20’lik Diş ve Diş Kayması

20’lik Diş ve Diş Kayması için 184 yorum

Soru: Bütün 20’lik dişlerim çıktı. Üst dişlerimin üst üste çıktığını farkettim ve ayrıca ön dişimin bir tanesinde içe doğru kayma oluşmuş. Bu durum 20’lik dışlerden kaynaklanıyor sanırım. Ne yapmam lazım ve nasıl bir tedavi uygulanması lazım? Ön dişimin düzelme durumu varmı, 20’lik dişler çekildikten sonra acaba?

Cevap: İçe kaymanın sebebi 20 lik dişleriniz olmayabilir. Ama 20 lik dişler çekildikten sonra ön dişlerinize gerekli tedaviler uygulanırsa düzelir. Nasıl bir yol izleneceğine muayene sonuca göre ancak karar verilebilir. Bir diş hekimine muayene olarak, neler yapılabileceği konusunda bilgi alabilirsiniz.

184 responses to “20’lik Diş ve Diş Kayması

 1. mustafa Eren

  Merhaba hocam benim alt çenemde dört ön dişimde de kayma var, tel taktırmak istemiyorum başka bir çözüm var mı?

 2. dt.fnur Post author

  Yaşınıza bağlı olatak tedavi alternatifleri değişir. Eğer büyüme gelişiminiz tamamlandıysa yani 18-20 yaşından daha büyükseniz tek alternatif ameliyat. Ama ameliyatın gerekli olup olmadığına muayene sonrası karar verilebilir. Alt çenede bahsettiğiniz gerilik normal seviyelerdeyse ameliyat yerine sizi rahatlatacak başka tedavi alternatifleri düşünülebilir.

 3. mutlu

  kolay gelsin benim alt çenem hafif geride. Geride olmasından kaynaklı sanırım ağzımı kapalı tutamıyor alt dudak altındaki kaslarım ağzımı kapatınca kasılıyor bu sebeple alt çenemin hafif öne gelmesini istiyorum bunun için ameliyat tek tedavi yöntemi mi yoksa başka tedavi olanakları da var mı?

 4. dt.fnur Post author

  Doktorunuza güven konusu size kalmış. Lamine ihtiyaçsa ve dikkatli, titiz çalışılırsa sağlıklı bir tedavidir. Dolgularınız derinse bir kaç hafta hassasiyet tarzında ağrılar yapabilir. Bunun haricinde ağrılarınız varsa doktorunuza durumu söyleyin mutlaka.

 5. sevinç

  peki yarın ön altı dise lamine yapıcak ön damaktanda 1ml kesilicek doktoruma güvenmelimiyim sizce lamine sizce sagliklı bir tedavimi?bu arada dolgulari yaptıralı 6 gün oldu bisey yerken agrı yapıyo damaklarımda yaralar var normalmi

 6. dt.fnur Post author

  Uçuk bulaşıcıdır ama klinik ortamında bulaşmıdır yoksa sizin vücut direnciniz düştü de o yüzden mi çıktı bilemeyiz. Tedavi sonrası çıkmış olması tesadüf olabilir yani. Şişlik için doktorunuzun kontrol etmesi gerekiyor ne olduğunu. Çene altında lenf bezlerinde bir şişlik varsa vücudunuzda diş kaynaklı yada başka bir nedenden dolayı iltihap olduğunu gösterir, buda vücut direncinizi düşürmüş olabilir.

 7. sevinç

  merhaba. ben dis estetigi icin ankarada özel bir yere gittim sag ve sol alt kosedeki dislerime birer gün arayla dolgu yaptı toplam 4 dise bir gün sonra ağız kenarlarının heryerinde uçuklar çıktı ayrıca çene altındada şişlik çıktı mikrop kapmış olabilirmiyim yarın estetik icin gün verdi fakat korkuyorum. ne yapmaliyim.

 8. dt.fnur Post author

  Eğrilik için yapılabilecek pek bir şey yok, ancak dişleriniz küçültülerek o boşlukta kapanacak şekilde eğer yeterli boşluk varsa porselen köprü kaplama yapılabilir. Ağrının nedeni dişinizde çürük olabilir. Bir diş hekimine muayene olmanız uygun olur.

 9. Ceren

  Merhaba hocam ben 40 yasindayim cenemdeki azi disin yaninda bosluk oldugu icin o azi dis zamanla egilmeye basladi bazen cok agrim oluyor sizce bunun tedavisi nedir? Simdiden cok tesekkürler

 10. mustafa

  Merhaba hocam ben 16 yaşındayım yaklaşık 6 ay önce sağ üst arka taraftaki azı dişimi çektirmiştim son 2 3 aydan beri üst dişlerde oraya doğru kayma oldu zaten alt dişlerinde carpişiklilik var ondan dolayı tel tedavisi düşünüyorum tel takılınca üst dislerimdeki kayma düzelirmi ?

 11. dt.fnur Post author

  Merhaba. Doktorlarınız sizin için en uygun tedaviyi belirler. Onlar nasıl olmasını uygun görüyorsa o şekilde tedavilerinize devam etmeniz uygun olur.

 12. gizem

  merhaba hocam benım alt cenede ıkı taraflı yrmılık dıslerm cıktı fılm cekıldı.gordugmde dıs koklerı yan durmus yanındakı dıslerı ıttrıyordu.ara sıra agrıda var.ortodontı hocam cekılmesıne gerek yok kanal tedavısı yapalım dedi.bırde ust dıslerım carpasık.yırmılık dısler varkende ust damagına tel takılablr dedı.ne yapmalıyım hocam.kafam karıstı

 13. dt.fnur Post author

  Kökün etrafında iltihap, kist vb. bir durum söz konusu değilse, herhangi bir ağrı vs. gibi bir probleme neden olmuyorsa tekrar ameliyat olmanıza gerek yok.

 14. sevinç

  peki kalan kök için tekrar ameliyat olmam gerekiyomu olursam sinirlerle ilgili problem çıkarmı tekrar şimdiden çok teşekkür ederim.

 15. dt.fnur Post author

  Merhaba. Uyuşukluk için yapabileceğiniz pek bir şey yok beklemekten başka. Sinir zedelenmeleri biraz zor iyileşme sağlar. Sinirlerde kopma ayrılma olmuşsa hiç iyileşmeyebilir. Üstteki dişlerinizin çekiminin alttaki gibi zor olacağını sanmıyorum, çünkü üstler genelde daha kolay olur. Dişlerinizde ki kaymanın nedenini belirlemek için muayene etmek gerekiyor. 20 lik dişleriniz çekilmeden gülüş estetiği sağlanabilir, herhangi bir sorun olmaz. Sonradan çekilmesi de aynı şekilde bir soruna neden olmaz ve yapılan dişlere zarar vermez.

 16. sevinç

  mrb bir sene önce yirmilik dişimden ameliyat oldum 2 saat ameliyatta kaldım, diş çok köklü olduğu için zor geçti 4 tane kök çıktı bir kök içerde kaldı dedi doktor sinirlere daha çok zarar vermemek için almadı kökü ama dudağımda uyuşukluk kaldı bir sene geçmesine rağmen geçmedi ne yapmalıyım.? üst te iki tanedaha 20 lik diş var ama korkuyorum birde alt ta iki dişim de kayma oldu nedeni nedir sizce?son bir soru daha gülüş estetiği için doktora gidicem 20 lik dişler çekilmeden yapılırmı yada sonradan çekilmesi yapılan dişlere zarar verirmi?:)

 17. dt.fnur Post author

  Diğer dişlerinizin ve kemik yapınızın durumunu da bilmek gerekiyor. Muayene sonrası ancak değerlendirilebilir.

 18. AYNUR YILMAZ

  benim iki dişlim önde kaç yıl tel kalabilir ve bunun hakkında bilgi verirseniz teşekkür edrim..

 19. dt.fnur Post author

  Dişeti kanaması için diş hekimine muayene olmanız gerekiyor. Varsa diştaşlarınız temizlenmeli ve dişlerinizi mutlaka düzenli fırçalanmanız gerekiyor. ”Aynı hizada değil” derken kasdettiğiniz şeyi anlamadım.

 20. Mert

  Merhaba benim ust orta dislerim ile alt dislerim ayni hıza da degil. Ve dis etlerimde kaniyo bilgi verirseniz tesekkur ederim.

 21. dt.fnur Post author

  Ortodontik tedavi ile dişleriniz düzelebilir, ama biraz uzun sürer. Diğer tedavi alternatifleri görüntü olarak sizi çok tatmin etmeyebilir. Çünkü kayıklık düzelmez ve aradaki boşluğu kapatmak içinde dişleriniz daha büyük olur.

 22. frkn

  Üstte bir dişim eksik olduğundan bütün dişlerim sağ tarafa doğru kaydı. Küçükken öndeki iki dişimin ortasından sivri bir diş çıkmıştı onu çektirmiştim fakat ara kalmıştı. Şimdi kısa bir tedaviyle bunları düzeltmek istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

 23. dt.fnur Post author

  Çene şikayetleriniz 20 lik dişinizden kaynaklı olabilir, o yüzden hepsini çektirirseniz daha iyi olur. Ama sadece şikayetinizin olduğu dişi de çektirebilirsiniz.

 24. murat

  merhabalar hocam. 20lik dıslerım çıktı. doktora gittim doktor üçünün yamuk olduğunu hepsinin çekileceğini söyledi. benim sadece birinden şikayetim var. tek bir tane cektırsem diğerleri kalsa bir sıkıbtı olur mu? ayrıca cenemde cıtlama ve kulağımda hafif ağırlık var. 20lık dısımden kaynaklanıyor olabilir mi? şimdiden teşekkürler.

 25. İdil

  Merhaba,ben 3 yıl süren tedavim 1 yıl önce bitti ve tek tarafan diş çekimine bağlı olarak üst dişlerimde orta hay kayması var.Telleri çıkarken beni rahatsız etmiyordu.Ama şimdi çok rahaysız etmeye başladı yaklaşım 3-4 milim sola kayık dişlerim.doktorum 3 dişin çekilmesi ve tekrar tel takılması gerektiğini söyledi.Tekrar tel takmak istemiyorum.İnvisalign yöntemi diye bişey duydum.Bununla orta hatı düzeltmek mümkün müdür?

 26. dt.fnur Post author

  Buna çözümü doktorlarınızın bulması gerekiyor. Dişlerinizin tekrar eski haline dönmemesi için alınabilecek tedbirler ve uygulamalar var. 20 lik dişinizi çektirseniz de dişleriniz düzelmez. Yeniden tel takdırmanız gerekir.

 27. Abdullah

  Merhaba hocam benim üst ön iki dişimden birisi egri digerine göre baya egriydi.Tel taktırdım en başta 2 sene taktırdım baya düzelmişti teli çıkartınca 1 ay gibi bi zamanda yine eski halin aldı tekrardan taktırdım 1.5 sene sonra cıkarttıgımda yine eğrildi dişim bi çözüm bulamadım.Doktara gittigimde 20lik dişlerim öndeki dişlere baskı yaptıgını cekilmesi gerektigini söyledi eger üsttekileri cektirirsem öndeki dişim düzelebilirmi hocam

 28. dt.fnur Post author

  Merhaba. Takma diş kullanmak sandığınız kadar cazip ve kolay değil emin olabilirsiniz. Bence kalan dişlerinizin kıymatini bilip onları da kaybetmemek için en kısa zamanda herhangi bir diş hekimine başvurun. Ve gerekli tedavileri kararlı bir şekilde yaptırın. Sonrasında da tekrar dişlerinizin kötü olmaması için yapılması gereken herşeyi eksiksiz uygulayın. Geçmiş olsun.

 29. yuksel karakoç

  Merhaba, ben şu an 27 yaşındayım. Malum biz türkler diş bakımına pek de önem verdiğimiz söylenemez, 20 yaşından sonra kendi çabalarımla diş fırçalama alışkanlığı kazandım. Çocukken uyuşturulmadan çektirmiş olduğum kafa dişlerim bende sanırım tramva etkisi yarattı ve diş doktorlarına karşı fobi oluştu. Ayrıca sağ üst köpek dişim yer bulamayarak üstte çıktı altında da bir diş var. Şu an dişlerimden abartısız 7-8 tane çürük var. Çok acı çekersem çektirmeye gidebiliyorum sadece. Açıkçası tedavi olmaktan da hep korktum. Artık dişlerimin genel görüntüsünden de memnun değilim ne kadar fırçalasam baksam da dişlerimde lekeler oluştu ve artık çıkmıyor. Çürüyen dişlerim kırıla kırıla kökleri kalıyor.Senelerden dişlerimi saklayarak gülüyorum artık canıma tak etti tedaviye başlamam için önerileriniz olabilir mi İstanbul içinde mümkünse anadolu yakasında bir yer ya da herhangi bir diş doktoruna gitsem olur mu? Dişlerim o kadar kötü görnüyor ki hepsini çektirip takma diş kullanasım var.

 30. esra

  merhaba sol alt arka dişlerimden birisi eksik ve öndeki alt dişlerimin sola doğru kaydığını fark ettim acaba bunun sebebi arka dişimin olmaması mı sizce ne yapmalıyım?

 31. dt.fnur Post author

  Merhaba. Orta hat kayıklığı çok dikkat çekmiyorsa tedaviyi uzatmaya gerek yok. Ama sizi rahatsız ediyorsa diğer taraftan da diş çekilerek orta hat düzeltilebilir. Bu durumda tedaviye yeniden başlanır, alt dişlerde tedaviye dahil edilir. Bu durumu doktorunuzla görüşseniz daha uygun olur. Çünkü belki olabilecek en iyi haliyle bitirmiştir doktorunuz tedaviyi. Görmeden buradan sağlıklı bir yorum yapmak mümkün değil, sadece tahmin yürütebiliriz.

 32. esra

  merhaba ben 19 yaşındayım. üst ön dişlerim birbirine dönüktü çenemde yer olmadığı için doktorum sol taraftan köpek dişimden sonraki gelen dişimi çekti. Tedavim boyunca ön dişlerim düzeldi çekilen dişin boşluğu kapandı ancak ön dişlerimin orta hattı sola kayık alt ön dişlerimin orta hattıyla bariz çakışmıyor. bunun sebebi tek taraftan diş çekimi olabilir mi dişlerim o tarafa kaymış gibi gözüküyor. siz ne önerirsiniz? başka bir diş çekimi veya tel tedavisiyle düzelebilir mi?Ayrıca tellerim cıkalı 3 ay oldu koruyucu braket kulanıyorum. cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 33. dt.fnur Post author

  Tel takılarak kaydırılması mümkün olabilir. Bunun için bir ortodonti doktoruyla görüşmeniz gerekir.

 34. Esra

  Merhaba,27 yaşındayım.Sağ üst taraftaki 20 lik dişim yamuk olarak yanağıma bakıcak şekilde çıktı.Birinci büyük azı dişim çürük olduğundan onu çektirip,İkinci büyük azı dişi ile yamuk çıkan 20 lik dişin kayması söz konusu olur mu ? Bunun süresi ve tedavisi nasıl bir süreçtir ? Aydınlatırsanız sevinirim.Teşekkürler.

 35. dt.fnur Post author

  Merhaba. Dişetleriniz için bir dil hekimine muayene olmanız gerekiyor. Doktor kontrolünde dişeti çekilmeleri önlenebilir. Dişetleriniz sağlıklı olduğu sürece her türlü tedavi güvenle uygulanabilir.

 36. berna

  merhaba benim ön dişim birisi öne dogru kayıyorr bazende agrı oluyor. Dİş etlerimde problem var diş etim çekiliyor nasıl önleyebilirim? yaprak porselen sağlıklımı onu ogrenmek istiyorum? Teşekkürler

 37. dt.fnur Post author

  Dişinizin pozisyonuna bağlı kayıp kaymaması. Ama yaşınız itibariyle tel takılması gerekebilir.

 38. evrem

  iyi günler.ben 20 yaşındayım.normalde üst çenemdeki sağ köpek dişimin yerinde şu an süt dişim var ve köpek dişimde arkadan çıkmış durumda.eğer bu süt dişini şimdi çektirirsem arkadaki diş kendi öne kayma ihtimali varmı?varsa ne kadar sürer?yoksa kesin telmi gerekir?

 39. dt.fnur Post author

  Merhaba. Tel takılarak yani ortodontik tedavi ile dişleriniz düzeltilebilir.

 40. emre

  Merhaba Fatma Hanım, benim küçükken azı dişimin bir tanesi normal yerinden değil de üst taraftan çıktı. Doktorum bunun yerine giremeyeceğini onun altındaki dişe zarar vereceğini söylediği için çektirmek zorunda kaldık. Yaşım ilerledikçe ön iki dişim iyice sağ tarafa kaymaya başladı ve buda görüntü olarak çok kötü :(. Bunun için ne yapılması lazım? Önerileriniz nelerdir? Teşekkür ederim İyi günler.

 41. dt.fnur Post author

  Merhaba. Evet tam anlamadım 🙂 Ama çözülmeyecek sorunlar değil. Muayene etmeden yazdıklarınıza göre yorum yapmam pek mümkün değil. Konyadaysanız eğer 2454243 nolu telefonu arayarak randevu alabilirsiniz. Muayene olmak için randevu almanıza gerek yok. Müsait olduğunuz bir zaman gelirseniz muayene eder, yapılacak işleme göre randevunuzu yazarız.

 42. fatih

  mrb.fatma nur hanım öncelikle böyle bi çalısma bilgilendirme yaptıgınız için şimdiden tsk.ederim
  benim problemim ÜST çene Sag ve sol olmak üzere Azı dişlerimin yanındki dişler çekilmişti 17 yasımdayken simdi 23 yasındayım gelişmeler degişiyor heralde die yaş önemli olsa gerek
  Sol azı dişimin yanı boştu gerideki dişlerim azı dişime yanastı ve kök diş olarak orda olması sakıncalımı.sag boşlukta az bi ilerleme var sol azı dişlerimin üç sırasına dolgu yaptırmıstım sorun şuki doktorum panik yaptıgımı söylüyor ama bir dolguyu en az iki kere yaptırıyorum agrı sancı oluyor masraf ikikatına katlansada ben diş problemimi çözmek istiyorum sizi arayarak yada randevu almam mümkün olur insallah . cvp.larınız için tsk.ler gerçi tam anlatamadım .s

 43. dt.fnur Post author

  Merhaba. Sebebini belirleyebilmek için muayene etmek gerekiyor, bir diş hekimine başvurabilirsiniz.

 44. berna

  merhaba benim alt disim hafif kayma yapti arasinda bosluk oldu birde on iki disimin eti kalkti sebebi ne la bilir acap

 45. dt.fnur Post author

  Merhaba. Çekilen dişinizin yerine diş yaptırmadığınız takdirde kayma ve uzamalar olabilir. Boşluğun arkasındaki dişler kayar (en son dişse arkasında diş olmaz) karşısındaki boşta kalan diş uzar.

 46. çağla

  merhaba benim üst çene en sondaki azı dişimin dolgusu düştü ve çekilmesi lazım dediler bi doktor yaparız dedi fakat yüksek ücret talep etti. ben bu dişi çektirsem dişlerimde kayma olur mu ?

 47. dt.fnur Post author

  Merhaba. Hayır bir sakıncası yok tel takılabilir. Ağızda yer bulamazlarsa dişleriniz gömülü kalır. Doktorunuz uygun görürse onları da çekecektir, tedavi sırasında yada sonrasında.

 48. ulku

  Merhaba ben 20yasındayım.ust ön dislerimden sagdaki gelmemis cunku onunde bir kucuk parca dis cıkmıs damagın icinde. Oyuzden sag ust ön disimin yerine dogru bir kayma oldu .ortodontik tedaviyle (damaktaki fazlalik disin ilk once damaktan alinip) telle onde yer acılıp kalıcı öndisin yerine getirilecegi soylendi.sag ustt 20lik disim gomulu oldugundan cekildi. Diger 20likler henuz cıkma asamasında.benim merak ettigim bu 20likler cikarken tel takılmasında bir sakınca varmı? Ve 20lıkler alınmassa disler nereye dogru kayacak? Agızda yer bulabileceklermi?

 49. dt.fnur Post author

  Merhaba, doktorunuzla görüşmeniz gerekiyor. Dişlerinizin bozulmaması için tedbir alınması gerekiyor. Kaydığı için acıyabileceği gibi başka bir nedeni de olabilir. Muayene sonrası tespit edilir.

 50. büşra

  merhaba 3 sene önce tel tedavisi gördüm.dişimdekı aralıklar kapandı.fakan şuan ön deşim de kayma var.dokununca acayip bi şekilde acıyor.acaba acımasının nedeni kayması olabilirmi.?ne yapmam lazım yardımcı olun lütfen… 🙁

 51. dt.fnur Post author

  Merhaba. Evet tekrar ortodontik müdahele gerekebilir, daha fazla ilerlemeden ortodonti doktorunuzla görüşmelisiniz.

 52. büşra

  merhaba. 22 yaşındayım çocukluğumda ortodonti tedavisi gördüm.bir süre şeffaf damak kullandım son birkaç aydır üst dişlerimde bir kayma var.orta dişlerimde belirgin bir sekilde sola kayma oldu.tekrar ortodonti tedavisi mi göreceğim?yardımcı olursanız sevinirim.

 53. dt.fnur Post author

  Merhaba. Yer darlığı varsa ve dişlerinizi bozuyorsa 20 yaş dişinizin çekilmesini tavsiye ederim. Tamamen çıkmasını beklemeye gerek yok, istediğiniz zaman çekilebilir.

 54. Aegor

  Merhaba,17 yaşındayım,arkadaki 20 likler yeni çıkmaya başladı çok küçük bir kısmı var,daha önce bir diş hekimi yer darlığı olduğunu söylemişti,bu yüzden alt çenemdeki sağ köğek dişim öne doğru çıktı ve giderek daha da çok kaydığını düşünüyorum,dış görünüş olarak bir sorun yaratmasını istemiyorum,yapılan tedavilerden sonra dış görünüşün değişmesindende korkuyorum,sizin önerilerinizi bekliyorum,teşekkürler

 55. dt.fnur Post author

  Bir diş hekimine muayene olabilirsiniz, belki çapraşklaşmasını gerektirecek bir neden yoktur, dolayısıyla da korkmanıza gerek yoktur. Eğer tedavi etmek gerekirse ortodontik tedvai ile tedavi edilebilir.

 56. gamze

  merhaba, ben 16 yasındayim üst ön dişim ileri dogu kaymis disim carpiklasmasindan korkuyorum ne tür bir tedavi gerekiyor ?

 57. dt.fnur Post author

  Merhaba. Evet tel tedavisi ile 20 lik dişleriniz öne çekilebilir. Ama buna ortodontik tedavinizi yapacak olan doktorla karar vermeniz gerekiyor. Yapılacak olan tedaviye göre dolgulu dişlerinizin kalması gerekebilir.

 58. sinem

  iyi günler Fatma Nur Hanım. 23 yaşımdayım ortodonti tedavisi görmek istiyorum, bulunduğum yerde bu tedaviyi yapabilecek bir uzman yok bu yüzden tedaviyi birkaç ay daha ertelemem gerekiyor fakat 20lik dişlerimin çıkması da iyice çarpıklığa yol açtı, zaman zaman ağrı yapıyor, çektirmek istiyorum ama bu dişlerimi çektirmek yerine dolgulu dişlerimden birini çektirsem tel tedavisiyle 20lik dişler öne çekilebilir mi?

 59. dt.fnur Post author

  Muayene sonrası diğer alternatifler değerlendirilebilir, buna doktorunuz karar verebilir. Ama yer darlığı varsa mecburen dişinizin çekilmesi gerekir.

 60. Selin

  Görüntü konusunda kararsızım. Peki bub gibi bir sorunda diş çektirmeden tedavi mümkün müdür?

 61. dt.fnur Post author

  Merhaba. Diş çektirmek ileride başka sorunlara neden olmaz. Zaten doktorunuz diş çekimi ile kazanılan boşluğu diğer dişlerinizle kapatmayı planlıyordur muhtemelen. Tedavizi bu haliyle de bitirebilirsiniz eğer görüntüden memnunsanız. Sizi muayene etmeden bir öneride bulunmam mümkün değil, doktorunuzla karar vermeniz daha doğru olur.

 62. Selin

  Mrb. 1.5 yıldır ortodontik tedavi görüyorum tedavim gayet başarılı ama bir sorun kaldı saol tarafa doğru orta hat kaymam ve sağ taraftan altlı üstlü 5. dişi çektirmemi istiyor doktorum ben karasızım ne önerirsiniz. Yirmilik dişleriminde hepsi çıktı ve tedaviyi etkilemiyor diş çektirmek ileride başka sorunlar yaratır mı?

 63. dt.fnur Post author

  Merhaba. Ortodontik tedavi yapan herhangi bir diş hekimi tedavinizi yapabilir. Evet tel takmak gerekir.

 64. Dilek

  merhaba benim üs ön dişlerimin ortası ile alt ön dişlerimin ortası aynı hizada değil çok hafifte olsa üst dişlerimin biraz sola doğru kaydığını farkediyorum. Çene kemiğimde kayma olduğunu öğrendim tedavisini nerelerde yaptırabilirim bunun için tele ihtiyaç var mı?

 65. dt.fnur Post author

  Düzgün kapanabilmesi için tel takmak gerekebilir, törpü cüzi miktarlarda yapıldığı zaman dişe zarar vermez, ortodontik tedavilerde de törpüye ihtiyaç duyulabiliyor.

 66. sule

  peki alt çene dıslerı kayma yaparmı aralıklar kapanırmı törpü dıse zararı varmıdır

 67. dt.fnur Post author

  Merhaba. Muayene etmeden tedaviyi değerlendirmem mümkün değil, ağız içinde dişlerin birbirleriyle olan ilişkilerini değerlendirmek gerekiyor. Doktorunuz uygun gördüyse tedavinin olumsuz bir etkisi olacağını sanmıyorum.

 68. sule

  mrb benım alt ön dişim öne dogru kaydı ve ıkı yanındakı dısler ust kısımları arka tarafta capraz sekılde bırlestı buna baglı olarak ust cene on dısım one dogru kaydı dıs yamuklugu olustu buna tedavı olarak alt dısım cekılecek zamanla aralık kapanıp dıslerım yerıne oturacak usttekı dıslerım ıse kenarlarından bıraz törpülemeyle zamanla yerlerıne oturacak sizce bu tedavının bı yan etkısı olurmu bunu tedavıye baslamamı onerırmısınız tsk.

 69. dt.fnur Post author

  Merhaba. Diş sıkmadan dolayı dişler kaymaz. Eğer yine bir kayma farkediyorsanız 20’lik dişlerinizden dolayı olabilir.

 70. basak

  Merhaba 23 yasındayım daha once 20lik dişlerm cıkarken cenemde sıkışma hissettim ve doktoro gıttıgımde ceneme sıgmadıklarını soyledıler ve o gun bir 20 lik dişim cekildi daha sonra diger dişlerinde cekilmesi gerektiğini söylediler fakat üst cenemdeki dişler cıkmaya baslayınca hiç bir sıkışma olmadıgı için cektirmedim dişlerimi alt cenemdeki diger dişi de caktırmedim ve çekilen 1 dişten sonra dişlerim eskisi gibi oldu herhangi bir tedavi olmadan . O zaman doktorum zaten kaymanın cok yeni olması ve cok az miktarda olması nedeniyle cekimden sonra düzelecegini söylemişti zaten. Suan ise üst cenemden kaynaklandıgın düşündüğüm bir sıkışma var. Fakat sanırım stresten bu ara dişlerimi cok sıkıyorum özellikle uykuda. Diş kaymasının nedeni dişlerimi sıkmam olabilirmi? yada yine 20lik dişmidir? Cok tsekur ederim şimdiden .

 71. dt.fnur Post author

  Merhaba. Tel tedavisi ile düzelme şansı var. Ama tedavi 1-2 yıl sürebilir. Bir ortodonti uzmanı ile yada ortodontik tedavilerle ilgilenen bir diş hekimi ile görüşmenizi tavsiye ederim. Muayene sonrası daha net bilgiler verilebilir.

 72. merve

  Merhaba…Dişlerimin üst orta hattında sağa doğru bir diş kadar kayma oluştu…24 yaşındayım,tedavisi nasıl olur acaba ve düzelme şansı var mı? Şimdiden teşekkürler…

 73. dt.fnur Post author

  Merhaba. Sert fırçalarken dişlerinize ve dişetlerinize zarar verebilirsiniz, o yüzden bence çok sert fırçalama yapmayın. Dişiniz çeşitli nedenlerden dolayı kaymış olabilir.

 74. feyza

  tesekkürler.Diş hekimine gittiğimde dişimi sert fırçalamam gerektiğini söylemişti.Dişim içe doğru kayabilir mi ?

 75. dt.fnur Post author

  Merhaba. Diş hekimine muayene olmanız gerekiyor. Diş etinizde iltihap olabilir.

 76. feyza

  mrb ben 15 yasıma yeni girdim sağ arka azı dişimde içe doğru kayma olduğunu düşünüyorum.Dişimin en arkasında bulunan etim şişmiş.Ağrım var ama hangisinden kaynaklanıyo ne yapmm gerek

 77. dt.fnur Post author

  Merhaba. Evet olabilir. Bir diş hekimine muayene olursanız gerekli tedaviler uygulanır dişlerinize.

 78. hatice

  merhabalar öncelikle böyle bir site kurduğunuz için teşekkür ederim.Ben heniz 15 yaşındayım.iki ön dişimin sağındaki diş çok sivri, solundaki diş ise küçük.ayrıca sağ taraftaki köpek dişimin biri yok. bir kere çektirmiştik birdaha çıkmadı. köpek dişimin ön dişimin sağından çıkmış olabileceğinden kuşkulanıyoruz. böyle birşey olurmu. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

 79. dt.fnur Post author

  Merhaba. 20’lik dişleriniz rahatsızlık veriyorsa yada diğer dişlerinizde sorunlara neden oluyorsa çekilebilir. Kayan dişlerinizin kendi kendine düzelmesi pek mümkün değil. Bir diş hekimine gidip muayene olursanız ne yapılması gerektiği konusunda yada çekilmesine gerek olup olmadığı konusunda sizi yönlendirecektir.

 80. ilkeray

  mrb . hocam 20lik dişim çapraz çıkıyor diğer dişlerime baskı yapıyo hatta birini kaydırmış biraz , napmam lazım çektirsem kayan dişler sonradan düzelirmi hocam ?

 81. ilker

  mrb . hocam 20lik dişim çapraz çıkıyor diğer dişlerime baskı yapıyo hatta birini kaydırmış biraz , napmam lazım çektirsem kayan dişler sonradan düzelirmi hocam ?

 82. dt.fnur Post author

  Merhaba. Tel tedavisi ile dişleriniz istenilen şekilde hareket ettirilip boşluğun kapanması sağlanabilir. Tedavi sonrasında tekrar kayma olmaması için gerekli tedbirler alınır.

 83. Numan

  Merhaba
  Küçükken sağ alt damakta çekilen bir azı dişim yüzünden alt dişlerim sağa doğra kaydı şu an ön alt dişimin hemen yanında boşluk oluştu o boşluğun yabındaki dişimde sağdaki dişe doğru yatık vaziyetde kaymaya devam ediyor. İlk başta boşluk olan yere implant yaptıRAlım diye düşündüm diş hekimine gittiğimizde o boş olan yerin kemik olduğunu ve implant çakılamayacağını söyledi,bana ortodonti tedavi önerdi ,ben 24 yaşınadyım , merak ettiğim şey tel tedavisi ile kemik olan boş kısma tekrar diş getirilebilir mi, ve tel tedavisi sonrasında tekrar kayma olur mu.
  Teşekkür ederim.

 84. dt.fnur Post author

  Merhaba. Tedavinizi yapan doktorla tekrar görüşün. Kaymasını önleyecek tedbirlerin alınması gerekiyor. Gerekirse 20 yaş dişleriniz çekilir. Dişleriniz çok bozulduysa yeniden tel takılır yada şeffak plakla düzeltilir.

 85. ozzy

  Merhaba ben 1,5 yıl üst damak tel tedavisi gördüm.tel çıkarıldıktan sonra şeffaf damaklığıda kullandım.dişlerimin oynaması sona ermişti fakat 2-3 yıl sonra 20lik dişim çıktı ve dişlerim tekrar oynamaya başladı.çok hafif kaymalarda oldu ve diş etlerim kanıyor tedavisi nasıl olur acaba ?

 86. dt.fnur Post author

  Rica ederim. Küçültülüp kaplama yapılabilir. Muayeneden sonra ne yapılabileceğine daha net karar verilir.

 87. dt.fnur Post author

  Merhaba. Muayene etmeden nedenini tesbit edemem. Kaymalarına neden olabilecek uzun süredir devam eden bir kuvvet uygulanmış olmalı. Rahatsız edici olamayan ama dişlerin hareket etmesine neden olabilecek şekilde uzun süre devam eden bir kuvvet.

 88. angel

  merhaba benim bu üst ön iki dişimin yanındaki dişler öne doğru kayma yaptı ndnini öğrenmek istiyorum

 89. dt.fnur Post author

  Merhaba. Muayene etmeden ve filminizi görmeden kesin bir şey söylemek mümkün değil. İçerdeki dişin pozisyonu uygunsa ve sürebilecek yeri varsa tel tedavisi ile sürmesi sağlanabilir. Aksi takdirde ameliyatla yani dişin olduğu bölge kesilip açılarak alınması gerekir. Alınması gerekip gerekmediğine muayene sonucuna göre karar verilecek. Eğer acil olarak alınması gerekmiyor ve rahatsızlık vermiyorsa alınmadan da zirkonyum yapılabilir.

 90. vildan

  merhabalar..20 yaşındayım sağdaki üst süt dişim çıkmamış ve içeriye doğru kaymış.onun yerine köpek dişlerim çıktı..bu içerideki diş tedavisi nasıl olur.diş etimi kesip mi alıyorlar.ayrıca ben dişerime zirkonyum yaptırcam.bu içerideki dişi almadan yapılabilir mi?

 91. dt.fnur Post author

  Merhaba Aliye hanım. Yazdıklarınıza göre görmeden yorum yapmam pek mümkün değil. Kaymanın nedeninin 20 yaş dişinizin çekilmiş olması olduğunu sanmıyorum. Önce neden kaydığı tesbit edilip ona göre daha fazla kaymasını önleyecek tedbirler alınabilir.

 92. aliye

  merhabalr. 19 yasındayım.. ben 1 nisan 2011 de sağ alt taraftaki 20lik dişim çekildi.daha snra 1 ay içerisinde ön 2 dişimdemin sol taraflarında aşağı kayma oldu.özellikle ön iki dişim de ki fark biraz fazla.yani biri normal biri aşagı doğru uzamiş şekilde.çok rahatsızım.ortodonti ye gittim.tel takılması lazım dedi.ama ileri derecede değil dedi.bende daha fazla kaymasından korkuyorum.bna yardımcı olursanız sevinirim fatma hanım

 93. dt.fnur Post author

  Merhaba Merve Hanım. Diş çekilmeden dişlerinize yer kazanılması zor gibi gözüküyor. O yüzden eğer tedaviyi düşünürseniz, küçük azı dişlerinizin çekilmesine razı olacaksınız mecburen. Orta hatta ki 1-2 mm kayıklık estetik olarak çok fazla bir problem yaratmaz. Bu kadar az bir kayıklığı farketmek için çok dikkatli bakmak gerekir ki, günlük hayattta kimsenin dişine bu kadar dikkatli bakmazsınız zaten. Eğer tedaviye başlayacağın doktor başarılı bir tedavi olacağını söylüyorsa, ortodontik tedaviyi tavsiye ederim. Tedavi süresi biraz uzun ve sabır gerektirir ama sonucu da oldukça güzel olur.

 94. merve

  köpek dişimle ön dişim arasındaki diş içe doğru kayık fazlasıyla. ve 20lik dişer çıkınca daha da kaydı sanırım. bu arada ön dişlerimde 1 mm fala kaymış yana, yani ön çizgi kayık. 4tane ortodondiste gittim. son gittiğim üst küçük azı dişerini çekerim dedi ön dişlerin yana doğru kayar ve vücudu 2ye bölen çizgi ortada olmaz dedi. 22 yaşındayım ve çok minyon tipliyim bu tip insanların düsturları 25 26 yaşında kapanırmış diye duydum.sizce hiç diş çektirmedn gelme ihtimali olabilir mi?? bir de sadece biir tane diş çektirsem ön çizgide 1-2 mm kaysa sorun olur mu çok mu kötü görünür tavsiye edr misiniz??

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir