Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır.
Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Diş Hekimi Fatma Nur Kuyucu ÇELİK

Diş Çekimi Sonrası Ağrı ve Pamukçuk

Gönderen: dt.fnur  :  Kategori: -Diğer

Soru: 2 adet al sağ taraftaki dişlerim çekildi, biri azı dişim diğeri en arkadaki dişim. Biraz zor bir çekim oldu ama cerrahi bir olay olmadı. Sonra kanamam 1-2 saat falan sürüp kesildi. Yanlız 3 gun sürekli şiddetli bir ağrım oldu. Bende doktoruma gittim. Yemek artığı kaçtığı için yara enfeksiyon kapmış dedi ve genel temizliği yapıp oraya ipliksi bir ilaç koydu. Bundan sonra 2 gun daha bekledim. Ağrımda değişiklik olmadı, ağrı devam ediyordu. Tekrar doktoruma gittim. Tekrar bir temizlik yaptı ve yaparken yaranın kapanmasını engelleyen bir kemik olduğunu söyledi ve dolgu makinasıyla kemiği oradan uzaklaştırdı. Benim şuan hala ağrım var. Yaklaşık 6-7 saatte bir ağrı kesici alıyorum, yoksa ağrı inanılmaz rahatsız ediyor. Ben nekadar daha bu ağrıları çekeceğim? Birde dilimde çekimden sonra mantarımsı pamukçuk ve yaralar oluştu, bu normalmidir?

Cevap: Eğer zonklar tarzda ağrılarınız, çekim bölgesinde sıcaklık artışı, kötü koku, kızarıklık varsa ve doktorunuz antibiyotik reçete etmediyse ağrı kesicinin yanında antibiyotik de kullanmanız gerekiyor. Normal şartlarda 3-7 günde ağrılarınızın tamamen geçmesi beklenir. Fakat çekim yarası yiyecek artıkları ve kemik çıkıntısı vede zor bir çekim olması nedeniyle iyileşme sürecine giremeyip iltihaplanmış olabilir. Bu yüzden de yara sağlıklı bir hale gelinceye kadar ağrılarınız olacak malesef. Antibiyotik tedavisi ve uygun sıklıklarda yapılacak pansumanlarla çekim yarasının iyileşmesine yardımcı olunabilir.

Pamukçuk ağız hijyenine dikkat edemediğiniz, ağız içinde kalan yiyecek artıkları yada ağızdaki enfenksiyona bağlı olarak kandidaların çoğalması nedeniyle oluşmuş olabilir. Sık karşılaştığımız bir durum değil fakat bazı hastalarda vucut direncinin düşük olması ve stres-sıkıntıya bağlı olarak oluşabilmekte. Estra bir ilaç kullanmadan kendi kendine geçebileceğini düşünüyorum, temiz bir mendille silebilirsiniz. Fakat geniş bir alana yayılmışsa doktorunuza başvurmalısınız.

106 Responses to “Diş Çekimi Sonrası Ağrı ve Pamukçuk”

 1. 1
  yasin Says:

  4 saat önce diş çektirdim zor bir çekim oldu.şu an baş ağrım ve ateşim var. ne yapmalıyım.bir de hangi ağrı kesici kullanabilirim.

 2. 2
  dt.fnur Says:

  Herhangi bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Ateşiniz ve zonklar tarzda ağrılarınız hala varsa doktorunuzla görüşmeniz gerekiyor. Çekim yarası iltihaplanmış olabilir. Geçmiş olsun.

 3. 3
  nuran Says:

  diş çekimi sonrası yan dişim şiddetlı agrıyor ne yapmalıyım

 4. 4
  dt.fnur Says:

  Çekim yerinin ağrısını yan dişinizde hissediyor olabilirsiniz, ağrı kesici alabilirsiniz. Doktorunuza da dişinizi kontrol ettirmenizde fayda var. Geçmiş olsun.

 5. 5
  tayfun Says:

  ben dun ölenden sonra sag alt bolgedekı en arkadakı dısın yanındakı dısımı cektırdım dun narkojun etkısının gecmesıyle bırlıkte cekımm yerının yanındakı dıslere agrı vermekte agrıların dınmesı ıcın ne yapmayalımmm

 6. 6
  dt.fnur Says:

  Ağrı kesici ilaçlara karşı allerjiniz yoksa alabilirsiniz. Ağrılarınız ağrı kesici ile geçmiyorsa yada ağrı kesicilerin etkisi kısa sürüyorsa doktorunuza tekrar muayene olabilirsiniz.

 7. 7
  cansu Says:

  Merhabalar. Ben 1 hafta önce dişimi çektirdim ve iltihaplandığı için şuan
  doktorumun verdiği antibiyotik ve ağrı kesicileri kullanıyorum ve orada yemek
  artıgı biriktiği için koku ve ağızımda tat farklılığı olabileceğini söyledi bu yemek artığı
  iyileşme sürecinde kendiliğinden atılıp koku oluşumu biter mi ya da pansuman veya
  herhangi bir temizle işlemi yapılmalı ?

 8. 8
  dt.fnur Says:

  Gargara yaparak yemek artığı birikmesini önlemelisiniz. Biriken yemek artıkları iyileşmeyi geciktirir.

 9. 9
  cansu Says:

  Çok teşekkür ederim.

 10. 10
  serap Says:

  dişimi cektirdim iki gün önce şuan yanağım şişti ve beyaz beyaz lekeler oldu cok ağrım var ne yapmlıyım

 11. 11
  dt.fnur Says:

  Doktorunuza başvurmanız gerekiyor. Çekim yaranız iltihaplanmış olabilir.

 12. 12
  kadir Says:

  Merhaba
  dün öğlen dişimi çektirdim. pek fazla ağrım yoktu fakat bugün bayağı arttı
  ağrı kesici aldım ama pek faydası olmadı bir tek su içerken ağrı 1 dk filan geçiyor
  sonrasında geri başlıyo ne yapmalıyım

 13. 13
  dt.fnur Says:

  Doktorunuza başvurmanız gerekiyor. Kontrol edilmesi lazım.

 14. 14
  hamit Says:

  Bende iki gun oluyo azi disimin yaninda ki disi cektirdim doktorum yarim saat ugrasti cekmek icin ve disimin kokunun s harfinde oldugun soyledi . Cektirdigim disimin yanindaki dis cok agriyor agri kesici aliyorum etkisi olmuyor . Normal mi acaba o disimin agrimasi

 15. 15
  dt.fnur Says:

  Normal değil. Doktorunuzla görüşmelisiniz.

 16. 16
  hüsnü Says:

  dün ikide dişim çekildi ağaşağıdaki tarafın ön dişlerin en sağsı çekildiğinde uzun süre ağrı zızı yoktu ama çekildiği yerde beyaz bişey var ben çekildikten sonra doktor pamuk kuydu orada pamuk mu vardır başka bişeymi

 17. 17
  dt.fnur Says:

  Başka bir şey olabilir. Güzelce gargara yapın, muhtemelen çıkar.

Leave a Reply