakini öne getirmek için tel tedavisi gerekyormu

 63. 715
  dt.fnur Says:

  Diş hekimine muayene olmalısın.

 64. 714
  Sinem Says:

  Merhaba dr hanım ben 10 yaşındayım ve köpek dişimin üstünden diş geliyor ne yapmalıyım?

 65. 713
  dt.fnur Says:

  Bir diş hekimine muayene olun. Sallanan dişinizin durumuna göre karar verilir.

 66. 712
  bugra Says:

  Altan dişte gelmiyo ne yapcam sallanan dis kesici diş

 67. 711
  bugra Says:

  Ben bugra 15 yadindayın süt disim cikti ama cıkan diş sallanıyor o disi cektirmeli yim ?

 68. 710
  dt.fnur Says:

  Bir diş hekimine muayene olmalısınız.

 69. 709
  seda uslu Says:

  Merhaba doctor hanim benim ust disimin ustunde dis cikti napmaliyim?
  Ben 13 yasimdayim?
  AMA altindaki dis salanmiyor..

 70. 708
  dt.fnur Says:

  Muayene edilmesi gerekiyor. Bir diş hekimine başvurabilirsiniz.

 71. 707
  Akif Says:

  18 yasindayim ust cenemde kucuk azi disimin iceri tarafinda dibinden bir dis çıktı ve o yeni dişin dibinde bir sislik iltihap gibi bir durum soz konusu ne yapmalıyım? Yardimci olursaniz cok sevinirim

 72. 706
  dt.fnur Says:

  Bir diş hekimine başvurmalısınız.

 73. 705
  yaren Says:

  ben 14 yasindayim ust dislerimin ustunde yanlar yariya kadar inmis ama simdi inmiyor ne yapmam lazim guluslerim degisti artik cok igrenc duruyor yardim ederseniz sevinirim.

 74. 704
  dt.fnur Says:

  Ortodontik tedavi ile dişleriniz düzeltilebilir.

 75. 703
  Benan Says:

  Merhaba Yasim 17 ve kopek disim kesici disimin altinda napabilirim

 76. 702
  dt.fnur Says:

  Bir diş hekimine gidersen sallan dişiniz çıkarabilir.

 77. 701
  zeynep betül Says:

  Ben 10 yasindayim sut disim salaniyor altindan bir dis daxha cikti salanan disimi saliyorum ama cikmiyo

 78. 700
  dt.fnur Says:

  Sallanan dişiniz süt dişiyse çekilir. Üstten gelen dişiniz ortodontik tedavi ile düzeltilebilir. sizi rahatsız eden dişlerde çürükler olabilir. Emin olmak için bir diş hekimine muayene olabilirsiniz.

 79. 699
  murat talha Says:

  Sağ köpek dişimin üstünde bir diş çıktı sağ köpek dişim ise az sallanıyor. Birde sol üst dişlerimin en arkasındakini çektirdim ama önündeki dişler kayısı ,erik vb.şeyler yiyemiyorum .tüm sorularıma cevap verin dr.hanım

 80. 698
  dt.fnur Says:

  Sağ taraftaki çekilmeli, acilen. Sol taraftaki muayene sonrası karar verilir. Alttan diş geliyorsa yada gelmesi yakınsa o da çekilebilir.

 81. 697
  talha Says:

  1 sorum var.sağ süt köpek dişini sallanîyodu çektirmedim üstünden geldi.soldaki ise az sallanıyor ne yapmalıyım. Yardım edin doktor hanım ve birde ben arkafda 6 numaralı çekrirdim öndeki ile ser bişey yiyemiyorum hepsine cevap verseniz

 82. 696
  dt.fnur Says:

  Kontrol edilmesi gerekir. Bir diş hekimine başvurmalısınız.

 83. 695
  talha Says:

  Teşekürler.bir sorum var.sağ köpek dişimin üstünde bir diş çıktı.soldaki ise az sallanıyor ne yapmalıyım no olur

 84. 694
  dt.fnur Says:

  Süt dişleriniz çekilmeli.

 85. 693
  talha Says:

  12 yaşındayım bir köpek dişimin üstünde diş cıktı,diğeri ise az sallanıyor no olur ne yapmalıyım

 86. 692
  dt.fnur Says:

  Muayene etmeden karar veremem çekilip çekilmemesi gerektiğine.

 87. 691
  mert Says:

  Merhaba hocam ust taraftaki köpek dişimin üstünde bi dişim daha var ama rahatsizlik hisetmiyorum cekilmesi gerekir mi?

 88. 690
  dt.fnur Says:

  Estetik görüntü dışında herhangi bir soruna neden olmaz.

 89. 689
  Elif Says:

  Daimi dişlerin çekilmiş olmasi ileri de bir sorun çıkartır mi peki? Doğru bulmadım demişsinizya :( Çok tesekkurler..

 90. 688
  dt.fnur Says:

  Daimi dişlerinizin çekilmesini çok mantıklı bulmadım. Ama tabi muayene etmediğim için çekilmesi gereklimiydi değilmiydi bilemiyorum. Eğer süt dişleriniz çıkarsa yerine protez diş yapılır.

 91. 687
  Elif Says:

  Merhabalar. Ben 21 yaşındayım ve süt dislerim hala duruyor, asıl dislerim disim de; biri sağ üst tarafta diğeri de sol üst tarafta; iki dişin tam ortasında baskı yapar şekilde çıkmış, bir çok doktora gittim 13 yaşımdan beri ancak çoğu süt cekilip tel takilacak dedi ama kimse dediğini yapmadı. Bu gün bir doktora gittim ve kendisi üstten çıkan asıl dislerimi soktu, dislerin boşluklarını da kapatacagiz dedi, alt cenem buyukmus bu yuzden tel takmadı olmaz yapamayiz dedi, sizce mantıklı mi? süt dişler de hala duruyor, doktor iyi mi yaptı kötü mü yaptı anlamadım süt dişler dokulurse ben ne yapcam nolur bi fikir verin bi yorum yapın

 92. 686
  dt.fnur Says:

  Şekersiz sakız çiğneyin o kısımda.

 93. 685
  ayşe Says:

  dişçiden+korkuyorum+başka+teknik+yokmuu

 94. 684
  ayşe Says:

  dişim sallanıyor ama alttan sanki diş gelcekmiş gibi bir kabarıklık var annem ingi vb. ye benzetti dişimin hızlı çıkmasını nasıl sağlayabilirim o sallanana dişin buarada sallanan dişim köpek dişii

 95. 683
  dt.fnur Says:

  Korkmayın. Doktorunuz gereken neyse yapar. sizin sakin olmanız yeterli, başka bir şey yapmanıza gerek yok.

 96. 682
  tatlı bayan Says:

  merhaba benimde sol köpek dişimle kesici dişimin ortasının üstünde diş çıktı doktora gittim üstteki çekilicek dedi çok korkuyorum napmam lazım ve 4 tane kanal tedavisi verdiler yardımcı olursanız tesekkür ederim.
  Yaş:15
  cinsiyet:bayan

 97. 681
  dt.fnur Says:

  Bir muayene edilmesi gerekiyor. Yer darlığı olabilir yada çenelerde gelişim bozukluğu.

 98. 680
  Duru Says:

  Merhaba benim sürekli farklı dişlerimin üstünde diş çıkıyor neden ? Ne yapmalıyım ?

 99. 679
  dt.fnur Says:

  Özel bir hastane yada muayenehaneye gidebilirsiniz.

 100. 678
  gamze Says:

  Merhaba ben 14 yasındayım ustteki ve alttaki köpek dişlerim kendi yerinden değil diş etimden çıkıyor. Anneme sordugumda damağın dar demişti bende bu durumdan zaten çok rahatsız oluyordum gülmek istedigimde gulemiyorum fotoğraf çekemiyorum fırçalarkende çok kotu acıtıyor. Geçen hafta diş hastanesine gittik doktor dişlerimin rontgenini çektirdi inceledi sonra arka dişlerimin curuk olduğunu ilk basta onların dolgu yapılması gerektiğini söyledi dolgu yaptı ve ben on dişlerimi anlatınca heyete yonlendirebiliriz sizi dedi onlar ya estetik yada tel takma konusunda hangisini doğru bulurlarsa o işlemi gerçekleştiririz dedi. Bi dahaki gittiğimizde heyet diş telinide,estetiğide gerekli bulmadı dişlerinizde sorun olmadığını söyledi dedi. Ama ben diş teli takılmasını veya başka birşeyle duzeltilmesini istiyorum nereye gitsek hiç bir işlem yapılmıyor ve artık bıktım dişlerimde sorun olmadığını söyluyolar ama gözle bakıldıgı zaman bile gerçeekten çok yamuklar ve bu beni rahatsız ediyor acaba ben mi yanlış anlattım doktorlara ne demeliyim nasıl olcak bu böyle :(

Sayfalar: [8] 7 6 5 4 3 2 1 » Show All

Leave a Reply