Dişimin Üstünden Diş Çıktı

Dişimin Üstünden Diş Çıktı için 917 yorum

Soru: Ben 14 yaşındayım. Dişimin üstünde bir diş daha çıktı. Fakat altındaki sallanıyor, ne yapmalıyım? Başka bir dişim de yeni çıkıyor, gülüşümün bozulmasını istemiyorum.

Cevap: Eğer ağzında hala süt dişlerin duruyorsa öncelikle onların çekilmesi gerekiyor ve muhtemelen sallanıyor dediğin diş süt dişidir. Sonrasında eğer dişlerin sıralamasında bir problem varsa, çapraşıklık, yamuk sürmesi gibi mesela, ortodondik tedavi (tel takılması) görerek düzelttirebilirsin dişlerini.

Tags: 

917 responses to “Dişimin Üstünden Diş Çıktı

 1. Neslihan

  Bu arada bizim komşumuzun kızınında dişlerinin üstünden diş çıkmış doktora götürmüşler çekmeden tel takmışlar komşumuza sordum diş kökleri birbirinin üstüne gelmediği için çekmedi dedi

 2. Neslihan

  Ben 10 yaşındayım dişimin üstünden diş çıktı ve o diş süt dişi ben tel taktırmak istiyorum dişimi çektirmek yerine tel taktıra bilirmiyim

 3. dt.fnur Post author

  Merhaba. Sallanan dişinizin çekilmesi gerekiyor. Korkmanıza gerek yok, kolay bir işlem.

 4. melike

  Merhaba, ben 11 yaşına yeni bastım ve sallanan dişimin önünden diş çıkıyor daha tam çıkmadı ama görünüyor bende dün akşam fark ettim napabilirim bir öneriniz var mıdır?

 5. elif

  Benim aİlarimin uc tanesinin altindan dis cikiyor amaliyatlaa alinicak sizce aldirmalimiyim.bu arada 21 yasindayim

 6. dt.fnur Post author

  Merhaba. Evet çekilebilir yada başka tedaviler uygulanabilir. Bir diş hekimine muayene olmalısınız.

 7. akmurat

  18 yaşındayım 2 sene öncesinde ön dişlerimin üstünde diş çıkmıstı ve şuan çok büyük rahatsızlık veriyo acaba o diş ordan çekilebilirmi yoksa hep ordamı kalıcak ?

 8. dt.fnur Post author

  Merhaba. Genelde 13 yaşına kadar bütün süt dişleri değişmiş olur. O yüzden eğer süt dişi değilse yerine diş gelmez. Çürük yoksa ağrının başka bir nedeni vardır. Bir doktora gitmenizde fayda var.

 9. selda

  ben 14 yaşındayım dişim çüük değil ama sızlıyo ve ağrıyo çektirsem çıkarmı?

 10. dt.fnur Post author

  Merhaba. Yaşınız itibariyle tel tedavisinden başka alternatif yok, gerek görülürse yine diş çekimi yapılabilir.

 11. Burak

  Merhaba doktor yaşım 15 ben kendimi bildim bileli üst dişimin önünde bir diş var ve gülünce çok kolaylıkla görünen biryerde önceden altındaki dişi çektirmiştim daha sonra birdaha çektirdiğim diş aynı yerden çıkdı üstteki diş yerleşemedi 1hafta sonra doktora gideceğim yalnız ben tel taktırmak istemiyorum ne gibi alternatifler vardır acaba?

 12. dt.fnur Post author

  Evet söylemelisiniz. Süt dişiniz ne kadar geç çekilirse dişiniz de o kadar eğri çıkar ve düzelmesi zorlaşır. Bir an önce süt dişinizi çektirmeniz gerekiyor. Geçmiş olsun.

 13. elif

  merhaba ben 16 yaşındayım.ben bu yaşa gelene kadarki tüm dişerim hep alttan çıktı ve hep doktora gidip dişi çektirdik ve alttan çıkan diş hep yerine geldi.daha 2 ay önce sağ üst it dişimin altından bir diş çıkmıştı ve ben bunu anneme söylemedim.dişciden sıkıldım ve korkuyorum annemse her dakika dişlerimi kontrl eder çünkü ben dişciden korkduğum için söyleyemem ve annem kontrol eder ama yaşım büyüdü ben söylerim diye kontrol etmiyordu.neyse ben bu alttan çıkan dişi 3 hafta sonra söyledim ve alttan çıkan dişim bayağı büyüdü.sonra söyledim ve çok kızdı hemen çektirdik.şimdi düzeldi çok arkadaydı ama yinede biraz çok az arkada.şimdide sol üst it dişimin altından diş çıktı.yeni ucu görünüyor.ama söylemeye korkuyorum.söylemelimiyim.bu rada çok uzun yazdım kusura bakmayın.

 14. dt.fnur Post author

  Merhaba. Tel takılarak dişlerinizin düzelmesi sağlanabilir. Yeniden doktora giderseniz gerekli tedaviler konusunda sizi yönlendirecektir.

 15. ece

  merhaba ben ece 16 yaşındayım. süt dişlerimin üzerinden iki tane diş daha çıktı.ve doktora gittim süt dişlerim çekildi şimdi üsteki dişler yerleşmiyor. ne yapabilirim.

 16. dt.fnur Post author

  Merhaba. Önce dişlerinizin hijyeni sağlanır, daha sonra da tel tedavisi yapılabilir. Doktorunuz hijyen konusunda size yardımcı olacaktır.

 17. elif

  merhaba ben 16 yaşındayım dişimin üstünde bir dişim var doktora gittim ama çekilmesinin uygun olmayacağını söyledi tel için de dişlerimin hijyeni uygun değilmiş. ne yapmam gerekiyo?

 18. dt.fnur Post author

  Merhaba. Muayene etmeden kesin bir şey söylemek mümkün değil. Ama Tel tedavisi dışındaki alternatif tedaviler ile eski dişlerinize kavuşmanız sağlanabilir.

 19. büşra yıldız

  merhaba benim yaklaşık olarak 1 yıldır iki dişim üstünde diş çıkmıştı bi dişim acımıyor fakat sallanıyor. ben tel taktırmayı kesinlikle istemiyorum ve önceki dişlerimi istiyorum sizce eski dişlerime tekrar kavuşabilirmiyim ?

 20. murat

  merhaba ben murat benim 2 tane azı dişimin üstünde diş çıktı acaba bu dişler nasıl yok olur lütfen yardımcı olun

 21. dt.fnur Post author

  Merhaba. Hayır yok olmaz. Müdahele edilmesi gerekir. Bir diş hekimine muayene olabilirsiniz.

 22. murat

  merhaba benim dişimin üstünde diş çıktı bu diş geri yok olurmu lütfen yardımcı olun

 23. dt.fnur Post author

  Merhaba. Önce diş mi değil mi ondan emin olmak gerekiyor. Eğer dişse diğer çıkmış olan dişlerine, bu çıkacak olan dişinin durumuna göre ne yapılacağına karar verilir.

 24. özge

  ben 16 yaşımdayım üst dişimin üstüne bir diş geliyor galiba .bunu ben fark ettim emin değilim ama dişimin üst tarafında bir sertlik var ve hafif bir beyazlık var sanki diş çıkıyor ,bunu tedavisi nedir

 25. dt.fnur Post author

  Porselen kaplama çeşitleri, takıp çıkarmalı hareketli damaklar, implant üstü uygulamalar protetik tedavi kapsamına girer.

 26. dt.fnur Post author

  Dişlerinize tel takılarak yapılan bir tedavi. Tellerle uygulanan kuvvetle dişleriniz hareket ettirilerek olması gerektiği gibi sıralanması sağlanıyor.

 27. Merve

  Merhaba ben merve… dişimin üstünden diş çıktı ama hiçbir ağrı sızı falan yok ve doktora gittim ortodonti tedavi görmem lazımmış… dişlerime tel takarlarmı?ve bu tedavi nasıl birşey?

 28. dt.fnur Post author

  Diş hekimine muayene olmanız gerekiyor, anormal bir durum varsa doktorunuz gerekli bilgilendirmeyi yapar. Ayrıca o kirlenen bölgeye de gerekli temizliği yapar yada nasıl temizleyebileceğiniz konusunda bilgilendirir. Geçmiş olsun.

 29. gokhan

  Hocam Şimdi benim köpek dişimin yanı şişti ve diş geldi
  sonra dişimi çektirdim birkaç gün sonra çektirdiğim yerden diş gelmeye başladı
  Normalmi ayrıca o Gelen Dişle Çıkan Diş arası kirledndi fırçalasam çıkmıyor iplede alamıyorum nası
  alabilirim o kiri

 30. dt.fnur Post author

  Bir diş hekimine muayene olusanız nasıl bir tedavi uygulanacağına karar verilebilir. Görmeden yazdıklarınıza göre yorum yapmam pek mümkün değil. Ortodontik tedavi istemiyorsanız eğer protetik tedavi alternatifleri düşünülebilir. Geçmiş olsun.

 31. şeyma

  sağ üst kısımımda normal diş sıramın da üstünde bir diş çıktı ve alttaki dişim kırıldı.
  Görüntü olarak da hiç beğenmiyorum ve kesinlikle diş teli taktırmak istemiyorum çünkü diğer
  dişlerim gayet iyi ama üstten dişimin çıkması ve çıktıgı yerdeki dişimin kırılması sonucunda
  nasıl üstteki dişimi çektirmem mi gerekiyor ? ve çıkmış dişimin yerine nasıl yeni diş yapılır
  lütfen yardım .

 32. dt.fnur Post author

  Merhaba. Muayne etmeden yada röntgen filmini görmeden yorum yapmam mümkün değil.

 33. ümit

  Merhama ben 17 yaşındayım arka azı dişlerimin altından diş geliyormus çektirmek istemiyorum korkuyorum başka tedavi yontemi varmı açaba

 34. dt.fnur Post author

  Merhaba. Muayene etmeden kesin bir şey söylemem mümkün değil. Bazı hastalarda çekmek estetik soruna neden olmuyor, eğer sizde de sorun olmayacağı düşünülürse çekilebilir. Yada ortodontik tedavi görebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 35. ilknur

  merhaba benim köpek dişim üst taraftan çıktı.Yani aynı vampir dişi gibi. Yaşım 34 daha önceki yaşlarımda doktara gittim fakat çekilirse ağzımda görüntü bozukluğu oluşur dediler. amaben çok rahatsızım. Lütfen bana bir yol gösterin.

 36. dt.fnur Post author

  Eğer süt dişi varsa ağızında çekilmesi gerekiyor, istemesende. Eğer süt dişi değilse tel tedavisi ile dişlerin düzeltilebilir.

 37. sıla

  10 yaşındayım köpek dişimin üzerinden yeni diş çıkıyor ne yapmalıyım? çektirmek istemiyorum.

 38. Gokhan

  Arkadaşlar dişim bugün çekildi erken muane edildiği için diş teline gerek olmadığını söyledi
  korkcak bişi yok 🙂

 39. dt.fnur Post author

  Süt dişiyse bir kaç saniye ancak sürer. Daimi dişlerinin çekimi de duruma göre değişir. Ama yinede çok uzun sürmez, gömülü diş çekimleri 30-45dk kadar uzayabilir.

 40. Gokhan

  Hocam Ayıptır sorması Bu diş çekme Operasyonu kaç saat sürüyor
  Endişeleniyorum Açıkcası 😀

 41. dt.fnur Post author

  Merhaba. Muayene etmeden ve dişin durumunu görmeden bir şey söyleyemem. Bir diş hekimine muayene olmanızda fayda var.

 42. Gokhan

  Merhaba doktor diş etimden bir diş çıkıyor yaşım 11 İlthap sandım sonra dişin ucunu gördüm oraya

  yerleşirmi ben çekitmelimiyim yada diş telimi takmalıyım

 43. dt.fnur Post author

  Merhaba. Bişey olmaya da bilir. Görmeden kesin bir şey söyleyemem mümkün değil. Yinede herhangi bir şüpheniz varsa bir diş hekimine muayene olabilirsiniz.

 44. dt.fnur Post author

  Merhaba. Hayır doğru olmaz. Bir diş hekimine gitmeniz gerekiyor.

 45. dt.fnur Post author

  Merhaba. Altında boşluk kalmadıysa dişin çekiledebilir. Tel tedavisi ile durum değerlendirilip düzeltilebilir. Ama yine başka bir dişini çekmek gerekir düzelebilmesi için, çünkü yazdıklarına göre dişlerinin arasında o dişin yerleşebileceği kadar boşluk yok.

 46. Gamze

  Ben 14 yaşındayım.Köpek dişlerimden birisi çok yukarıdan çıktı ve çok rahatsız oluyorum.O dişin altında boşluk vardı ama bütün dişlerim o tarafa doğru kaydı ve o boşluk da kalmadı.Diş teli takılınca düzelir mi ?

 47. dt.fnur Post author

  Merhaba Beyza. Önce doktora gitmen gerekiyor, doktorun gerekli tedaviyi yapacaktır.

 48. beyza

  ben 10 yaşındayım dişimin üzerinden dş çıktı o dişimde önceden iltahap kapmıştı ne olur bişi diyin ben çok mutsuzum böle hem güldüğümde çok kötü gözüküyor nolur bişi deyin 🙁 derseniz sevinirim

 49. beyza

  ben 10 yaşındayım dişimin üzerinden dş çıktı çok ağrıyor yerimde duramıyorum ne yapmalıyım

 50. dt.fnur Post author

  Eğer alttaki dişin çıkmaya başladıysa süt dişinin kendi kendine çıkmasını beklemen doğru olmaz, doktora gidip çektirmen gerekiyor.

 51. dt.fnur Post author

  Yapabileceğin herhangi bir şey yok. Zorunlu olarak dişini çektirmen gerekiyor. Çektirmemen daha kötü ve telafisi olmayan sorunlara neden olabilir. Dişlerin eğri büğrü bozuk olur.

 52. furkan

  ben 14 yaşındayım süt dişimin üstüne diş çıktı ben onu çektirmek istemiyorum bunun için ne yapmalıyım

 53. misafirrr

  bnm süt dişimin üstünden diş gözüküo ve şişti.onun yanındaki dişi doktor diş gelio die çekmişti.altaki diş çekilince o diş patlamayıp alta geçermiiii?

 54. dt.fnur Post author

  Merhaba. Herhangi bir diş hekimine muayene olabilirsiniz. Muayene sonucu çekilip çekilmeyeceğine karar verilebilir, yada çekilmeyecek nasıl bir tedavi uygulanacağına karar verilir. Muayene etmeden size öneride bulunmam mümkün değil. Geçmiş olsun.

 55. mine

  mrb 21 yaşındayım sağ alt çene tarafımda köğek dişimin altından diş çıkıyo köpek dişimi çektirdim
  bu seferde yandaki dişi oynatıyo alttan çıkan diş we her sabah kanama yapıyo düzgn çıkmıyo dişim
  çenemin dış tarafndan çıkıyo oş gözükmüyo nasıl doktora gitsem çektirmem mümkn mü ya da sizin önerebiliceğiniz bi tedavi war mı ?

 56. dt.fnur Post author

  Merhaba. Muayene etmeden kesin bir şey söylemem mümkün değil. Bir diş hekimine muayene olursanız size yardımcı olur, gereken neyse yapılır.

 57. mahmut esin

  merhaba 18 yaşındayım dişimin üstünde bir tane daha diş çıktı o üsteki dişi çektirsem olurmu gelip yanınıza acil cevap bekliyorum 4 yıldır duruyor orda pisikoloji alt üst oldu desem yeridir

 58. dt.fnur Post author

  Üstteki dişlerin süt dişi ve çekilmesi gerekiyor. Yoksa dişler düzgün çıkmaz.

 59. Mert

  13 Yaşındayım .. Köpek Ve Azı Dişimin Altından Diş Çıktı Üstteki Dişim Sallanıyor ..

 60. dt.fnur Post author

  Muayene etmeden kesin bir şey söylemek mümkün değil. Düzelebilirde, düzelmeyebilirde. Müdahale etmek gerekebilir. Bir diş hekimine muayene olmalısınız.

 61. bahar

  merhaba 18 yaşındayım üst damakta süt dişim yaklaşık 1 yıldır sallanıyordu ama dişçiye gidip çektirmeye korkuyordum açıkaçası. bu süre zarfında alttan yeni bir diş çıktı ve büyüdü. süt dişim bugün çıktı altta kalan diş damağın çok içerisinde kaldı düzelir mi kendiliğinden?

 62. dt.fnur Post author

  Merhaba. Ortodonti tedavisi ile dişlerinin düzelmesi sağlanır. Alttan gelen dişinde olması gereken büyüklüğe ulaşır. O zaman büyümüştür ama süt dişinden dolayı çıkamamıştır. Tel tedavisi ile çıkartılacak gömülü kaldığı yerden. Endişelenmene gerek yok, doktorun en iyi şekilde tedavini yapacaktır.
  Geçmiş olsun.

 63. kübra

  bn kübra 17 yasındayım benm süt dişimin üzerinden bir tane daha diş çıkmış. doktrlar alttaki dişimin alınmasına karar verdi ama onlarda emin degiller galiba. alt dişimi çektrdim içerideki dişime ortododınti tedavisi uygulancak dişime tel takılcak ama gelen dişim büyürmü diye çok endişeliyim sizce büyürmü? lütfen cvp 🙁

 64. dt.fnur Post author

  Merhaba Emin. Hala ağzında süt dişi varsa süt dişinin yerine yenisi geliyor olabilir. Süt dişlerinin yerine daimi diş gelirken süt dişlerinin kökleri erir ve çekimleri de daha kolay olur o yüzden. Bir diş hekimine muayeneye götürürse annen seni nasıl bir tedavi uygulanacağına karar verilebilir. Eğer gelen diş süt dişinin yerine gelmiyorsa daha başka tedavi alternatifleri düşünülebilir.

 65. emin

  Hocam bizim bir akraba o meselenin çok kolay olduğunu ve onun kökü olmadığını kolayca çektiğini söylüyolar?

 66. emin

  Merhaba hocam öncelikle ben böyle bir site açtığınız ve sorularımızı cevapladığınız için size minnettarım.Hocam ben 14 yasındayım gecenlerde gülerken annem dişimin üstünde tekrar bir diş çıktığını gördü.Bu ne anlama geliyor? Tedavisi nasıl oluyor.
  Çok endişeleniyorum açıkcası. 🙂

 67. crayz

  üst dişlerimin sağ ve sol tarafında 2 tane vampir dişi gibi diş çıktı napmalıyım:???

 68. dt.fnur Post author

  Merhaba. Muayene etmeden pek bişey söylemem mümkün değil malesef. Bir diş hekimine muayene olabilirsiniz. O zaman ne yapılabileceğine daha doğru bir şekilde karar verilebilir.

 69. selen

  doktor hanım 19 yaşındayım dişlermn fazla bi sorun yok sadece ön dişimin üatünde diş çıktı napmam gerekiyo

 70. dt.fnur Post author

  Merhaba. Diş çıkarma dönemini biraz ağrılı geçiriyorsunuz anlaşılan. Bir diş hekimine muayene olursanız gerekli ilaçları size reçete edecektir. Geçmiş olsun.

 71. Tunahan

  Merhaba ben 14 yaşındayım ve sol üst azı dişimin yanından küçük bir diş daha çıktı.Yemek yiyemiyorum ve çok ağrıyor yardımcı olurmusunuz?

 72. dt.fnur Post author

  Merhaba. 20 yaş dişiniz çıkmış olabilir. Çok rahatsızlık veriyorsa çekilmesi gerekiyor. Bir diş hekimine başvurabilirsiniz.

 73. Emrullah

  Ben 18 yaşına girmek üzereyim. ve geçen mayıs ayı civarlarında diliimin sol uç altında bir diş çıktı ve inanılması zor yerde çıktı yani ne yapmalıyım ?

 74. dt.fnur Post author

  Merhaba. Tel tedavisinde herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamakta. Bahsettiğiniz şekildeki uygulama da tel tedavisi kapsamına girmekte. Bir diş hekimine muayene olursanız dişlerinizin durumu değerlendirilerek gerekli tedavi uygulanacaktır.

 75. İlker Aktürk

  Öncelikle merhaba ben 16 yaşındayım,sol tarafta “köpek dişimin” üstünde yeni bir diş var tel taktırma yaşım geçti.Alttaki diş alınarak bir aparat takıp o diş aşağı indirilebiliyormuş sanırım.Yardımınızı bekliyorum teşekkür ederimç

 76. dt.fnur Post author

  Merhaba. Bir diş hekimine muayene olursanız, bir kaç saniye içinde dişiniz ağrısız, acısız çekilebilir. Geçmiş olsun.

 77. dt.fnur Post author

  Merhaba Sinem. Öncelikle bir diş hekimine muayene olmalısın. Eğer süt dişiyse zaten mecburen çekilecek. Fakat daimi dişinse ne yapılacağına muayene sonrasında karar verilebilir ancak.

 78. Sinem

  Merhaba ben sinem 12 yaşına yeni gireceğim.Dİşimimin üstünden diş çıkıyor ve alttaki sallanmıyor tüm süt dişlerim çıktı hepsinin yerine de dişlerim geldi dişlerim tamdı ama üstten diş çıkıyor çektirmelimiyim.Tel taktırmak istemiyorum.

 79. dt.fnur Post author

  Tunahan yaşın itibariyle ağzında hala süt dişi olması mümkün. Eğer üstteki diş süt dişiyse çekilebilir, alttaki diş de normal yerine yerleşir. Bunun haricinde bir sıkıntı varsa nasıl tedavi edileceğine karar vermek için muayene etmek gerekiyor. Sonuç olarak bir diş hekimine muayene olman gerekiyor.

 80. tunahan hüner

  dr hanım bende 10 yaşındayım annem dün dişimin üstünden diş geldiğini farketti böyle bir durumda nasıl bir tedavi yöntemi uygulanır benim süt dişlerim çıkmıştı yerine geldiler ama bu dişimin üstünden diş gelmesini bir türlü anlayamadım ayrıca azı dişlerimde hep çıktı yerine yenileri geliyor.

 81. dt.fnur Post author

  Merhaba Burcu. Yaşını bilmiyorum ama 10 olduğunu varsayarak sorunu cevaplıyorum. 12-13 yaşına kadar çekilen süt dişlerinin yerine yenilerinin gelmesi normal. Dişlerini düzenli fırçalamak dışında bu yaşlarda özel bir beyazlatma uygulanamaz. Dişlerinde bozukluk olduğunu düşünüyorsan, kontrol amaçlı bir diş hekimine muayene olabilirsin.

 82. burcu

  benim dişlkerimin üstünde diş çıkıyo ama sallanmıyo ve çektirdikçe tekrar çıkıyo gülüüşüm bozuldu ve dişlerimi nasıl beyazlatmalıyım …. ne olur yardım edin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir