Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır.
Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Diş Hekimi Fatma Nur Kuyucu ÇELİK

Dişimin Üstünden Diş Çıktı

Gönderen: dt.fnur  :  Kategori: -Süt Dişleri

Soru: Ben 14 yaşındayım. Dişimin üstünde bir diş daha çıktı. Fakat altındaki sallanıyor, ne yapmalıyım? Başka bir dişim de yeni çıkıyor, gülüşümün bozulmasını istemiyorum.

Cevap: Eğer ağzında hala süt dişlerin duruyorsa öncelikle onların çekilmesi gerekiyor ve muhtemelen sallanıyor dediğin diş süt dişidir. Sonrasında eğer dişlerin sıralamasında bir problem varsa, çapraşıklık, yamuk sürmesi gibi mesela, ortodondik tedavi (tel takılması) görerek düzelttirebilirsin dişlerini.

823 Responses to “Dişimin Üstünden Diş Çıktı”

Sayfalar: [9] 8 7 6 5 4 3 2 1 » Show All

 1. 821
  dt.fnur Says:

  Tel takılarak dişleriniz düzeltilebilir. Süre tedavinin kapsamanına göre değişir.1-2 yıl yada daha uzun sürebilir. Lekeler dişin yapısından kaynaklıysa gidermenin bir yolu yok. Ancak kaplama yapılarak kamufle edilebilir.

 2. 820
  osman Says:

  merhabalar ben 18 yaşındayım 2 sorum olacaktı 1.si 11 12 yaşlarında sağ köpek dişim üstten çıktı ve yan kesici dişim ön deki kesici dişimin biraz arkasına kaydı bunun için yapılacak tedavi ve süresi tahmini olarak ne kadardır?
  2.sorum küçükken fazla antibiyotik kullanmaktan dişlerimin bazılarında beyaz lekeler oluştu bunları gidermenin yolu var mıdır acaba? şimdiden teşekkür ederim

 3. 819
  dt.fnur Says:

  Dişin göz damarıyla bir bağlantısı yok. Herhangi bir zarar da vermez. Çektirmek istiyorsanız çektirebilirsiniz.

 4. 818
  kaya Says:

  Sayın hocam benim köpek dişimin altında bir tane daha diş var ama köpek dişim sonradan cıktı ben doktora gittim bana cene yapım ufak olduğunu söyledi ve bana babam o dişi sökersek benim göz damarıma bağlıymış ve bana zarar verirmiş napmalıym yardım edin yaşım 14.?

 5. 817
  dt.fnur Says:

  Bariz bir gerilik yoksa sizin anlamanız pek mümkün değil. Filmle ve çeşitli ölçümlerle anlaşılır. Bariz bir gerilik varsa bakınca anlaşılır zaten.

 6. 816
  Aamir khanist Says:

  Hocam alt çenenin geride olup olmadığını nasıl anlarız

 7. 815
  dt.fnur Says:

  Evet genişler. Yada çene genişletilmesi, diş çekimi gibi yöntemlere de başvurulabilir gerekirse.

 8. 814
  Elçin Says:

  Merhaba fatmanur hanım. Şimdi benim dişimin üstünde diş çıkmıştı. Alttakini çektirdik. Ama üstteki dişimin aşağı inmesi için yer darmış. Tel tedavisi uygulanması gerekiyormuş. Benim sorum şu : tel tedavisi uygulanırsa dişin ineceği yer genişler mi açıklar mısınız

 9. 813
  dt.fnur Says:

  Çekim olmadan olmaz. Diş çekimi acıtmaz.

 10. 812
  Özge Says:

  Hocam benim köpek dişimin üstünde yeni bir diş çıkıyor. Ağzımda süt dişi de yok. Ne yapmalıyım doktor azılardan birini çekip o dişi çekilmenin yerine oturalım diyorlar. Çekim olmadan sadece tel taktırarak olmaz mı lütfen eğer çekim zorunluysa acır mı doğru söyleyin acıyacak değil mi gerçek söyleyin moral vermek için değil. Tel ile olurmu çekim olmadan???

 11. 811
  gamze Says:

  sütdişimin hemen yanındaki dişim üsten çıkıyor

 12. 810
  dt.fnur Says:

  Düşe de bilir düşmeye de bilir.

 13. 809
  Meliha Says:

  Disimin ustunde dis cikiyo galiba sut disim ama cekmesinden korktugum icin disciye gitmiyorum dis sallaniyor kendiliginden dusermi acaba yada surekli sallasam

 14. 808
  dt.fnur Says:

  Tel, süt dişleriniz çekildikten sonra takılır.

 15. 807
  Rabia Says:

  Dislerimin altindan yeni dis geliyor dislerimde dis tasida olusuyr ve 22 yasindayim cogu sut disim hala duruyor ve cikmadilar da.doktora gttm tel takmak gerekiyr dedi.benim anlamadigm sut dislerm varken tel takmak yeni gelen disler icin cozum olur mu egr taktrsam bile ileride tekrar dis gelir mi ?

 16. 806
  dt.fnur Says:

  Çıkar muhtemelen.

 17. 805
  Sıla bozkurt Says:

  İt dişim düştü 13 yaşındayım cıkarmi yardım edin

 18. 804
  dt.fnur Says:

  Süt dişlerinizin çekilmesi gerekir. Korkmanıza gerek yok.

 19. 803
  sevda Says:

  bu arada hocam yaşım 14

 20. 802
  sevda Says:

  merhaba hocam benim sag taraf küçük azı dışimin üstünde diş cıktı ve alttaki dişim ortadn ve arkadan kırıldı biraz sallanıyor dilim takılınca agrıyor ve o tarafla yemek yiyemiyorum ne yapmalıyım ne önerirsiniz çektirmekten ve igneden cok korkuyorum lütfen yardım edin ( sol taraf azı dişimin üstünden diş geliyor buda kırılırmı diger dişim gibi çok korkuyorum elleyince agrıyor ama normalde agrımıyor)

 21. 801
  dt.fnur Says:

  20 lik diş değil. Bir diş hekimine muayene olursanız gereken yapılır.
  Diş telinin zorluğu yok ama diş hareketleri esnasında ilk zamanlar ağrılarınız olabilir.

 22. 800
  Aybüke35 Says:

  Dis teli zorlukları ve takılma esnasında gerdirme acitir mi?

 23. 799
  Aybüke35 Says:

  Ben 12 yaşındayım. Kanal tedavilik disim var. Şimdi de yaptırmadim ve sadece bi tarafı sallanıyor. Arkasından da diş çıktı En arkada. 20 lik dış mi oluyo ? Çekilmesi mi gerek? Ne yapmalıyim?

 24. 798
  dt.fnur Says:

  Çekilmesi lazım. Düşmeyebilir.

 25. 797
  Selahattin Says:

  Merhabalar ben 9
  yaşındayım ve dişimin üstünde diş çıktı muayene olmakta istemiyorum çünkü canım acıyo beklesem düşermi ama sadece bitane değil üsttekilerin hepsi naapmam gerek????????sadece beklesem geçerli? ???

 26. 796
  dt.fnur Says:

  Korkulacak hiç bir şey yok. Canınız acıtacak herhangi bir işlem yapılmıyor. Cesaretini toplayıp doktorunun dediklerini güzelce yapman yeterli.

 27. 795
  İlayda Says:

  Ben dişçi ye gitmek istiyorum ama bitürlü cesaret edemiyorum korkuyorum annem randevu alıp hemen gidelim diyor bunu nasıl yenicem

 28. 794
  dt.fnur Says:

  Bir diş hekimine muayene olursanız dişlerinizin durumu ve yapılabilecekler değerlendirilir. Fırça olarak signal vertical experti önerebilirim. Macun olarak istediğiniz herhangi bir macunu kullanabilirsiniz. Çünkü asıl önemli olan dişlerinizi mekanik olarak iyi temizlemeniz. Konya’dayım.

 29. 793
  merve Says:

  merhaba ben 13 yaşındayım süt dişlerimden biri düşmemiş va arkasındada diş yok neyapmalıyım ayrıca o diş sallanmıyor ön dişlerimin üstünde yani diş etinde diş çıktı ve bu bir kaç senedir böyle hiç aşağı inmiyor gülemiyorum güldüğümde çok kötü gözüküyor teldende nefret ediyorum ayrıca bana bir diş fırçası ve macunu önenirmisiniz ayrıca hangi şehirdesiniz size gelip başvurmak istiyorum

 30. 792
  dt.fnur Says:

  Bir diş hekimine muayene olursanız dişlerinizin durumu ve yapılabilecekler değerlendirilir. Fırça olarak signal vertical experti önerebilirim. Macun olarak istediğiniz herhangi bir macunu kullanabilirsiniz. Çünkü asıl önemli olan dişlerinizi mekanik olarak iyi temizlemeniz.

 31. 791
  merve Says:

  merhaba ben 13 yaşındayım süt dişlerimden biri düşmemiş va arkasındada diş yok neyapmalıyım ayrıca o diş sallanmıyor ön dişlerimin üstünde yani diş etinde diş çıktı ve bu bir kaç senedir böyle hiç aşağı inmiyor gülemiyorum güldüğümde çok kötü gözüküyor teldende nefret ediyorum ayrıca bana bir diş fırçası ve macunu önenirmisiniz

 32. 790
  dt.fnur Says:

  Bir diş hekimine muayene olursanız gereken tedaviler uygulanır. Çekmek gerekmeyebilir.

 33. 789
  İlayda Says:

  Merhaba benim küçükken yani 11 yaşında iken öndeki dişimin altından bir diş çıktı ve şuan 15 yaşındayım halada böyle alttan diş çıktı ve üsteki dişimede etki gösterdi üsteki dişim etimin hafif içine girdi et dişi biraz kapladı ve görüntü kötü görünüyor gülmek istemiyorum bunun çözümü nedir çektirmek gerekiyor sanırsam ama bu iki dişimide çektircem ama çok korkuyorum aşırı derecede hemde kanaması falan yardımcı olurmusunuz lütfen?

 34. 788
  dt.fnur Says:

  Süt dişiyse çıkar.

 35. 787
  Ahmet can Says:

  Merhaba 14 yasindayim sol alt kopek disim sallaniyor eger kendiliginde cikarsa veya yemek yerken cikarsa yeniden disim cikarmi

 36. 786
  dt.fnur Says:

  Süt dişiyse yenisi çıkar.

 37. 785
  Ahmet ege Says:

  14 yaşındayım sol alttaki köpek dişim sallanıyor kendisi düşse yenisi çıkarmı yada
  Yemek yerken çıkıyodu eğer yerken çıkarsa yenisi çıkarmı

 38. 784
  dt.fnur Says:

  Ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz.

 39. 783
  ismail Says:

  benim çürümüş dişim vardı onu çektirmeye doktora gitmiştim
  ama dediki onun altından yeni bir diş çıkıyor
  ve hala ben yazarken bile ağrıyor ne yapmalıyım

 40. 782
  dt.fnur Says:

  Dişin çıkmasını beklemenize gerek yok. Süt dişiyse hemen çektirmeniz gerekir, süt dişi değilse tel takılarak dişleriniz düzeltilebilir.

 41. 781
  yaşarcan Says:

  o yeni dişin çıktıktan sonra yeni dişin üstündeki dişi çektirebilirmiyim

 42. 780
  yaşarcan Says:

  bir köpek dişim var altından yenisi geliyor yan tarafıda 2 mercimek kadar şişmişlik var ne yapa bilirim

 43. 779
  dt.fnur Says:

  Öncelikle varsa süt dişi çekilir. sonrasında eğer dişiniz düzgün çıkmazsa tel takılarak düzeltilebilir.

 44. 778
  yağmur Says:

  merhaba ben 11 yaşındayım ve dişimin altından diş çıktı ve damağım yarıldı yani alttan çıkan diş gözüküyor (damağım yarıldığı için) bir arkadaşımın da öyle olmuş (25 yaşında) doktor tel takılması gerektiğini söylemiş sizce tedavi ya da başka bir şey nasıl olur??

 45. 777
  dt.fnur Says:

  Çıkmaz. Çok ağrınız varsa kanal tedavisi yapılması gerekebilir.

 46. 776
  Doki Baba Says:

  Öncelik le Merhaba lar doktor hanim ben 15 yaşındayım ve ve üst dişim çok ağrıyor dolgu yaptırdım, ama sinir çok kötü bi ağrı ve çektirsem yenisi çıkar mı acaba

 47. 775
  dt.fnur Says:

  Sallanan dişinizin çekilmesi için bir diş hekimine başvurmalısınız.

 48. 774
  Ece Says:

  Merhaba ben 12yaşindayim ve çürük dişim sallanıyor ve üstten diş cikti ne yapmaliyim

 49. 773
  dt.fnur Says:

  Sallanan dişiniz çekilir.

 50. 772
  nur Says:

  Hocam iyi günler. Benim sağ üst damağımda dişimin üstünde diş var ve kendimi bildim bileli var ama hiç doktora gitmedim yanlış yaparak. Çıkan dişimin altındaki diş sallanıyor az bi şekilde. Ustteki dişin çekilme sansı var mı çünkü ondan kurtulmak istiyorum sallnıyor diye alttakini mi çekerler?

 51. 771
  dt.fnur Says:

  Acımaz.

 52. 770
  pınar Says:

  dr hanım benim köpek dişimin ve kök dişimin üstünden diş geliyor .Fakat dişler az sallanıyor.Dişçiden randevu aldık ama çekerseler acır mı

 53. 769
  dt.fnur Says:

  Gelebilir.

 54. 768
  beren su Says:

  Dr hanım ben 10 yaşındayım dişimin üzerinden diş çıktı dişi sallanıyordu ve çıkartdım o dişim yerine gelirmi

 55. 767
  dt.fnur Says:

  Çekim yarasından kaynaklıdır. Doktorunuza tekrar başvurabilirsiniz.

 56. 766
  yazgulu Says:

  Merhaba hocam. Lise cagindayken kopek disim ustten cikmisti, asagi inemeyecek kadar az bosluk vardi. Simdi 23 yasinda dis teli takip, yeterli bosluk olusmasi icin yanindaki disi cektirdim, 2 gun oldu cekileli ve ust kopek disimin hemen alti biraz kanamaya basladi agrisi da cabasi. (agzimi acmakta da zorlaniyorum) nedeni cekim yarasindan kaynaklanir mi? veyahut kopek disim hareket etmeye baslamis olabilir mi? Ilgiiniz icin tesekkurler.

 57. 765
  dt.fnur Says:

  Alttan diş geliyorsa üstteki süt dişi çekilebilir, sorun olmaz. Farklı bir durum varsa muayene sonrası değerlendirilir.

 58. 764
  Noname Says:

  Hocam merhaba.Kızım 68aylık.Bugun üst damagında dişinin üstünde yeni bir diş çıkacagını gördüm. Diş henüz çıkmamış. onu doktora götürecegim.Hocam bir tedavisi var mıdır?Yası küçük oldugundan çekimi doğru mudur?
  Bize öneriniz nedir?Tesekkürler şimdiden

 59. 763
  dt.fnur Says:

  Diş çıkan yerden süt dişiniz çekilmeli. Diş çıkmayan yeri de doktorunuz kontrol etmeli. Duruma göre ne yapılacağına karar verilir.

 60. 762
  Seda Says:

  Ben 12 yaşındayım süt dislerim çekildi dış geliyor diye ama çekilen yer değil yanından diş geldi daha sona o süt disimin yerine çıkmadı ve şimdi de sol üst tarafta bir disimin üstüne dış çıkmaya başladı ne yapmalıyım

 61. 761
  dt.fnur Says:

  Süt dişi varsa çekilmesi gerekir. Çekilirse acımaz. Süt dişi değilde ana dişleriniz üst üste çıkıyorsa ortodontik tedavi ile düzeltilmesi gerekir.

 62. 760
  Yasin Says:

  Ilk önce SELAMUN ALEYKUM hocam 11 yaşındayım 12 ye az kaldı üst sivri disimin sağında i disimin ve sol üst taraftarı sivri disimin solunda yer alan dislerimin ustunden hafif diş çıkıyor soldaki belli olmuyor ama sagdaki fena görünüyor fazla ne çözüm onerirsiniz diş cekilirse acırmı çok korkuyorum lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler

 63. 759
  dt.fnur Says:

  Muayene etmek gerekiyor.

 64. 758
  musa Says:

  Selamlar doktor hanim benim üst köpek disimin yanında bir küçük diş daha çıkıyor problem olurmu (17 yaşındayım

 65. 757
  dt.fnur Says:

  Tel takılarak düzeltilebilir.

 66. 756
  Kubra Says:

  Merhaba ben Kubra , 14 yasindayim. Butun sut dislerimi cektirdim ,ust kopek disimin biri disinda hepsi duzgun cikti ve agzimda yer oldugu halde ust kopek disimin biri azi disin icinden cikiyor . Ne yapmaliyim ?

 67. 755
  dt.fnur Says:

  Muhtemelen düzelir. Ama durumlarını görmediğim için kesin düzelir diyemiyorum. Eğer düzelmezse tel takılarak düzeltilebilir.

 68. 754
  Zeynep Says:

  Merhaba doktor hnm. Ben 11 yaşındayım. Benim sağ üst 2. azı dişimin üzerinde apse olmuştu süt dişim çekildi sonra antibiyotik kullandım geçti şimdi orda üstten diş çıkmaya başladı .Sol üst 1. süt azı dişimde de üstten diş çıkıyodu dişimi çektim şuan diş üstten çıkıyor , sağ alt ķöpek dişimin arkasından diş geliyordu süt dişimi çektim şuan diş arkadan çıkıyor . Sol alt süt köpek dişimin arkasından diş çıkıyor ucu gözüküyor bu süt dişim şimdi çıktı. (Alttaki köpek dişlerim arkadan , üstteki 1. Ve 2. Azı dişim üstten çıkıyor). Doktor hnm. benim bu arkadan ve önden çıkan dişlerim yerine yerleşir mi? Yani düzelirler mi? 11 yaşindayım.

 69. 753
  dt.fnur Says:

  Doktora gitmeniz gerekiyor.

 70. 752
  sena Says:

  merhaba 12 yaşındayım köpek dişlerimin arkalarından yeni diş geliyor ve arasıra ağrıyor ncak doktora gitmekten korkuyorum ne yapmalıyım

 71. 751
  dt.fnur Says:

  Doktora gidip süt dişinizi çektirmeniz gerekiyor. Korkulacak bir durum yok bence.

 72. 750
  irem Says:

  12 yaşındayım sut dişimin ustunden diş geliyor ve alttaki diş sallanmıyor . ancak diş doktoruna da gitmekten korkuyorum ne yapabilirim ?

 73. 749
  dt.fnur Says:

  Süt dişiniz çekilir. Her iki dişiniz de daimi dişse ortodontik tedavi ile dişleriniz düzeltilebilir.

 74. 748
  Nisanur Says:

  merhaba ben nisanur 12 yaşındayım benim dişimin üstünde diş çıktı ne yapmalıyım

 75. 747
  dt.fnur Says:

  Bir diş hekimine başvurursanız kontrol edilebilir.

 76. 746
  İlayda Says:

  Ben13 yaşındayim ve ağzimi kapattigimda sanki disimin ustunde bisey varmis gibi hissediyorum ne yapmam gerekiyor :-(

 77. 745
  dt.fnur Says:

  Doktor kontrolü dışında tel takmanız doğru değil. Dişinizin düzelmesi için yeniden tel takılması gerekiyor.

 78. 744
  Sevinc Says:

  Merhaba.Ben 13 yaşındayim 14 olamaga cok az bi vakit kalip.Benim sut dişimin ustunden diş çıkıyordu doktora gitdim.Süt dişimi çekdiler.5 ay bundan önce amma üst dişim yerine gelmiyor.Öncedende tel takiyordum 11 yaşinda sonra konuşamayinca çikartdim.O tel bende kaldi.O teli şimdi takıyorum.Acaba ne zaman gelir yerine dişim.Çok kötüyüm.Güle bilmiyorum..

 79. 743
  dt.fnur Says:

  Büyümez.

 80. 742
  umut can Says:

  15 yaşındayım alt kesici dişim çok arıyor çektirsem yeniden büyürmü ? büyürse ne kadar sürer

 81. 741
  dt.fnur Says:

  Bir diş hekimine muayene olursanız bir çaresine bakılabilir. Muayene etmeden bir şey söylenemez.

 82. 740
  Smyr Says:

  Merhaba benim ön dişimin yani yedilik dişim ile köpek dişimin arasında bir dişim var ve ben 20 yaşındayım bunun bi çaresi var mı ameliyat yapılır mı her türlü yola razıyım tel hariç.

 83. 739
  dt.fnur Says:

  Evet tel takılır.

 84. 738
  Tunahan Says:

  merhaba benimde sol köpek dişimin üstüneki diş etinden dış çıktı bu nasıl tedavi edilir tel felan mı takılır 14 yaşındayım

 85. 737
  dt.fnur Says:

  Ortodontik tedavi ile düzelebilir.

 86. 736
  Ahmet Says:

  Merhaba ben 16 yaşındayım 10 yasimdayken ön yan disimin üstünden dış çıkmıştı dişçiüstteki dışı çekmişti ama sonra üstteki dış üstten geldigi icin altta kadar gelmedi sıkıştı ve kısa kaldı nasil dissim düzeltebilir . şimdiden teşekkürler.

 87. 735
  dt.fnur Says:

  Ortodontik tedavi ile dişleriniz düzeltilebilir.

 88. 734
  hatice Says:

  merhaba ben hatice 14 yaşındayım sol üstte dişimin üstünde diş çıktı ve yana kaymış durumda ayrıca gülüşümü bozuyor

 89. 733
  dt.fnur Says:

  Süt dişi çekildikten sonra tel takılarak dişleriniz düzeltilebilir.

 90. 732
  aaaaA Says:

  Ne yapmam gerek disim duserse cok bosluk kaliyor cok sknti ediyorm doktor da bisey soylemiyor ustte cikan dis inmezden baska

 91. 731
  aaaaA Says:

  Bn on sekiz yasindayim sag ust sut disim varmis sallaniyor dort yil oncede onun ustunde dis cikmisti bende cektirmek istedigimde yastan dolayi cekmediler hala duruyor fakat sut disim sallaiyor die dokta gittim kökü kalmamis o duser ister cikar ister cikarma dedi bn yerine ustte cikan dis bunu cikaritsam inermii die sordum zor oasik bir bir bucuk yillxiror bn cekmek istemiyo

 92. 730
  dt.fnur Says:

  Tedavinin kapsamını tam olarak anlayamadım maalesef. Doktorunuzdan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 93. 729
  Beyza Says:

  merhaba ben Beyza 16 yaşındayım ve diş teli takıyorum sol köpek dişim süt dişiydi ve onu çektik damakta dişim varmış bu damaktaki köpek dişim Yanındaki dişin kökünü eritti ve onu da çektirdim bu köpek dişini nisanda çektiler ve yerine ne kadar zamanda gelir acaba bir diğer sorum da implant yaptırmak istemiyoruz acaba dişler kayarak o dişin kökünü erittiği dişin yerini doldurur mu ?

 94. 728
  dt.fnur Says:

  Çıkmaz.

 95. 727
  ÖZKAN Says:

  merhaba doktor hanım benim kardesim 17 yasinda ve arkaki 2 büyük dişini çektik ve aradan 1 ay geçti en arkadaki büyük dişide ağriyor acaba o diside ceksek dişleri çikarmi kardesimin şimdiden teşekkürler.

 96. 726
  dt.fnur Says:

  Dişlerinizin durumunu muayene etmek ve görmek gerekiyor. Ama süt dişiniz üzerinden yapılabilecek çok fazla bir işlem yok. İlerleyen dönemlerde çekilip gerekli tedavi uygulanabilir.

 97. 725
  özge A. Says:

  Hocam merhabalar. benim sol taraftaki yani ön dişlerimn yanında olan 3. dişim süt dişim. süt dişim düşmedi onun hemen üstünde degil 2 diş ötesinde diş cıktı. Zaman zaman agrıtıyor ve estetik olarak kötü duruyor. diş hekimine gittimde cok sasırdı ilk defa böyle bi vakayla karsılastını söyledi. Cekilrse damagımın cökecegini dişlerimn yamulacagını söyledi. ben saglam dişime dokunmak istemiyorum ? sizce nasıl bi tedavi gerceklestirlebilr. şimdiden tesekkurler :)

 98. 724
  dt.fnur Says:

  Çekilebilir.

 99. 723
  Şimal Says:

  Merhaba hocam ben 11 yaşındayım süt dişlerinin biri çok kötü çürümüş ve koku yapıyo ne yapmalıyım teşekkür ederim

 100. 722
  dt.fnur Says:

  Kullanılıp kullanılmayacağına tel tedavisini yapan doktorunuz karar verebilir.

Sayfalar: [9] 8 7 6 5 4 3 2 1 » Show All

Leave a Reply