Ağzındaki Tüm Dişleri Küçük

Ağzındaki Tüm Dişleri Küçük için 26 yorum

Soru: Kızım 8 yaşında, sadece alttan iki adet dişinin yerine yeni diş çıkardı. Ağzındaki tüm dişleri yaşıtlarına göre küçük. Aynı zamanda alttan çıkan iki dişte ağzındaki dişler gibi küçük çıktı. Bu bir problemmidir? Ağzında hiç çürük dişi yok.

Cevap: Anlattıklarınıza göre bir problem var yada yok demek pek mümkün değil. Süt dişleri 6 yaşından itibaren deyişmeye başlar, 8 yaşına kadar sadece iki dişinin deyişmesi anormal gibi gözüksede kızınızın büyüme ve gelişimi yaşıtlarına göre gerideyse, bu normal olarak kabul edilebilir. Aynı şekilde dişlerinin küçük olması, ağız yapısının küçük olmasına bağlanıp (ki süt dişleride küçükmüş zaten) normal kabul edilebilir ama durumu ağız içinde ve kızınızın büyüme ve gelişimine göre değerlendirmek gerekir.

26 responses to “Ağzındaki Tüm Dişleri Küçük

 1. ceren

  merhaba ön dişlerim üst 2 alt 2 olamak üzere 4 tane çürüğüm var diş doktoruna gitsem tedavi ne kadar da biter

 2. dt.fnur Post author

  Bazı kişilerde hassasiyetler 6 ay devam ediyor. Şiddetli bir rahatsızlık vermiyorsa bekleyebilirsiniz. Eğer şikayetleriniz şiddetliyse doktorunuzla görüşmeniz gerekiyor.

 3. beyzanur

  merhaba. Yaşım 12 . Tedavi edilemeyecek durumda olan bir kalıcı dişim var üst çene sağ en arkanin bir önü . Ben bunu çektirecegim . Sizce acırmı annem falan korkma iğne vurduktan sonra acımaz diyor ama ben korkudan şuracıkta bayılıcam . Kalıcı dişimi çekersem acırmı .Cevabınız icin tesekkürler.

 4. dt.fnur Post author

  Süt diş çekimi acımaz. Yeniden dolgu olup olmayacağı dolgunuz düştükten sonra değerlendirilir.

 5. Acil cevap gerekiyor

  Merhabalar efendim. Yaşım 12 . Yaşıtlarıma göre dişerim çok çürük 6 tane dolgu yaptırmam gerek, 1 kanal tedavisi gerek . Ve ağzımda 2 kanal tedaviside yapılmış durumda. doktor bu yapılan kanal tedavilerinin uzun ömrü olmadığını söyledi çünkü dolguyu tutacak kadar dişim yokmuş. Kalıcı dolguyu koyduk . eğer bu dolgum düşerse yerine dolgu koyarlarmı ? Yoksa başka birşeymi olur ? ve bir sorum daha olacak süt diş çekimi acırmı efendim çünkü ben aşırı derecede korkuyorum dişçi fobim var . Çürüklerimi annem gördüde öyle gittik yoksa kimse beni o muayenehaneye sokamazdı .. 🙁

 6. dt.fnur Post author

  Sallanan diş süt dişiyse yerine yenisi çıkar. Bir diş hekimine muayene olmalısınız.

 7. Melis

  Ben 15 yaşındayım öndeki dişim çıkmıştı ama şimdi öndeki dişin sallanmaya başladı ve hafiften havaya kalktı dişim çıkarsa yenisi gelir mi ya da ne yapmam Lazım

 8. dt.fnur Post author

  Yapabileceğiniz pek bir şey yok. Ama bir diş hekimine başvurursanız dişlerinizin durumu değerlendirilir.

 9. zeyneppp

  ben 16 yaşındayım ve yaşıtlarıma göre dişlerim cidden çok küçük ne yapmam gerek

 10. dt.fnur Post author

  Eğer yer darlığı yoksa iner. Yer darlığı varsa düzelmesi için ortodontik tedavi gerekir.

 11. elif

  Merhaba, ben 12 yaşındayım ve geçen sene süt köpek dişimin üstünde bir diş daha çıktı. Süt dişim düştü ama yukarıda kalan dişim çok yavaş aşağıya iniyor hemen hemen 10 ay önce düştü ama yine de tam olarak aşağıya inmedi. Sizce kendiliğinden 3-4 yıl sonra yerine oturup aşağıya iner mi yoksa başka bir şey mi yapamam gerekiyor?

 12. dt.fnur Post author

  Dişlerinize porselen kaplama yapılarak görüntüsü düzeltilebilir. Ama bunun için en az 18 yaşınıza kadar beklemeniz gerekiyor. Yani büyüme gelişiminizi tamamlamış olmanız lazım..

 13. cemre

  15 yaşındayım, dişlerimin hepsi normale göre küçük ve aralıklı bununla ilgili nasıl tedaviler var? memnun değilim, etkiliyor

 14. dt.fnur Post author

  Merhaba. Muayene etmeden, diğer dişlerinizin de durumunu görmeden kesin bir şey söylemek mümkün değil. Küçültmek için çok fazla alternatif yok malesef.

 15. beyza

  Merhabalar benım sorunum ön dıslerım ıle ılgılı fazla buyuk bırcok doktora gıttım kımse kucultme gıbı bı uygulamanın olmayacagını soyledı ama bu dısımın buyuklugunden memnun degılım ne yapmalıyım sımdıden tesekkur ederım

 16. dt.fnur Post author

  Merhaba. Korkmanı gerektirecek bir durum yok, heleki fobi derecesinde korkmana asla gerek yok. Kesinlikle tedavi sırasında da çekilirkende de ağrı hissetmezsin. Dişine işlem yapılmadan önce iğne ile uyuşturulur, bu esnada sadece iğnenin battığını hissedersin o kadar. Diş çekimi normal şartlarda 1-10dk sürer. Geçmiş olsun.

 17. Yavuz

  merhaba yorumu boş buldum girdim sorumu soruyorum.. öhm öhm..

  Ben 13 yaşındayım dişçiye gittim (ilk defa) çürüğüm olduğundan doktor çürük ilerlemiş dedi… kurtarabilirsek kurtarırız kurtaramaz isek çekeriz dedi. Acep çekerken acırmı arkadaşlarım acır diyor korkuyorum hemde fena derecede.. birde benim dentofobim var (Dişçi fobim) dişimin ağrısından bıkıpta gittim dişçiye yoksa ölsem beni oraya sokamazlar .. acaba operasyon kaç dakika sürecek ve acıyacakmı.

 18. dt.fnur Post author

  Merhaba. Dişin çekilirken uyuşturulacağı için hiç acımaz. Eğer çekilecek dişin süt dişiyse hem çok çabuk çekilir, hem çekildikten sonra pek ağrı yapmaz hemde pek kanamaz ve yeni dişin birkaç hafta içinde çıkar. Eğer çekilecek dişin süt dişi değilde daimi diş ise önce tedavi edilebilecek durumda mı ona bakılır. Eğer tedavi edilebilecek durumda ise çekilmez tedavisi yapılır. Tedavi esnasında da canın acımaz. Eğer daimi dişinin çekilmesi gerekirse yerine diş gelmez, çekim yarası bir kaç gün ağrı yapabilir ama ağrı kesici ile ağrıların geçer, bir kaç günde sızıntı şeklinde kanayabilir, normal.
  Geçmiş olsun.

 19. cansu

  benim 1 tane dişim çürük ama çektirmeye korkuyorum hiç acıyor mu lütfen doğruyu söyleyin kendime güvenemiyorum çok korkuyorum herkez acımıyord iyor ama ben onlara inanamıyorum daha ilk defa çektirdiğim için 1 dişim çürüdü başkla çğürük dişim yok acı verir mi çekerken kaç dk da çkeiyo çok fazla kanar mı üst dişim biraz slallanıyo sonra ağrı veirir mi ne zaman yeni diş gelir yaşım 12

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir